"Усе, що пов’язано з історією й культурою українців та кримських татар, є небезпечними для РФ", − Ельміра Аблялімова
Тому Росія всіма силами намагається знищити або забрати культурні пам’ятки українців та кримських татар.
Про це ексдиректорка Бахчисарайського історико-культурного заповідника Ельміра Аблялімова розповіла в інтерв’ю програми "Вечір з Миколою Княжицьким", передає "Еспресо.Захід".
Скіфське золото − за крок до повернення на Україну
Понад 7 років тому з кількох музеїв Криму на експозицію в Нідерланди повезли 565 експонатів часів скіфської епохи. Вони повинні були провести пів року в музеї Алларда Пірсона в Амстердамі та повернутися. Проте на той час Крим був уже анексований. Нідерланди не визнали анексію українського півострова РФ, тому в музеї Пірсона не знали, як і куди повертати експонати. Частина експозиції, яка приїхала з Києва, повернулася в українську столицю, а колекція з Криму – досі в сховищах нідерландського музею. Українська влада заявила, що цінності належать не кримським музеям, а державі.
У грудні 2016 року Окружний адміністративний суд Амстердаму ухвалив рішення про те, що експонати кримських музеїв повинні бути повернуті в Україну. Російська Федерація оскаржила це рішення. Проте цьогоріч 26 жовтня Апеляційний суд Амстердама ухвалив передати Україні "скіфське золото". Але тепер справа може перейти на розгляд у касаційну інстанцію – Верховний суд Нідерландів. Утім, боротьба за свої пам’ятки триває: Росія продовжує грабувати культурні цінності у Криму.
"На даний час ми фіксуємо, що деякі пам’ятки історичної спадщини переміщують з півострова до Росії. Переміщення відбувається для начебто "реставрації", проте насправді ми втрачаємо автентичність наших пам’яток. Також фіксуються незаконні археологічні роботи, які масово проводяться на території Криму", − зазначила Аблялімова.
Традиція культурного грабежу для Росії − не нова
Читайте також: Росія ще на 1,5 року може затягнути повернення “скіфського золота” Україні, - Малюська
Утім, це не кінець списку. З історичного архіву Києва та державного архіву Одеси вивезли до Росії документи та книжки з автографами Гоголя, а з Дніпропетровського історичного музею до Краснодарського краєзнавчого вивезли знамениту картину "Козак Мамай". Також у РФ знаходиться Острозька Біблія 1581 року та Євангелії 1575 року.
Ще за часів СРСР практикувалися два головні способи пограбунку українських музеїв.
Перший – всесоюзні виставки. Експонати, які привозилися до Москви – там лишалися навічно. Другий − археологічні експедиції. Так, в 1971-81 роках московські та ленінградські інститути мали свої пошукові філії в 13 областях України. За даними Інституту археології НАН України перелік вивезених цінностей до РФ складає 750 назв та має 400 сторінок машинописного тексту.
Аблялімова наголосила, що "все, що пов’язано з історією й культурою українців та кримських татар є небезпечними для РФ", тому Росія всіма силами намагається знищити або забрати культурні пам’ятки українців та кримських татар.
З анексованого Криму окупанти вже вивезли неоціненні шедеври Івана Айвазовського. Окрім того, вони руйнують стародавній Херсонес Таврійський та майже знищено єдиний у світі зразок кримськотатарської палацової архітектури – Бахчисарайський палац хана.
Утім, сьогодні, за словами Аблялімової, музеєзнавці, культурологи, митці об’єднуються, аби фіксувати всі порушення РФ проти культурних цінностей України.
"Ця робота клопітка та важка, проте вона помагає формувати сенси та меседжі, які Україна заявляє на міжнародній арені щодо свого культурного спадку", − сказала експертка.
Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку
- Актуальне
- Важливе