Унікальна колекція: у Львові презентували подільські "народні" ікони
Серед сюжетів – "Пресвята Богородиця", "Святий Миколай", "Тайна вечеря" та інші
Про це повідомив департамент з питань культури, національностей та релігій, передає "Еспресо.Захід".
Сьогодні, 22 липня, у Національному музеї у Львові ім. А. Шептицького, відкрили виставковий проєкт "Дивосвіт подільської ікони" з колекції художника, мецената Володимира Козюка.
На виставці представили унікальні пам’ятки сакрального мистецтва, написані народними іконописцями у XIX столітті. Серед сюжетів – "Пресвята Богородиця", "Святий Миколай", "Тайна вечеря" та інші.
Загалом у фондах Володимира Козюка зберігаються понад 250 народних ікон. Упродовж 40 років дослідник збирав їх на своїй малій батьківщині – Поділлі. Перед глядачами постали приблизно 70 пам’яток іконопису.
"У десятирічному віці я усвідомив, що ікона – це щось більше, ніж просто зображення. У 20 років я усвідомив, що таке подільська ікона для України, що це феномен. Ікона – це те, що є в кожному домі, з чим ми народжуємось із чим помираємо. І сьогоднішня виставка – це присвята всім українцям, всім воїнам", – наголосив власник колекції Володимир Козюк.
Як розповіла кандидатка мистецтвознавства, старша наукова співробітниця Інституту народознавства НАНУ Оксана Романів-Тріска, більша частина ікон намальована "скорописом" – технікою олійного живопису швидкого виконання – з вправним моделюванням, яке різниться авторською манерою виконавця.
Найчастіше автори зображували Ісуса Христа, Бога Отця, Богородицю, та шанованих святих – Миколая, Варвару, Параскеву, Катерину, Марію Магдалину й інших.
Серед особливостей, притаманних образам Поділля: багатосюжетність, великий формат і вишукана квіткова орнаментика. Автори часто малювали троянди, лілії, квіти, подібні до ромашок та волошок.
"Народні малярі Поділля зуміли виробити власну іконописну художню мову – вона полягала у безперервній творчій інтерпретації сюжетів, мотивів, декору. Презентована збірка хатніх ікон Поділля є доказом автентичності народного мистецтва краю та ще однією сторінкою великого культурного різноманіття України", – додала Оксана Романів-Тріска.
Довідково. Подільська ікона – феномен в українській культурі, який виник внаслідок впливу декількох культур, та є неповторним зразком у контексті світової культури. Поділля за доби бароко стало центром іконопису, хоча ікони, виконані подільськими майстрами, не завжди відповідали церковним канонам. До нашого часу таких зразків мистецтва дійшло дуже мало, більше згадок у літературі. Але ті, що збереглися, є підтвердженням мистецького розквіту, який був у XVIII-ХІХ століттях.
Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку та телеграм-канал.
- Актуальне
- Важливе