Еспресо. Захід
Інтерв’ю

Від хамону до оптичних прицілів: куди йде вилучений на митниці товар і як його отримати військовим

4 листопада, 2022 п'ятниця
13:38

Радник митної служби ІІ рангу Львівської митниці про зміни у передачі конфіскату на потреби ЗСУ, компенсації власникам та ввезені волонтерами автомобілі

Зміст

З 24 лютого по 25 жовтня зі складів Львівської митниці передали на потреби військових майна на понад 121 мільйон гривень. Насамперед це транспортні засоби, комп’ютерна техніка, одяг та харчі. Яким чином товар потрапляє на митні склади, чи можуть його забрати для потреб військових, не чекаючи на рішення суду про конфіскацію, та як волонтерам уберегти себе від проблем з законом? Про це – в розмові "Еспресо.Захід" з радником митної служби ІІ рангу, головним бухгалтером Львівської митниці Оленою Модною.

Яким чином військові можуть отримати конфісковані на митниці товари?

Після 24 лютого було прийняте розпорядження Кабміну, яке передбачало, що все майно, яке перейшло у власність держави, можуть забирати військові. Військові частини зверталася до нас із листом, де вказували, що саме їм потрібно. Ми виписували накладну, і військові забирали найнеобхідніше: транспортні засоби, харчі, шини, одяг, взуття, комп'ютери, планшети. Все відбувалось дуже оперативно. У перші місяці наші митні склади працювали цілодобово. Бувало, військові приїхали за автомобілем, а він несправний. Тоді вони їхали по механіка, на місці  його ремонтували й тоді забирали. 

З 1 жовтня правила вилучення з митниці товару, який перейшов у власність держави, змінилися. Тепер щомісяця ми повинні подати перелік майна, яке перейшло у власність держави, до обласної військової адміністрації. Військова адміністрація виставляє цей перелік у себе на сайті. Впродовж 15 днів після оприлюднення військові частини, Нацполіція, СБУ та інші правоохоронні органи мають право звернутись до ОВА з листом про те, що хочуть отримати той чи інший товар. Коли адміністрація погоджує цей лист, вони приїжджають до нас і забирають. Якщо ж на один і той самий товар буде декілька претендентів, то саме військова адміністрація визначатиме, як це ділити. Такий же перелік майна надаватиме військовій адміністрації і виконавча служба. Гадаю, в них перелік буде навіть більший, оскільки вони вилучають товар не лише з митниці, а й у громадян та підприємств. Можливо, в них буде більше  транспортних засобів, які хлопцям потрібні.

Які товари є переліку, який митниця передала ОВА?

Одяг, побутова техніка, запчастини до автомобілів. У нас на митних складах є майже дві сотні автомобілів. Але здебільшого це несправні  легковики, а військові потребують трохи іншої техніки, бажано, не на бензині. 

Чи можуть на потреби військових передавати майно ще до рішення суду? Адже, якщо йдеться про харчові продукти, то поки буде рішення суду, їх  термін придатності може закінчитись? 

На склад митниці товар поміщають у двох випадках: складається протокол про порушення митних правил і очікується рішення суду. Другий варіант – коли громадяни їдуть через кордон, але не мають повного пакета документів або коштів, щоб розмитнити товар, вони поміщають його самостійно на склад. Якщо вони за три місяці не звертаються, майно переходить у державну  власність. Найчастіше це харчі, які перевозити не можна.  Якщо три місяці ще не минуло, або немає рішення суду, таке майно можна вилучити на підставі закону №4765 "Про примусове відчуження або вилучення майна у перерід воєнного стану". Тоді підрозділ ЗСУ готує наказ про примусове відчуження за погодженням з військовою адміністрацією, акт про відчуження, і тоді можуть у нас це забрати.

До нас зверталися військові, які дислокувалися в Херсонській чи Миколаївській областях у будівлях, де нічого не було. Тож їм потрібні були холодильники, пральки, мікрохвильовки, щоб хоч якось налагодити побут на місцях. Зараз є багато звернень про відчуження деревини та вугілля. Не так давно забирали варення, молочні продукти, консерви, фрукти, шоколад, італійський хамон. На Рава-Руській нещодавно зупинили запчастини до великогабаритної техніки, виробником якої є Росія. Військові уже готують документи, аби це примусово відчужити з митниці, щоб можна було свою техніку відремонтувати.

Якщо ЗСУ примусово вилучили товар з митного складу, а власник підготував документи й хоче його отримати, що тоді? Чи може він повернути його, чи хоча б отримати компенсацію?

У нас уже були випадки, коли громадяни зверталися по майно, яке було примусово відчужене. У таких випадках ми надаємо інформацію, на користь якої військової частини воно відчужене. Власник має право звернутися до військової частини та до суду після завершення воєнного стану. Під час судового засідання він також може оскаржити вартість товару чи транспортного засобу. Щоправда, до завершення воєнного стану вони не зможуть отримати відшкодування. Кошти їм повинні повернути впродовж трьох років після закінчення воєнного стану.

На Львівщині діють цілі мережі "магазинів конфіскату". Звідки вони беруть товар?

Конфіскат тут – не більше, ніж бренд. Митна служба продажем конфіскованих товарів не займається. Якщо є рішення суду про конфіскацію вилученого на митниці майна, то його виконанням займається виконавча  служба. Тобто саме виконавча служба продає його на своїх аукціонах. І там цей товар можуть купувати підприємці. Якщо не вдається продати на аукціоні, його можуть безплатно  передати для бюджетних організацій. Але алкоголь, тютюнові вироби, лікарські та наркотичні засоби не продають, а знищують. 

Але цигарки військовим теж потрібні. Хіба не логічно було б їх також передавати для ЗСУ?

Ми передавали військовим тютюнові вироби, які були примусово відчужені з митних складів, до рішення суду.

Митники часто вилучають великі суми готівки, які громадяни намагаються незаконно перевезти через митний кордон України. Що далі відбувається з цими грошима?

Справа про порушення митних правил розглядається судом у випадку з приховуванням. Загалом санкція передбачає конфіскацію предмета правопорушення і штрафу розмірі 100% вилучених коштів. У випадку з недекларуванням валюти складається протокол, згодом митний орган розглядає справу і виносить постанову про накладення штрафу у розмірі 20% суми валютних коштів. Після його сплати кошти повертаюся власнику або уповноваженій особі.

Нещодавно двоє чоловіків з Радехова намагались вивезти валютні кошти в еквіваленті понад 100 тисяч євро шляхом недекларування при нормі 10 тис. євро на особу і на них склали протокол. А вилучені валютні кошти скерували  на рахунок банку до прийняття остаточного рішення. 

До слова, вилучення валюти – найважче для митників, адже для протоколу треба переписати номер кожної купюри. Якщо сума велика і дрібними купюрами, то це може зайняти не одну добу. Одна з найбільших сум, які вилучали в однієї особи, –  близько 240 тисяч доларів та 490 тисяч євро. Можна собі уявити, скільки часу тривав опис. Ці кошти ввозили в Україну і, за рішенням суду та за митними правилами, повинні їх вивезти, а валюту ми повинні віддати на кордоні. Тож ми мусили шукати інкасаторів, аби ці кошти доставити до кордону. 

Як часто на митниці вилучають товари, які ввозять як гуманітарну чи волонтерську допомогу?

Випадки, коли під виглядом гуманітарної допомоги ввозять брендові речі, непоодинокі. Часто у волонтерів виникають проблеми через те, що вони намагаються ввезти товар, не маючи належно оформлених документів. Наче людина діє з добрими намірами, але все ж є законодавство, якого треба дотримуватись. Тому, аби не було проблем на кордоні, краще заздалегідь дізнатись, який пакет документів потрібен. Особливо, коли йдеться про товари військового чи подвійного призначення. Так, усі розуміють, що ЗСУ потрібні тепловізори, оптичні приціли тощо. Але, з іншого боку, такі товари не може ввозити будь-хто, бо не відомо, в чиї руки це потрапить. Тому сказати: "я везу для армії" недостатньо. Через брак документів ми вилучали плити для бронежилетів та оптичні приціли. 

Інша проблема у тому, що на початку повномасштабного вторгнення не було чіткого розуміння, які документи потрібні, як саме вони мають бути оформлені. Наприклад, коли волонтери перевозили транспортний засіб для військових частин, у декларації зазначалась військова частина, яка його отримає, її ЄДРПОУ та назва та місце реєстрації транспортного засобу. Також мав бути лист з військової частини, що це саме для них, але не всі волонтери мали такі документи. Тепер багато військових частин звертаються до нас: у них справді є ці машини, вони нікуди не поділись, але через брак документів, які підтверджують походження, військові не можуть поставити машину в себе на облік. У таких випадках військові частини звертаються на митницю, дають номери кузовів та моделі. Наші відділи підіймають дані про те, коли і хто цю машину ввіз. Ми робимо копії декларації та відправляємо військовим, тоді вони можуть поставити їх на облік. 

Маємо багато запитів і від правоохоронних органів щодо волонтерської діяльності: що везли і куди. Гадаю, вони дають паралельні запити військовим. Тоді у них буде чітка картина: завезли стільки, віддали стільки. 

У нас діє Гуманітарний штаб при державній митній службі. Я б радила волонтерам звертатися з питаннями щодо переміщення товарів через кордон і готувати пакет документів заздалегідь, аби потім не було проблем ані в самого волонтера, ані у військових, яким він допомагає.  

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку та телеграм-канал.

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.16
    Купівля 41.16
    Продаж 41.65
  • EUR
    Купівля 43.07
    Продаж 43.85
  • Актуальне
  • Важливе
2024, субота
23 листопада
20:05
світло
Коли на Львівщині 24 листопада вимикатимуть світло: графік відключень
19:35
новини Львівщини
На фронті загинув захисник із Волині Андрій Глез
19:08
У Волинській ОВА через залишену лампадку сталось задимлення приміщення
18:37
Оновлено
зимові Карпати
Залізничники відновили рух потягів на ділянці Сянки-Мукачево, де з рейок зійшла електричка
18:15
У легковому авто в Ужгороді прикордонники знайшли 5 ящиків безакцизних сигарет
17:53
Знімок "Надвірнянські скелі" увійшов до 10 найкращих зображень української природи за результатами "Вікі любить Землю" 2024
Знімок "Надвірнянські скелі" увійшов до 10 найкращих зображень української природи за результатами "Вікі любить Землю" 2024
17:22
акції пам'яті у Львові
У центрі Львова запалили лампадки у пам’ять про жертв Голодоморів
16:50
Огляд
Сніг
Місцями мокрий сніг та ожеледь: прогноз погоди у Львові та на Львівщині на 24 листопада
15:51
вечір пам'яті Ярини Базилевич у Ґенті
У Ґенті українська та бельгійська молодь зібралася на вечір пам'яті Ярини Базилевич, яка загинула внаслідок удару по Львову 4 вересня
15:48
В Івано-Франківську створять навчальний центр 13 бригади НГУ "Хартія"
В Івано-Франківську створять навчальний центр 13 бригади НГУ "Хартія"
15:07
ПЦУ
Громад ПЦУ на Буковині досі вдвічі менше, ніж УПЦ МП: чому так
14:29
У Карпатах лютує зима: на високогір'ї 13° морозу та метрові снігові перемети
У Карпатах лютує зима: на високогір'ї 13° морозу та метрові снігові перемети
14:02
На Хмельниччині чоловік застосував сльозогінний газ проти працівників ТЦК, бо ті відмовилися від хабаря
13:29
"Коли я вже втрачав надію, ракета вилетіла з ПЗРК і влучила в російський Ка-52", — боєць Закарпатської 128-ї бригади
13:00
Рятувальники знайшли чоловіка з Луцька, який заблукав на Говерлі
12:38
Пані посол України в Болгарії Ілащук вручила грамоту ВРУ підсанкційному олігарху Пеєвському, - Шлінчак
11:59
На Львівщині затримали жінку, яка зарізала свого чоловіка ножем
11:35
Оновлено
ресторан
У центрі Львова понад пів сотні ресторанів закривають і продають, – ресторатор Юрко Назарук
11:19
паспортний контроль кордон
Скільки людей перетнули західний кордон України 22 листопада
11:07
Загинув на місці: на Львівщині чоловік потрапив під колеса вантажівки та двох авто
10:45
Польські фермери заблокували пункт пропуску на кордоні зі Львівщиною
10:25
На Закарпатті у фотопастку потрапив вовк: людей застерігають від прогулянок горами
10:00
Головний корпус Львівської політехніки отримав статус пам’ятки національного значення
09:32
зона прикордонного контролю, перетин кордону
Черги на кордоні з Польщею у Львівській області 23 листопада
09:19
прощання
Львівщина 23 листопада прощається з чотирма полеглими воїнами
08:59
хмари
Погода на заході України: прогноз синоптиків на 23 листопада
2024, п'ятниця
22 листопада
22:45
унікальний орган на Львівському вокзалі
На Львівському залізничному вокзалі звучав унікальний орган із фрагментами розірваних російських ракет
22:22
Біля кладовища на Тернопільщині невідомі вкрали туї
21:37
Під час відпустки в ДТП загинув військовий із Прикарпаття
21:22
Схуд на 18 кг: який стан 15-річного студента, якого старшокурсники побили у Хмельницькому
21:00
Збірку Жадана продали за 220 тис. грн: у Франківську на благодійному аукціоні зібрали майже 2 млн грн
20:42
новини Львівщини
На фронті загинув захисник із Тернополя Віталій Бабій
20:23
Львівські "Карпати" з мінімальним рахунком здолали "Колос"
20:03
Відчути місто на дотик: у Жовкві відкрили мініскульптуру центру міста
19:25
На кордоні з Румунією снігові замети перевищили пів метра: прикордонники показали фото
19:00
Оновлено
світло
Відключення електроенергії на 22 листопада скасовані, – Львівобленерго
18:12
У Шептицькому демонтували металеві літери старої назви міста
17:54
"Галки" і "Сойки": Львівщина відправила не передову потужні українські розробки для військових
17:42
"Не відчув, що наїхав": на Рівненщині розшукали водія вантажівки, який збив жінку та зник з місця ДТП
17:21
світло
Коли на Львівщині не буде світла 23 листопада: графік вимкнень
Більше статей