Вийшов фільм "Три держави за добу": як Карпатська Україна проголосила незалежність
Сьогодні, 14 вересня, вийшла четверта серія історичного проєкту "10 Днів незалежності України". У ній розповідається про те, як за один день Карпатська Україна проголосила незалежність і втратила її.
Про це повідомили в Центрі досліджень визвольного руху, передає "Еспресо.Захід".
Незалежність проголосили в гімназійному спортзалі Хуста на Закарпатті. Цей день був радісним і трагічним водночас, адже це була давно омріяна незалежність, на котру українці, що проживали тут, сподівалися століттями, зазначають в Центрі досліджень визвольного руху.
"Останні 24 години ми прожили в трьох різних державах. Прокинулися в Чехословацькій Республіці. До вечора Карпатська Україна була вільною країною. Наступного дня прийшли мадярські вояки", - писав британський журналіст Майкл Вінч.
Ці рядки журналіста стосуються важливої дати в нашій історії — 15 березня 1939 року, коли проголосили створення Карпатської України. Однак протрималася держава лише один день.
На місто вже наступали угорські війська. Їх намагалася стримати група карпатських січовиків. Попри все, їм не вдалося відбити напад.
На фото: Кінний відділ ясінської "Січі" на чолі з Дмитром Климпушем під час святкування тисячоліття св.Вацлава у Празі. Українці пройшли маршем у козацьких і гуцульських одностроях. 28 вересня 1935 року.
Незалежність Карпатської України проголосили, а вже через день у місто ввійшли угорські військові, і нова самопроголошена держава припинила своє існування.
"Проголосивши нетривку самостійність місцеві українці продемонстрували всьому світові, що їхня земля — не чеська, не угорська і не польська, а саме українська", — зазначив автор і ведучий проєкту Володимир В’ятрович.
Варто зазначити, що проєкт "10 Днів незалежності України" реалізовано Центром досліджень визвольного руху за підтримки Українського культурного фонду.
Команда проєкту: Володимир В'ятрович — автор та ведучий, Андрій Сайчук — сценарист, Леся Вакулюк — сценаристка, Яків Любчич — режисер, Михайло Смуток — виконавчий продюсер, Олександр Попенко — оператор, Костянтин Пузанкін — дизайнер, Олександр Климань — звукорежисер та композитор, Юлія Білоус та Катерина Бєслік — стиль, Кіра Лєтова та Олександра Корченкова — грим, Тетяна Колісник — редакторка соціальних мереж, Володимир Бірчак та Олеся Ісаюк — наукові консультанти, Микола Попелуха — редактор архіву, Ігор Малахов, режисер архіву, Ярина Ясиневич — продюсерка, Лідія Тополевська — фінансистка, Анна Олійник — директорка, Дмитро Гузій — юридична підтримка.
Першу серію проєкту "Четвертий Універсал — перша українська незалежність" можна переглянути тут.
Другу серію проєкту "Листопадовий зрив: як одна ніч змінила історію українського Львова" можна подивитися тут.
Третя серія проєкту "День Соборності: як об’єдналися дві частини України" доступна тут.
Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку
- Актуальне
- Важливе