Воєнний стан. Що це таке і як він вплине на життя українців
Від сьогодні в Україні, у зв'язку з агресією російських військ, діє воєнний стан. Його запровадили, відповідно до процедури передбаченої законодавством – Рада нацбезпеки подала пропозицію, президент підписав указ, який затвердила Верховна Рада.
"Еспресо.Захід" розповідає, що таке воєнний стан і як він вплине на повсякденне життя.
Воєнний стан – це особливий правовий режим, що вводиться в країні у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності та її територіальній цілісності. При переході до ВС відповідні органи влади, військове командування, військові адміністрації та органи місцевого самоврядування отримують додаткові повноваження, необхідні їм для відвернення загрози, відсічі агресії та усунення небезпеки незалежності і територіальної цілісності.
Також воєнний стан передбачає тимчасове обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина. Йдеться, наприклад, про введення комендантської години, обмеження пересування, трудову повинність, перевірку силовиками документів, багажів. помешкань та іншого приватного майна. У період дії воєнного стану можуть оголосити загальну або часткову мобілізацію (або не оголошувати її). Бізнес можуть спонукати віддати майно у користування військовим.
В Указі щодо запровадження воєнного стану вказано, які саме права і свободи громадян будуть обмежені.
"У зв'язку із введенням в Україні воєнного стану тимчасово, на період дії правового режиму воєнного стану, можуть обмежуватися конституційні права і свободи людини і громадянина, передбачені статтями 30 – 34, 38, 39, 41 – 44, 53 Конституції України, а також вводитися тимчасові обмеження прав і законних інтересів юридичних осіб в межах та обсязі, що необхідні для забезпечення можливості запровадження та здійснення заходів правового режиму воєнного стану, які передбачені частиною першою статті 8 Закону України "Про правовий режим воєнного стану", – йдеться в документі.
Відтак, станом на сьогодні президент зупинив дію таких статей Конституції:
Стаття 30. Кожному гарантується недоторканність житла.
Стаття 31. Кожному гарантується таємниця листування, телефонних розмов, телеграфної та іншої кореспонденції.
Стаття 32. Ніхто не може зазнавати втручання в його особисте і сімейне життя. Не допускається збирання, зберігання, використання та поширення конфіденційної інформації про особу без її згоди.
Стаття 33. Кожному, хто на законних підставах перебуває на території України, гарантується свобода пересування, вільний вибір місця проживання, право вільно залишати територію України.
Стаття 34. Кожному гарантується право на свободу думки й слова, на вільне вираження своїх поглядів і переконань.
Стаття 38. Громадяни мають право брати участь в управлінні державними справами, у всеукраїнському та місцевих референдумах, вільно обирати й бути обраними до органів державної влади та органів місцевого самоврядування.
Стаття 39. Громадяни мають право збиратися мирно, без зброї та проводити збори, мітинги, походи й демонстрації, про проведення яких завчасно сповіщаються органи виконавчої влади чи органи місцевого самоврядування.
Стаття 41. Кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності.
Стаття 42. Кожен має право на підприємницьку діяльність, яка не заборонена законом.
Стаття 43. Кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується.
Стаття 44. Ті, хто працює, мають право на страйк для захисту своїх економічних і соціальних інтересів.
Стаття 53. Кожен має право на освіту.
- Нагадаємо, з 5 ранку почались обстріли стратегічних об'єктів практично в усіх регіонах України.
- Державний кордон України атакували російські війська з боку Росії та Білорусі.
Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook–сторінку.
- Актуальне
- Важливе