Еспресо. Захід

Вакцинувався? Як це довести, щоб не потрапити в халепу

Зоряна Круль
4 листопада, 2021 четвер
18:34

Попри те, що людина завершила курс вакцинації від COVID-19, у неї можуть виникнути труднощі з тим, аби довести, що вона повністю вакцинована. 

Зміст

Як діяти в таких випадках, дізнавалася журналістка "Еспресо.Захід".   

"Не вдається згенерувати сертифікат у "Дії". "У HELSI відсутня інформації про отримані щеплення". "У свідоцтві, який видав сімейний лікар, є помилки та незаповнені графи". У департаменті охорони здоров'я Львівської ОДА щодня опрацьовують масу звернень від громадян. 

"Люди звертаються з різними питаннями. Комусь щось не сподобалося – пишуть звернення, і вже треба розбиратися з цією проблемою", – каже регіональний координатор з питань вакцинації проти коронавірусної інфекції Олег Когут. 

За останні 2-2,5 тижні навантаження на вакцинальні бригади Львівщини зросло майже втричі. Відповідно, збільшилася й кількість помилок, яких припускаються медики при заповненні персональних даних. "Це людський фактор. Лікарі втомлені", – пояснює співрозмовник "Еспресо.Захід".  

На четвер, 4 листопада у Львівській області проведено понад 1 мільйон 170 тисяч щеплень від COVID-19. Жителі Львівщини почали активно вакцинуватися від COVID-19 з 15 жовтня, після того як 13 жовтня (14 був вихідним) у зв’язку з погіршенням епідситуації комісії обласної та міської ТЕБ і НС прийняли синхронне рішення про введення жорстких обмежень у разі переходу регіону в "червону" зону епіднебезпеки. Одна з вимог – вакцинованими мають бути 100% персоналу та 100% відвідувачів, яких цей персонал обслуговує. З огляду на те, що експрес-тести на антиген до коронавірусу у приватних лабораторіях Львова коштують 430-450 гривень, а ПЛР-дослідження – ще дорожче, і перевірятися на наявність коронавірусу треба кожні 72 години, попит на вакцинацію суттєво зріс. У центрах масової вакцинації шикуються довжелезні черги. 

"Якщо до цього в робочі дні ми вакцинували від 7 до 9 тисяч осіб на добу, то зараз вакцинуємо від 18 до 23 тисяч", – такі дані озвучив під час одного з нещодавніх пресбрифінгів директор департаменту охорони здоров'я Львівської ОДА Орест Чемерис. А напередодні запровадження локдауну (29 жовтня) навіть вдалося встановити рекорд – майже 24 тисячі щеплень за добу!

Раніше Міністерство охорони здоров'я пояснило, як діяти, якщо не вдається створити електронний документ у додатку "Дія". У більшості випадків необхідно звернутися або до свого сімейного лікаря, або до лікаря, який робив щеплення. Лише в разі, якщо людина отримала статус "Номер партії вакцини помилковий", слід розшукати того лікаря, який проводив вакцинацію і вносив медичний запис до електронної системи охорони здоров'я. Попередньо внесені дані він позначить як помилкові, після чого внесе правильні. 

"Без такої дії ви не зможете отримати міжнародне свідоцтво про вакцинацію і не отримаєте COVID-сертифікат", – зазначають у МОЗ. 

Натомість сімейні лікарі вносити подібні правки не уповноважені, адже вакцинації вони не проводили, відтак і інформацією про номер партії вакцини не володіють.  

Олег Когут додає: "Інколи це може виявитися проблемою, бо у центрах вакцинації працюють різні бригади – навіть із районів приїжджають". Якщо на місці з'ясувати нічого не вдасться, радить звертатися в управління охорони здоров'я ЛМР (якщо вакцинація проводилася по місту) або в департамент охорони здоров'я ЛОДА (якщо по області). Звертатися у МОЗ недоцільно, бо звернення й так скерують на департамент.

Якщо людина пройшла повний курс вакцинації за кордоном, мусить звернутися до сімейного лікаря, надати офіційний документ, який засвідчує факт вакцинації, і вже з цієї довідки лікар перенесе дані до електронної системи охорони здоров'я та роздрукує міжнародне свідоцтво про вакцинацію. 

"Згенерувати цифровий COVID-сертифікат у "Дії" вакциновані за кордоном українці поки що не можуть, оскільки дані, внесені до ЄСЗ із вторинного джерела не вважаються довіреними", – наголошують у МОЗ.

Якщо людина не зареєстрована в "Дії", але зареєстрована у HELSI, також може показувати сертифікат "з телефону". Для цього потрібно зайти в особистий кабінет і відкрити вкладку "Мої вакцинації". Проте часто трапляються ситуації, коли, попри завершення повного курсу вакцинації, ця інформація у медичній інформацій системі (МІС) не відображається.

"Мама зі сестрою вакцинувалися у серпні Moderna. Ми з татом у вересні – AstraZeneca. Нам обом сертифікати в додатку "підтягнуло", а їм – ні. Можливо, тому що першу і другу дозу вони отримували у різних центрах вакцинації", – припускає Романія, студентка зі Львова.  

Ми запитали лікарку, яка працює у складі виїзної бригади, від чого це залежить. 

"Ми вносимо дані про вакцинацію не у HELSI, а в іншу електронну медичну систему – Askep.net", – пояснила вона. Цією системою можуть користуватися як лікарі, так і пацієнти, які створили у ній профіль, і так само як у випадку з HELSI, можуть носити електронну медичну картку у кишені, завантаживши на свій смартфон мобільний додаток. 

"Після того, як людина отримує другу дозу вакцини, інформація про вакцинацію вивантажується у загальну систему еHEALTH і вже тоді сімейний лікар може синхронізувати її з персональним кабінетом пацієнта у HELSI, якщо він зареєстрований у цій МІС", – додала лікарка. 

У деяких випадках буває достатньо оновити додаток. 

Крім HELSI та Askep.net, пацієнт може обирати ще з двох персональних сховищ медичної інформації. Це – "Поліклініка без черг" та Medcard 24. Останній також має мобільний застосунок. Сімейні лікарі працюють з тими системи, з якими їхні медичні заклади підписали контракт. Індивідуально медичну інформаційну систему не обирають.  

"Часто трапляється, що жодної помилки насправді немає – просто сімейний лікар не вміє добре користуватися МІС. Ми вже й з такими фактами стикалися", – каже регіональний координатор з питань вакцинації від коронавірусної інфекції Олег Когут. 

Пан Михайло працює в одному із закладів культури Львова. Першу дозу вакцини CoronaVac отримав у вересні. Його дружина вакцинувалася трохи пізніше, в жовтні. Коли через місяць прийшов отримувати другу дозу, йому повідомили, що він вже… повністю вакцинований. 

"З'ясувалося, що сімейна лікарка, укладаючи з нами декларації, записала нас на один реєстраційний номер облікової картки платника податків", – розповів "Еспресо.Захід" чоловік. Ситуація насправді казуїстична, але й такі мають місце.

"Планувала з дітьми поїхати на відпочинок за кордон, тож прийшла до сімейної лікарки по міжнародний сертифікат, – розповідає пенсіонерка зі Львова, пані Ганна. – Лікарка видрукувала документ і попросила його уважно переглянути. Розповіла, що в її практиці траплялися випадки, коли неправильно вказувалася стать пацієнта. Зауважила, що перша графа, де має бути вказана назва вакцини, не була заповнена. У четвертій, де зазначається найменування виробника, запис було зроблено кирилицею. На звороті документа, де перелічені вимоги щодо чинності свідоцтва, прочитала, що свідоцтво має бути повністю заповнене англійською або французькою мовами (на додаток можуть бути інші мови) і що наявність незаповнених граф може призвести до втрати документом чинності. Лікарка послалася на ще одне положення, що внесення будь-яких змін, доповнень і виправлень до свідоцтва також робить його недійсним, але на моє прохання назву виробника і самої вакцини набрала на комп’ютері та видрукувала документ у тому вигляді, в якому він має бути. Кілька разів наголошувала, що це не в її компетенції і що зміни повинен вносити той лікар, який проводив вакцинацію. Ми розшукали лікарку, яка мене вакцинувала. Вона сказала, що мусить видалити дані з помилкою і внести нові, а "це вже погано, бо до неї можуть виникнути питання". Тож я вирішила залишити все, як є. За кордон так і не поїхала, а чинне свідоцтво – в мене на руках. З ним усюди впускають: у магазини, на непродовольчі ринки"...  

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку.

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.16
    Купівля 41.16
    Продаж 41.65
  • EUR
    Купівля 43.11
    Продаж 43.87
  • Актуальне
  • Важливе
2024, п'ятниця
22 листопада
18:25
прощання
Львів 23 листопада попрощається із захисником Михайлом Новиком
18:12
У Шептицькому демонтували металеві літери старої назви міста
17:54
"Галки" і "Сойки": Львівщина відправила не передову потужні українські розробки для військових
17:42
"Не відчув, що наїхав": на Рівненщині розшукали водія вантажівки, який збив жінку та зник з місця ДТП
17:26
ресторан
У центрі Львова понад пів сотні ресторанів закривають і продають, – ресторатор Юрко Назарук
17:21
світло
Коли на Львівщині не буде світла 23 листопада: графік вимкнень
17:17
У Чернівцях вперше після початку повномасштабного вторгнення РФ встановлять новорічну ялинку
17:14
Оновлено
вшанування пам'яті жертв Голодомору у Львові
Куди піти у Львові з 18 по 24 листопада: "Запали свічку пам'яті" та "Зерно" від INSO-Lviv
16:56
Як викликати медичну допомогу, коли нема зв'язку і електрики на Львівщині
16:43
"Домівка врятованих тварин" у Львові прихистить на зиму білих лебедів з одного з парків
16:27
Мешканку Тернопільщини підозрюють у торгівлі людьми
16:12
У Тернополі протестують студенти коледжу: причина
15:56
Рейковий автобус Pesa курсуватиме за маршрутом Івано-Франківськ –  Ворохта
15:49
передача Львову титулу Молодіжної столиці Європи 2025
Львову офіційно передали титул Молодіжної столиці Європи 2025
15:42
На Закарпатті доцентка університету за хабарі влаштовувала чоловіків на навчання: жінці оголосили підозру
15:28
У Львові ветерани й захисники можуть відвідувати міські заклади культури безкоштовно
15:06
Судовий вирок
Буковинця судитимуть за переправлення військовозобов'язаних до Румунії
14:52
Переховували чоловіків у кількох будинках: на Рівненщині оголосили підозру двом жителям за організацію незаконних переправлень
14:33
На Закарпатті зіткнулися рейсовий автобус та Audi, загинула 22-річна водійка
14:32
Керецьківська сільрада
Депутату, який підірвав гранати на сесії сільради на Закарпатті, винесли вирок
14:13
На Хмельниччині 70% іноземців, які проживають в області, є росіянами
14:02
затримані біля Білоруського кордону
На Волині викрили двох жителів прикордоння, які переправляли чоловіків до Білорусі
13:45
парк Знесіння у Львові
У Львові в парку "Знесіння" облаштують інклюзивний спортмайданчик та доріжку для прогулянок
13:32
Оновлено
У Львові розпочинають ремонт частини вулиці Сяйво, тролейбус на Левандівку не курсуватиме
13:27
кайданки
У Луцьку затримали 15-річного хлопця, який вимагав 1 млн грн викупу після фейкових замінувань
13:05
земля, земельна ділянка
Депутата зі Львівщини оштрафували на пів мільйона за корупцію
12:59
Оновлено
На Закарпатті викрили чергову схему ухилення від мобілізації
На Закарпатті посадовиця ТЦК, лікарка ВЛК і психіатри торгували діагнозами про психічні розлади
12:50
На Львівщині викрили підпільний склад сировини для виробництва сигарет
12:39
На Львівщині погіршилась ситуація з захворюваністю на кашлюк та правець
12:25
На кордоні затримали угорця, який на авто намагався "прорвати" пункт пропуску в Україну
12:20
Ексклюзив
міст на Ковча
Навіщо будувати трамвайну колію на Миколайчука, якщо у нас може впасти міст на Ковча, – Ігор Зінкевич
12:10
чадний газ
На Львівщині чадним газом отруїлася ціла сім'я
11:52
затримання
У Львові 38-річний чоловік вдарив ножем свого брата-близнюка
11:39
Німецькі школярі передали понад 430 подарунків дітям у львівських лікарнях
11:25
Нового очільника Рівненського району полковника Юрія Колоса представили головам громад
Нового очільника Рівненського району полковника Юрія Колоса представили головам громад
11:23
блокування кордону, Польща
Польські фермери до кінця року заблокують рух вантажівок через ПП "Медика - Шегині", – митниця
10:56
паспортний контроль кордон
Скільки людей перетнули західний кордон України 21 листопада
10:46
ППО
На Хмельниччині сили ППО вранці збили чотири "шахеди": є пошкодження будинку
10:39
Злочин Росії, який не перестає повторюватися. У Львові покажуть документальний фільм-терапію "Перемоги 118"
10:20
Неподалік Дрогобича на Львівщині у річці знайшли тіло чоловіка
Неподалік Дрогобича на Львівщині у річці знайшли тіло чоловіка
Більше новин