Документи на автівку військові роблять ще до того, як отримують її, – волонтерка Уляна Дідич
Таке відбувається через запровадження електронної системи обліку гуманітарної допомоги. Згідно зі змінами фонди та організації мають звітувати за привезену допомогу протягом 30 днів. Часто цього часу замало, щоб відремонтувати автівку і відправити військовим
Про це Уляна Дідич розповіла у програмі "Війна і волонтери" журналістки "Еспресо.Захід".
З 1 квітня гуманітарну допомогу в Україну можна ввозити лише за допомогою електронної системи обліку. Ще до запровадження цієї системи волонтери говорили, що можуть виникнути проблеми з автівками.
За словами керівниці Львівського відокремленого підрозділу громадської організації "Справа громад" Уляни Дідич, для водіїв, котрі перевозять автівки, електронна система спростила механізм, але для фондів чи організацій додала певних проблем.
"Фонд, ГО чи навіть військова частина заповнюють декларацію і водій на кордоні показує лише номер, йому не потрібно паперів заповнювати. Проблеми виникають далі, – каже Уляна Дідич. – До прикладу, відзвітувати за ввезену автівку потрібно впродовж 30 днів наступного місяця. А автівки, які приїжджають, потребують ремонту. Тому процес затягується на довше".
Уляна Дідич наголошує, що все тримається на чесному слові. Автівки передають військовим, з якими добре знайомі і є взаємна довіра. Адже, якщо ремонт затягується, акти прийому-передачі оформляють заздалегідь, ще не отримавши автівки.
"До прикладу, в мене зараз у роботі є чотири автівки, з них по трьох вже зроблені акти прийому-передачі, – пояснює Уляна Дідич. – Фонд уже зміг відзвітувати, що передав ці авто, хоча вони ще на ремонті. Інші проблеми – пропуск чоловіків через систему "Шлях". Він відбувається в ручному режимі: кожного водія перевіряють, вимагають підтверджувальні документи, що він їде по благодійну допомогу. Є випадки, коли вимагають, щоб на момент виїзду водія за кордон, ми вже внесли декларацію на авто. Це не завжди можливо зробити, бо водій їде його підбирати або перевірити його стан".
Окрім того, автівки рідко їдуть через кордон порожні. До них допаковують гуманітарну допомогу. А це додаткові декларації, які мають оформити фонди. І тут виникають проблеми з оперативністю. Водій уже на кордоні, а декларації ще немає, бо його тільки завантажили. Втім Уляна Дідик запевняє, що до таких нюансів пристосувалися.
- Раніше волонтер Святослав Літинський зазначив, що немає проблем ввезти автівку для ЗСУ через польський кордон.
- Актуальне
- Важливе