Еспресо. Захід
Ексклюзив

"Коли весь світ летить шкереберть, не хочеться сидіти в партері": історія ветерана Романа Парамущака

13 травня, 2025 вiвторок
07:03

З липня 2014 року Роман Парамущак воював у складі батальйону "Азов", брав участь у звільненні Мар’їнки, а згодом приєднався до добровольчого батальйону "ОУН"

Зміст

Після кількох років у цивільному житті він знову повернувся на фронт — цього разу на службу до одного зі спецпідрозділів Сил оборони. Попри війну, Роман встиг заснувати у Львові власну фотостудію "Спалах", яка працевлаштовує ветеранів. "Еспресо.Захід" поговорив з ним про бойовий досвід, адаптацію, бізнес і підтримку держави.

"Війна ніколи не змінюється"

Чим, на твою думку, відрізняється війна 2014 року від нинішньої?

Війна справді дуже змінилась. Зараз — це дрони-розвідники, дрони-камікадзе, супутникова розвідка, дистанційне мінування, авіація, інші технологічні засоби ураження. Все, що навколо — хоче тебе вбити. І щоб вижити, треба контролювати набагато більше напрямків загрози. Водночас нічого принципово нового — це все ще піхотинець у бліндажі. Якщо він там є — ця ділянка наша. Як було у Римській імперії, як у Першу світову. Це підтверджує цитата з Fallout: War. War never changes.

Чи могли ми тоді відбити території?

Звісно, літом 2014 році повернути контроль над Донбасом було цілком реально. Загони сепаратистів були слабко організовані та погано озброєні, в нас була чисельна перевага в особовому складі. Тоді це все вперлося в відсутність політичної волі, офіційний Київ не хотів дратувати росіян і більшість військових операцій були півмірами. Штурмуйте, але не повним складом, дамо техніку, але з мінімумом боєкомплекту, підтримки з повітря чи артилерії не буде, бо це антитерористична операція, а не війна.

Тому й виходило так, що найефективніші операції тоді проводили добровольчі батальйони типу Азову чи Донбасу, де була менша залежність від бюрократії, вища мотивація бійців і опора на власні ресурси.

На мій суб'єктивний погляд, якби уряд не загравав з росіянами, а приймав рішучі рішення, брав на себе відповідальність то і сепаратисти не змогли втримати контроль на Донбасі.

Стосовно Криму думаю, що вже тоді не було шансів його повернути. Сам півострів був насичений російськими військовими й флотом, була пророблена велика робота з вербування чиновників і керівників силових структур регіону тощо.

Там десятиліттями готували ґрунт для цієї операції та, як не сумно це визнавати, вона їм блискуче вдалась.

Досвід боїв: від Іловайська до оборони Києва

У яких найпам’ятніших операціях брав участь?

У 2014-му — звільнення Мар’їнки та Іловайськ. У Мар’їнці 160 бійців "Азову" взяли десятитисячне місто за добу. У Іловайську — здавалося, що АТО завершується. Ми затискали Донецьк кільцем, але пряме втручання росіян усе зламало.

В 2022 році — оборона Київщини. Мощун, Ірпінь, Буча… Перше зіткнення з масштабними вбивствами, руйнуваннями, касетними снарядами, бойовими вертольотами. Ще одна важлива операція — Вовчанський напрямок у 2024-му. Тоді вдалося звільнити 400 гектарів лісу, зупинити просування ворога, ліквідувати майже полк окупантів і взяти полонених. Було складно: заміновані стежки, ближні бої, обмежена видимість, але ми впорались.

Чому вирішив повернутись на фронт?

Це суміш ідеології, морального вибору й жаги до пригод. Коли світ валиться — не хочеться бути спостерігачем. Зараз я служу в одній зі структур СОУ, залучаюсь до штурмових та розвідувальних операцій. Постійно переміщаюсь між напрямками — воював і на Сумщині, і під Запоріжжям.

Ветеран у цивільному житті

Як проходила адаптація після АТО?

Найперше — це відчуття абсолютної свободи й водночас — абсолютної непотрібності. У тебе була велика мета, а тепер — пустка. Шукаєш себе. Я змінив кілька робіт, але не відчував реалізації. Якось товариш попросив зробити фото товару — я мав досвід і все вийшло. Потім — фотозона, світло, апарат. Побачив, що в предметній зйомці у Львові майже немає конкуренції — і вирішив відкрити студію. Завдяки ветеранському ваучеру Львівської міськради на 300 тисяч гривень стартували. Так з’явився наш проєкт — фотостудія "Спалах".

 Як тебе сприймало суспільство?

Це трохи схоже на абʼюзивні стосунки. Спочатку — герой, потім — уже незручний. Ветеранів починають знецінювати, згадують поодинокі інциденти, узагальнюють. А потім — утилізують: важко знайти роботу, зʼявляється дискримінація. Частина скочується до залежностей і криміналу. Але тепер ситуація інша — надто багато людей пройшли фронт. Маю надію, що повага залишиться й після перемоги.

Чи достатньо держава робить для ветеранів?

Так, думаю держава зараз робить більше навіть чим треба. Той хто шукає, знайде державну підтримку в будь-якій сфері. Плющить психіку після пережитого — ось тобі безплатні сесії з психологом. Не можеш знайти роботу ? Ось карʼєрні консультації, напишуть тобі резюме, дадуть список куди подавати. Хочеш відкрити бізнес, але немає стартового капіталу? Ось тобі гранти від Міністерства у справах ветеранів чи Центру зайнятості.

Дуже розумним кроком нашої влади було створити окреме Міністерство у справах ветеранів, яке обʼєднало в собі функції, які до того виконували інші розрізнені структури — відділи соцзахисту, комунальні та медичні установи й т.д.

Я сам особисто не один раз цими послугами користувався.

З першого що приходить на думку — це терапія з психологом, яку мені у свій час оплатив Центр надання послуг учасникам бойових дій. По суті ти отримуєш доступ до топових психотерапевтів, які допоможуть розібратися з твоїми запитами. Пошук сенсу, робота з самооцінкою, ПТСР, травми, залежності та всі ці речі, з якими стикається левова частка ветеранів.

Інший гарний приклад — це наша перемога в грантовому конкурсі "Варто 11.0" від Мінветеранів, де нам вдалося залучити 1,5 млн гривень на розвиток фотостудії. В суспільстві взагалі, та і серед ветеранів зокрема, побутує якась думка, що гранти це для обраних, тільки для "своїх", виграти неможливо і т.д.

А ми не повірили в ці забобони й просто взяли та подали заявку. На першому конкурсі, весною 2024 забракло 9 балів для перемоги. Восени покращили та переробили заявку так, що комар носа не підточить.

Взяли на себе більше соціальних зобовʼязань, а саме про перенавчання і працевлаштування трьох ветеранів, які отримали інвалідність.. І перемогли, наш проєкт високо оцінили, ми зайняли 2 місце з близько 80 переможців. Зараз крок за кроком впроваджуємо заплановане в життя, якраз шукаємо працівників з-поміж ветеранів.

Скаржитись на державу легко. Знайти недоліки, знайти проблеми – це все не складно. Будь-яка велика система матиме "баги" і наша держава – не виключення. Але якщо змінити кут зору, почати всюди бачити можливості, а не перепони, то виявиш, що держава багато чого дає своїм громадянам. Особливо тим, хто віддав частку себе на захист Батьківщини.

Читайте також: "Після Маріуполя я хочу росіянам мститися". Інтерв'ю з азовцем Іваном Сокалем, який пережив полон

Теги:
Читайте також:
Львів
+26.4°C
  • Львів
  • Київ
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.3
    Купівля 41.3
    Продаж 41.83
  • EUR
    Купівля 47.67
    Продаж 48.34
  • Актуальне
  • Важливе
2025, середа
18 червня
17:20
Львівський прикордонний загін здійснює набір на небойові посади: які є вакансії й особливості підписання контракту
17:01
Оновлено
Вбивство Фаріон: суд у Львові розпочинає розгляд нових відеодоказів
Вбивство Фаріон: суд оголосив перерву до 25 червня
16:49
Золочів отримав місто-побратима в Канаді
16:08
Оновлено
У Чернівцях віряни УПЦ МП намагалися "відбити" храм: постраждали 12 людей, відкриті кримінальні провадження
15:51
Оновлено
Загубився у лісі: на Прикарпатті шукають 5-річного хлопчика
Загубився у лісі: на Прикарпатті майже добу шукають 5-річного хлопчика
15:40
На Львівщині митники вилучили понад 55 тис. доларів у пасажира "зеленого коридору"
15:35
Оновлено
На місці готелю та зруйнованої історичної вілли у Львові турецький "Онур" біля Знесіння будуватиме елітний ЖК: що каже дирекція парку
15:20
На Закарпатті затримали переправника, який віз ухилянта до кордону з Румунією
15:18
Захиснику зі Львівщини Богдану Загайському вручили "Золотий Хрест" від Головнокомандувача ЗСУ
15:03
На Франківщині під суд піде чоловік, звинувачений у вбивстві сусідки
14:59
На Закарпатті 16-річний пасажир мотоцикла загинув у ДТП, його одноліток за кермом травмований
14:46
Конструкції на місці "Добробуту"
Позаду Львівської опери, де раніше демонтували ринок "Добробут", знову почали будівельні роботи без дозволів
14:30
Прикордонники розповіли, де на Львівщині найбільші черги на кордоні з Польщею влітку та як спростити подорож
14:05
На Львівщині знищили 9 тонн салату і кропу з Нідерландів та Іспанії через виявленого шкідника
13:42
Соціальний ветеранський проєкт RecruiterUA за 10 місяців набрав у військо понад 500 воїнів
13:13
сказ
У Миколаєві на Львівщині судитимуть чоловіка, чия вівчарка вкусила на вулиці 8-річну дитину
12:47
На Рівненщині трактор перекинувся в канаву, водій загинув
12:19
Жителя Львівщини затримали за організацію схеми для ухилянтів через систему "Шлях"
11:59
Більшість студентів і викладачів коледжу на Буковині, які потрапили в ДТП у Франції, повернулися додому
11:30
Директор американської Метрополітен-опери приїхав на фестиваль на Закарпаття, звідки родом його предки
11:17
За $25 тис. обіцяла зняти з військового обліку: на Львівщині затримали 40-річну волинянку
За $25 тис. обіцяла зняти з військового обліку: на Львівщині затримали 40-річну волинянку
11:04
зона прикордонного контролю, перетин кордону
Скільки людей перетнули західний кордон України 17 червня
10:58
Бійці 63-ї бригади показали, як в тилу окупантів на Луганщині підірвали їхню техніку
10:36
черги на кордоні
Черги на кордоні з Польщею у Львівській області 18 червня
09:39
Михайло Головко
Ексголову Тернопільської облради Михайла Головка засудили до 9 років вʼязниці за хабарництво 
09:30
На Львівщині з пожежі у будинку врятували чоловіка
09:04
Львівщина 18 червня попрощається із пʼятьма захисниками
07:45
погода літо дождь
Погода на заході України: прогноз синоптиків на 18 червня
07:00
Замість індивідуальних – багатоквартирні: у Рудно біля Львова без дозвільних документів зводять житлові будинки
2025, вiвторок
17 червня
22:20
Сквери Львова 18 червня оброблятимуть від кліщів: які локації варто оминати
Сквери Львова 18 червня оброблятимуть від кліщів: які локації варто оминати
21:55
Святослав Гасюк із Львівщини став володарем Кубка світу з кікбоксингу WAKO
21:28
В Івано-Франківську масштабну пожежу гасили 37 рятувальників
В Івано-Франківську масштабну пожежу гасили 37 рятувальників
21:00
У Львові дівчина випала з вікна 8-го поверху
20:49
Атака по Красилову на Хмельниччині 25 травня: що вдалось відновити
20:17
На Рівненщині операторка поліції врятувала чоловіка від самогубства
20:03
Львів, архтектура та скульптура
Хмарно, але тепло: прогноз погоди у Львові та на Львівщині на 18 червня
19:49
Біля села на Тернопільщині знайшли 77 артснарядів часів Другої світової війни
19:09
У госпіталі помер військовий з Рівненщини Василь Нікітчук
18:40
Інтерв’ю
"Ветеран не завжди готовий одразу працювати і це нормально", - керівник напрямку працевлаштування у ветеранському центрі Андрій Коляса
18:34
До пілотної програми реформи старшої школи з вересня доєднається ліцей з Рівненщини
Більше новин