Влада імітує боротьбу з московським патріархатом, – тернопільська волонтерка
Московський патріархат не планує покидати Почаївську лавру, але кожен може пришвидшити цей процес. У цьому переконана тернопільська волонтерка і засновниця благодійного фонду "Наша Галичина" Анна Войтович. Вона зареєструвала петицію до уряду щодо розірвання договору оренди УПЦ МП комплексу Почаївської лаври
У коментарі для "Еспресо.Захід" волонтерка розповіла , що петиція є ще одним кроком до викорінення МП не лише в Тернопільщині, а й у всій Україні.
Для чого потрібна петиція
"В Україні вже майже рік триває повномасштабна війна, УПЦ московського патріархату провадить відверту антиукраїнську пропагандивну діяльність і всіляко підтримує ворога.
Комплекс споруд Почаївської Свято-Успенської Лаври, що на Тернопільщині, досі перебуває під цілковитою владою російської православної церкви", – йдеться в петиції.
Авторка звертає увагу на численні порушення пам’яткоохоронного законодавства, зокрема будівництво гігантського собору-новобуда та п’ятиповерхового готелю. Такі дії орендаторів безсумнівний привід для розірвання угоди, переконана Анна Войтович. Вона каже, що недаремно зареєструвала петицію саме на сайті уряду.
"Я зробила це тому, що саме Кабінет Міністрів має безпосередній вплив на цю ситуацію і може її вирішити. Річ у тому, що договір пор оренду укладений з Міністерством культури і розірвати його в їхніх повноваження і в їхній юрисдикції. Як на мене – це мало б розвиватись так: Мінкульт мав би скликати комісію, яка провела б експертизу і перевірила законність укладення цього договору, зафіксувати усі порушення, які відбулися з моменту оренди московським патріархатом комплексу споруд. На основі цього можна вже говорити про розірвання договору оренди. Порушення дуже очевидні, їх багато, але на них заплющують очі", – пояснює волонтерка.
Вона додає, що, найімовірніше, петиція не вирішить ситуацію з Почаївською лаврою, але сподівається, що стане стимулом до активних дій.
"Наразі у нас відбувається імітація боротьби з московським патріархатом. На Тернопільщині з моменту початку повномасштабної війни нічогісінько не змінилося. Московський патріархат як був на території Тернопільської області (зокрема в Почаєві та найближчих селах), так він і є. Люди й надалі продовжують відвідувати ці парафії", – розповідає пані Анна.
Осередок "русского міра" в глибокому тилу
Нещодавно волонтерка сама побувала в Почаєві. Каже, що ніхто там валіз не пакує і забиратись не планує. Загалом побачене в лаврі її прикро вразило.
"Коли заїжджаєш на територію Почаївської лаври, то відразу відчуваєш вороже ставлення. Я спробувала зайти на територію, утім не змогла цього зробити, бо перший, хто мене зустрів, був охоронець у камуфляжі, який відразу наказав одягнути хустку і замотатись у спідницю. Просто так на територію комплексу, особливо жінці, годі зайти. Це такий сексизм! А ще більшість там спілкується російською, української мови майже не чути. У повітрі відчувається напруга", – веде далі Анна Войтович.
Вона каже, що паломників у Почаєві зараз дуже мало, ходять здебільшого місцеві.
"Частина людей, звісно, змінила своє ставлення до московського патріархату, але більшість вірян як ходили в цю церкву, вислуховуючи проросійські наративи, так і ходять до сьогодні. Місцеві люди просто з народження ходили в цю церкву, хрестили там своїх дітей і звикли це робити. Однак найгірше – вони не бачать у цьому нічого поганого. Мені дуже прикро, що в такому глибокому тилу є центр усього проросійського і великий осередок "русского міра", – каже волонтерка.
Вона припускає, що деяким вірянам просто бракує альтернативи, адже не в кожному селі є греко-католицька церква чи громада ПЦУ. Однак натякає і на серйозніші проблеми
"Ймовірно, маємо справу із зомбуванням. Так, як у Росії діє пропаганда, так і тут можна вплинути на психіку людини. Тим більше в церкві – інституції, якій люди довіряють. У нас на заході країни люди насправді дуже релігійні. Церква має на них величезний вплив (що далі від міста, то він більший). А інколи люди просто не задумуються, яка в них конфесія", – зазначає Войтович.
"Місцева влада не мала особливого бажання боротися з московським патріархатом"
Боротьба з проросійською церквою могла б бути значно успішною, якби в ній була зацікавлена місцева влада, упевнена авторка петиції.
"Діяльність московського патріархату толерується місцевою владою. Бо як інакше пояснити, що коли кожного дня на Тернопільщину, як і по всій Україні, привозять загиблих хлопців і дівчат, вони проводять хресну ходу – масовий захід, який у воєнний час заборонений. І залишаються непокараними. Звісно, про ці моменти знали без винятку всі владні структури в області", – наголошує пані Анна.
Читайте також: Договір оренди Почаївської лаври є нікчемним, - депутат Почаївської міськради
Вона додає, що обговорювати боротьбу з московським патріархатом ОВА та обласна рада на Тернопільщині почала лише після активних перевірок УПЦ МП Службою безпеки України.
"Я переконана, що адміністрація могла швидше розглядати це гостре і надзвичайно важливе для України питання. Але чиновники обрали мовчанку. Коли у Львові та Івано-Франківську влада про заборону УПЦ МП вже давно говорила, то Тернопільщина останньою приймала ці рішення. І то лише тоді, коли працівники СБУ пішли по попах і почали витягувати в них російські паспорти", – наголосила Войтович.
За словами волонтерки, влада прихильно ставилася до Почаївської лаври тому, що її представники можуть гарантувати велику кількість голосів політикам на виборах.
До слова, підписати петицію можна за цим посиланням, хоч зробити це не так і просто.
"Дуже складно людям проголосувати. Це не всім виходить ні з першого, ні з другого разу. Декому видає помилки або неможливо використати інтернет-банкінг. Ну і, крім того, на це треба витратити час. Але не полінуйтесь. Українська святиня має бути повернена українцям. Моя ціль – підкріпити нашу позицію громадсько-суспільним тиском, аби пришвидшити цей процес. Треба показати думку громадськості. Продемонструвати, що нам це потрібно, що ми хочемо, аби такого явища, як московський патріархат, не було ні на території Тернопільщини, ні взагалі в Україні", – підсумувала Анна Войтович.
Із 25 тисяч підписів звернення наразі набрали 1,5 тисячі. Втім залишається ще понад два з половиною місяці.
- Нагадаємо, під час недільного богослужіння у Почаївській лаврі на Тернопільщині група невідомих осіб почала співати проросійських пісень
- Актуальне
- Важливе