Волю селян при призначенні старост можуть ігнорувати через земельні питання: досвід громади на Франківщині
Які лазівки для зловживань дає новий закон щодо розвитку інституту старост, показав приклад Верховинської селищної ради, що в Івано-Франківській області.
Ще до прийняття відповідного закону у двох селах зібрались мешканці, щоб вибрати собі старост. Натомість депутати селищної ради думку громади проігнорували. Про це йшлося в програмі "Вечір з Миколою Княжицьким", передає "Еспресо.Захід".
Важливо, що до функцій старост входить також і питання підготовки землі до приватизації. І саме це, на думку експертів, може бути визначальним чинником, чому при голосуванні за кандидатуру старости ігнорують думку громади.
Громада села Верхнього Ясенова обрала старостою свого колишнього сільського голову Дмитра Мартищука. Депутати Верховинської селищної ради віддали перевагу кандидатові, який посів друге місце у голосуванні громади. За це проголосували представники "Батьківщини", "Слуги народу" і фракції "За майбутнє".
"Бо законодавство недосконале і дозволяє зловживання, – прокоментував голосування й селищній раді Дмитро Мартищук. – Кожен, можливо, в душі і підтримує одного кандидата, але голосує за іншого, бо є своя партійна дисципліна, вимоги, домовленості. Старост мають обирати люди".
Із 26 депутатів Верховинської селищної ради тільки двоє – з Верхнього Ясенова. Фактично, старосту цього села призначили чужі люди, які не орієнтуються в ситуації.
Очільник Верховинської селищної ради Василь Мицканюк визнає, що думку людей проігнорували. Але наполягає, що формально закон не порушували.
"По Україні було багато таких випадків, коли громада хоче одного старосту, а депутати чи голова пропонують іншого. Тому я думаю, що найкращий варіант – щоби при добровільному об'єднанні громад старост обирали прямим голосуванням... Люди обрали, тоді ніякого затвердження, а в цій ситуації якась колізія в законодавстві", – сказав Василь Мицканюк.
Проєкт закону щодо розвитку інституту старост Верховна Рада прийняла в цілому 15 квітня 2021 року. Він передбачає, що перед внесенням кандидатури старости на розгляд громади це питання обов'язково мають винести на громадське обговорення.
Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на наш Telegram-канал.
- Актуальне
- Важливе