Еспресо. Захід
Ексклюзив

Восьме березня: комуністичний атавізм чи європейська цінність

4 березня, 2023 субота
10:00

Як намагання "декомунізувати" Міжнародний день боротьби за права жінок і міжнародний мир утримують радянські наративи у сучасному українському просторі

Зміст

Відзначення Міжнародного жіночого дня почалось 28 лютого 1909 року на згаду про жіночі демонстрації за рівні права та емансипацію, що відбулися 1908 року в Нью-Йорку. Після затвердження на Другій міжнародній конференції соціалісток у Копенгагені, Міжнародний жіночий день відбувався щороку, та завжди припадав на різні дати, переважно наприкінці лютого чи на початку березня. Чітка дата "8 березня" справді прийшла із Росії — саме тоді відбулись страйки робітниць, які згодом переросли у революцію. Від 1917 року "день радянської жінки" святкувався переважно серед країн соціалістичного табору. Однак у 1977 році рішенням ООН жіночий день набув міжнародного статусу з назвою "Міжнародний день боротьби за права жінок і міжнародний мир".

У 2023 році на розгляд до Верховної Ради України подали законопроєкт 9009 про скасування 8 березня та ще двох свят, а замість них запровадити нові. У пояснювальній записці до законопроєкту зазначено: "8 березня – так званий "Міжнародний жіночий день" — встановлений окупаційним московським режимом з метою популяризації власного погляду на роль і місце жінок". Натомість авторки та автори законопроєкту пропонують "відзначати "День української жінки" в дату народження найвідомішої української письменниці та громадської діячки – Лесі Українки, а саме 25 лютого".

Проте чи є такі зміни доцільними? У спробах розібратися з цим питанням та пояснити в чому полягає різниця між "днем жіночності" та "днем боротьби за жіночі права" допоможе Софія Потоцька, представниця львівської спілки феміністок та адміністраторка телеграм-каналу "Жіночий дебош".

Від початку розмови пані Софія зазначає, що вона не бачить сенсу в перетворенні Міжнародного жіночого дня на "День української жінки", і в перенесенні дати також, й одразу ж пояснює свою позицію:

— Дуже дивно ідеологічно накинулись на "декомунізацію". Ніби спостерігають тільки за підміненим поняттям цього свята, й думають: "ага, так, це нав’язала комуністка Клара Цеткін та окупаційна влада. Чому постійно треба вітати жінок 8-го березня квіточками та подарунками?". Але насправді це не так. Те, що відбувається в країні цього дня, не має нічого спільного із комунізмом та з пам’яттю про нього. Набагато важливіша сама ідея. 8-ме березня поєднує нас з Європою, з прогресивними країнами, з жінками цих країн. В цей день ми всі консолідуємось, у нас всіх одна спільна ідея — ми говоримо про жінок в роботі, про жінок в житті, про їх досягнення. Показуємо, що ми є, що ми активна спільнота. У Львові як мінімум кожен раз проходять акції, майстер-класи, воркшопи. Ми порушуємо теми домашнього насилля, зґвалтувань, замовчування. На 8 березня відчиняються нові шелтери для постраждалих, створюються нові безпечні місця. І це взагалі не має нічого спільного із комунізмом та комуністичною символікою.

На запитання, чому перенесення свята на іншу дату також не є доречним, пані Софія відповідає досить коротко — тоді цей день не матиме такого значення для міжнародної жіночої спільноти. 25-го лютого до України не будуть приїжджати активістки з інших країн, не проводитимуться воркшопи та події, й не буде відчуватися ця єдність, адже не буде спільної дати.

— Крім того, я не розумію, що вони (автори законопроєкту. – Ред.) вкладають в поняття "української жінки". Чим українська жінка відрізняється від будь-якої іншої? Я бачу тут просування класичного наративу про берегиню, господарку, "от ви наші красуні, залишайтеся такими ж гарними, м'якими й добрими". Немає сенсу в "дні української жінки", немає. Без негативу в бік шановної Лесі, та якщо вже так хочуть її уважити — нехай зроблять її день народження окремим святом, не обов’язково навіть вихідним. Але не потрібно поєднувати це з жіночим днем, і тим паче відокремлювати таким чином українських жінок від світової спільноти.

Щодо "вихідного" на 8 березня в мережі палають суперечки, й ледве не завзятіші, ніж через скасування цього свята. Можна почути які завгодно аргументи, й деякі з них навіть частково не є обґрунтованими. Багато хто апелює складністю економічної ситуації в країні, й тут пані Софія влучно зазначає:

— І так на час війни всі державні свята скасовані, тому зараз кричати про це немає резону. Але це також дуже складний економічний момент саме для працівників, навіть не для країни. Фактично, зараз, у час війни інфляція, зарплати не ростуть, багато хто втрачає робочі місця, але при цьому працюють значно більше, адже жодних державних вихідних немає. Та й справа навіть не у вихідному, хоча це теж має сенс. Це все достатньо складно для робочих жінок. Жінки перепрацьовують, старше покоління фактично тягне на собі другу зміну. Тому вони могли б використати цей день, для того аби поговорити про щось важливе; про щось, що їх турбує чи про щось, про що зазвичай не говорять. А так, днем, коли на жінок звертають більше уваги, буде День Матері та пропонований "День українки". Але чи слухатимуть нас в ці дні, якщо навіть не зрозуміло, який сенс цього свята "української жінки"?

Неможливо заперечити, що восьме березня є дещо суперечливим днем, адже на будь-який з цих аргументів можна дивитися й з протилежної точки зору та наводити контраргументи. Але запропонований законопроєкт не містить в собі якісної альтернативи, і на додаток, значно відкочує у минуле здобутки української фем-спільноти. Адже навіть якщо дата 25-го лютого приживеться в суспільстві, мине чимало часу, доки цей день стануть сприймати чимось більшим за нагоду подарувати квіти та виголосити черговий комплімент.

На завершення розмови пані Софія підкреслює:

— Автори законопроєкту апелюють до радянського походження 8-го березня, але комуністичний режим не можна побороти, скасувавши некомуністичне свято. Щоб цей день набув того сенсу, який в нього закладався, й аби його святкували так, як святкуються в Європі, про нього треба говорити. І говорити багато.

Діана Кільян

Теги:
Читайте також:
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.2
    Купівля 41.2
    Продаж 41.71
  • EUR
    Купівля 45.9
    Продаж 46.63
  • Актуальне
  • Важливе
2024, п'ятниця
20 вересня
22:44
Львівські митники у вантажівці з гуманітаркою виявили новий одяг на 900 тис. грн
22:30
Міжнародна ніч кажанів: чому летючі миші потребують захисту
22:13
На Закарпатті продавець боєприпасів до гранатомета може сісти на сім років
21:55
туризи
На Львівщині створять три нові туристичні маршрути: де вони пролягатимуть
21:34
новини Тернопільщини
На Волині на 15 років засудили за держзраду працівника "міністерства ДНР"
21:15
Огляд
Пейджери в епоху смартфонів: як Моссад перетворив стару техніку на зброю
21:03
Юрій Бабінець
Президент нагородив паралімпійця із Ковеля орденом "За заслуги"
20:46
Укрпошта
Сплачувала свої кредити коштами пошти: на Прикарпатті судитимуть начальницю відділення
20:28
контрабанда
Митники виявили на Буковині першу контрабанду IPhone 16
20:06
На вихідних у Львові попрощаються із захисниками Андрієм Лисецьким та Любомиром Мацюком
19:48
Іван Бучко
Був голосом греко-католицької церкви у Західній Європі: на Львівщині відкриють меморіал архієпископу Івану Бучку
19:29
Виробничо-перевантажувальний комплекс "БФ ТЕРМІНАЛ"
Виробничо-перевантажувальний комплекс із Закарпаття увійшов у трійку індустріальних парків, які отримають державне фінансування
19:09
Сонце
Мінлива хмарність: прогноз погоди у Львові та на Львівщині на 21 вересня
19:07
На Закарпатті наступного тижня розпочнуться роботи зі зведення постійного мосту на кордоні з Румунією
18:59
У Тернополі 11 захисників посмертно нагородили почесними орденами
18:39
світлофори
У Львові синхронізували ще кілька світлофорів: де і як вони працюють
18:27
мобілізація
Незаконне переправлення через держкордон і ухилення від мобілізації: на Буковині відкрили по пів тисячі кримінальних проваджень
18:15
На Тернопільщині отримав підозру чоловік, який обіцяв за гроші ухилення від мобілізації та закриття кримінального провадження
18:00
Буковинський державний медичний університет
Чернівецька облрада просить присвоїти Буковинському державному медичному університету статус національного
17:43
Організаторам злочинної схеми, які завдали 290 млн грн збитків Чернівецькій митниці, оголосили вирок
17:36
діти, злочини росії
На Буковині за рік розслідували 200 кримінальних проваджень, пов'язаних зі злочинами РФ проти нацбезпеки 
17:30
Оновлено
Свято музики у Львові 2024
Куди піти у Львові з 16 по 22 вересня: кактуси у Ботанічному саду та мюзикл "Чарлі і шоколадна фабрика"
17:24
У Франківську відбудуться заходи до Європейського тижня спорту
17:11
Львівські митники викрили керівника благодійного фонду, який хотів ввезти комерційний вантаж, як гумдопомогу
16:55
перетин кордону, пункт пропуску, черги на кордоні
З 24 вересня на кількох пунктах пропуску з Польщею ремонтуватимуть дорогу, можливі затримки руху
16:37
Центральна міська лікарня Рівного 20 вересня відзначає 80-річчя
16:21
якість повітря
Шість міст заходу України увійшли в десятку з найбільш забрудненим повітрям
16:12
 За місяць 10 млн грн прибутку: поліція затримала злочинну групу, яка діяла на території трьох областей
15:55
На Львівщині військовий заплатить 17 тис. грн за те, що виконував обов'язки в нетверезому стані
15:46
організатор схеви виїзду ухилянтів за кордон
На Тернопільщині затримали чоловіка, який допомагав ухилянтам виїхати за кордон за $9 тис.
15:34
У Львові дитина зачинила на балконі бабусю: рятувальники визволяли літню жінку через вікно
15:27
Ексклюзив
козацька чайка "Пресвята Покрова"
Збудована у Львові козацька чайка "Пресвята Покрова" прибуде до Лондона
15:02
Засідання комісії фінансів
У Львові виділять кошти на встановлення сонячних електростанцій у школах, дитячих садочках та поліклініках
14:45
Буковинця, який наказував катувати українських військовополонених, заочно засудили до 15 років в’язниці
14:29
Ніна Пашкевич
На війні з РФ загинула спортсменка з Рівненщини Ніна Пашкевич
14:14
Валерій Лобов
Мріє про біговий протез: у центрі UNBROKEN допомогли відновитись командиру роти штурмовиків з Хмельниччини
14:05
шахрай_ухилянти
Львів'янин видурив в українки в Дубаї гроші через інтернет
13:47
дендропарк "Софіївка"
У Рівному створять дендропарк
13:31
ракетний удар Львів
Львів'янам, чиї будинки пошкоджені внаслідок ракетної атаки РФ, відшкодують ще майже 2 млн грн
13:23
Ексклюзив
експозиція Музею Гідності
Як у Львові "заморозили" створення Музею Гідності та що буде після підпалу "Дзвону"
Більше новин