Вибір гуртка: як не нашкодити дитині й обрати те, що їй подобається
Позашкілля – важливий етап у всебічному розвитку дитини. Без сумніву, батькам хочеться, аби їхнє чадо у вільний час відвідувало різноманітні гуртки, спортивні секції, студії чи клуби. Але чи можуть вони вирішувати за дитину, на який гурток їй ходити? Або ж наполягати на відвідуванні, коли син чи донька відмовляється це робити?
Про те, як підібрати дитині гурток і на що варто звертати увагу при цьому, "Еспресо.Захід" розповіла Ірина Харченко, практична психологиня.
Для чого потрібні позашкільні заняття?
Насамперед позашкільні заняття, клуби та гуртки для дітей є чи не обов'язковими. Це допомагає їм швидко адаптуватися та соціалізуватися. На різноманітних заняттях вони спілкуються з іншими дітьми, дізнаються, як викладає інший вчитель, навчаються чогось нового.
У різних групах, де може перебувати дитина, по-різному відбувається навчання. До прикладу, в одній групі дитині все вдається, вона швидко навчається, а в іншій – ні. Такі ситуації вчать дитину приймати те, що їй не завжди все буде вдаватися з першого разу. Це допомагає виховати лідерські якості та прагнення до чогось. Окрім того, за допомогою позашкілля дитина може знайти те, що дійсно її цікавить, або ж навіть те, чим вона захоче займатися все життя.
У якому віці варто віддати дитину у гурток?
Я особисто як мама та як психолог – за раннє втручання. Можна навіть із 6 місяців водити дитину на різні розвивальні заняття. Водночас це буде корисно і для батьків, вони чутимуть думку інших, набираючись досвіду. Та для самої дитини це буде добре, бо вона розвиватиметься з іншими дітками.
Загальний вік, з якого можна водити малюків на заняття, – це 2,5 року. Саме тоді дитина входить у так звану "кризу трьох років", і важливо, аби в цьому віці вона почала відвідувала гурткову діяльність. Чому? Дитина психологічно готова від'єднатися від мами. Це ще називають сепарацією. Якщо ж у цей період притримати дитину і чекати до 4 років, коли з'явиться вже певна свідомість, то може зникнути взагалі будь-який інтерес до відвідування різноманітних занять.
На що насамперед звертати увагу батькам у виборі гуртка для дитини?
Звичайно, що на бажання дитини, не на власне. Якщо ви бачите, що ваша дитина тягнеться до фарб чи олівців, то варто знайти для неї якісь творчі гуртки. Це може бути малювання, ліпка руками. Якщо дитина більш схильна до складання конструктора, будування та проєктування чогось, тут має бути гурток із технічною складовою, на кшталт майстрування чи подібних. Якщо дітки мають потребу у фізичних навантаженнях, то тут, звичайно, підійде якийсь вид спорту.
Помічаєте, що дитина любить лазити по деревах чи займатися на турніках? Гімнастика або акробатика буде хорошим варіантом.
Єдине: я противниця того, аби віддавати дитину на бойові мистецтва, якщо вона полюбляє битися. Це може перерости в агресію. Якщо ж дитина наполягає на бойовому мистецтві й батьки підтримують її рішення, то рекомендую пильно обирати тренера, який спрямовуватиме всю енергію та агресію дитини у правильне русло, навчатиме, що боротьба – це насамперед мистецтво або захист.
Важливо обирати гуртки, які розташовані поблизу дому, куди можна пройтися пішки. Пам'ятайте, що під час довгої дороги дитина просто втомлюється й у неї зникають сили. Добре було б, якби ваш маршрут на заняття пролягав через парк, адже дитина, перебуваючи у дошкільному чи шкільному закладі, часто перенавантажує очі, а під час прогулянки вони відпочивають. Якщо ж у батьків немає іншого варіанта, крім як возити дитину на заняття, то під час поїздки її потрібно зацікавити, аби вона щось читала, бавилася іграшками, загалом не нудилася.
Як обрати гурток з огляду на темперамент дитини?
Гіперактивним дітям підійдуть такі види спорту, як спортивна гімнастика, плавання. кінний спорт. Можуть бути різні бойові види спорту. Якщо дитина спокійна, і батьки хочуть її чимось зацікавити, сформувати у неї уважність та більшу активність, то для цього підійдуть танці, гра на музичних інструментах тощо. Але додам це все дуже індивідуально.
Чи варто наполягати, щоб дитина ходила на той чи інший гурток?
Можна просто запропонувати їй спробувати себе в чомусь ще. Нехай дитина порівняє, що їй більше подобається, й обере оптимальний варіант. Ще батьки можуть домовитися з дитиною: наприклад, запропонувати відвідувати гурток до кінця місяця, якщо ж за цей період її думка не зміниться, то припинити заняття.
Переважно дітки не завжди можуть пояснити, що саме їм не подобається і чому вони не хочуть ходити на гурток. Причинами небажання найчастіше стають: відсутність інтересу, дитині просто не подобається, відсутність похвали на заняттях, щось не вдається, і дитина почувається меншовартісними порівняно з іншими. У такому разі батькам потрібно поспілкуватися з малечею і тренером або вчителем. Запитати, що дитині краще, де їй допомогти, які навики треба вдосконалити тощо.
Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку.
- Актуальне
- Важливе