Воїни 125-ї бригади Сил ТрО виявляють повітряні цілі за допомогою звуку
Систему розробили воїни 125-ї окремої бригади Сил територіальної оборони Збройних Сил України
Про це повідомляє "Еспресо.Захід ".
Лише тридцять секунд для того, щоб виявити ціль. Саме стільки часу потрібно, аби побачити ворожу ракету, дрон чи гелікоптер за допомогою звуку. Таку систему розробили воїни 125-ї окремої бригади Сил територіальної оборони Збройних Сил України.
За словами співавтора проєкту Мар’яна Сулима, аби система працювала, необхідно лише дзеркало, мікрофон і мікрокомп'ютер. Це компоненти, які потрібні для програмного комплексу, який дає змогу виявити ворожу повітряну ціль. Ініціаторами системи "Звук" стали військовослужбовці, які в цивільному житті працювали у сфері ІТ.
"Усі ці знання і технології дозволили робити продукт, який зараз допомагає підіймати обороноздатність нашої держави, – розповідає Мар’ян Сулим. – Принцип простий. Якщо мікрофон чує повітряну ціль, він передає сигнал у захищену військову мережу, де центри обробки даних класифікують повітряні цілі й виявляють їхній рух у просторі на території України".
Подібні системи відстеження працюють в Ізраїлі
Системи "Звук" можуть виявляти повітряні цілі, які летять на низькій висоті. Це одна з переваг новостворених систем. Адже звичні радіолокаційні системи не завжди можуть перехопити ракети. Крім того, розробка львівських військових може виявляти, що саме прямує: гелікоптер, крилата ракета, літак чи дрон. Ворожі ракети та дрони система може "спіймати" на відстані від трьох до семи кілометрів.
"Загальний задум, який був вкладений у розробку цієї системи, – на побудову всеукраїнської загальної мережі, – додає Мар’ян Сулим. – Де кожен сенсор має невелику дальність, але загальна мережа не дозволяє ніякій повітряній цілі знайти навіть шпаринку. Ця система пасивна, вона не виявляється засобами радіолокаційного виявлення і не вимагає великих енергоресурсів для свого функціонування. Вона може працювати постійно".
Наразі розгорнуто близько п'ятдесяти сенсорів у чотирьох областях України. Програма почала працювати з травня і вже вдалося зафіксувати десятки прольотів. Одна система коштує 20 тисяч гривень. Це зі встановленням та логістичними витратами. Щоправда, поки що проєкт тримається на волонтерських засадах.
"Цей проєкт не був би можливий без великої кількості ентузіастів, які долучилися на етапі волонтерства й поділилися своїм вмінням, знаннями та секретами, – каже співавтор проєкту, військовослужбовець 125-ї окремої бригади Сил ТрО ЗСУ Максим. – Вони дозволили вдосконалити систему до того рівня, на якому вона є зараз. Такі системи функціонують успішно і є на озброєнні в інших країнах, наприклад в Ізраїлі. У нас ресурс величезний, треба його лише вчасно використовувати, допомогти трохи грантами, грошима й не заважати на законодавчому рівні. Тоді будуть подібні системи, дрони й усе, що потрібно для перемоги".
За розрахунками військових, щоб закінчити першу фазу розгортання такої мережі, потрібно шість сотень сенсорів. Це дозволило б розгорнути рубежі по всій Україні й ефективно виявляти повітряні цілі в тих місцях, де класичні радіолокаційні методи спостереження за повітряним простором показують низьку ефективність.
Фото: Христина Парубій
- Нагадаємо, у 125-й бригаді Сил ТрО закликають охочих долучатися до українського спротиву.
Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку, телеграм-канал та твіттер.
- Актуальне
- Важливе