Укриття родом з СРСР. Якою є ситуація зі сховищами у Львові
У Львові на балансі міста перебуває 21 захисна споруда. До цього числа входять різні види укриттів – від найпростіших до протирадіаційних, яких у місті є 4
6 грудня на сесії Львівської міської ради прийняли програму ремонту та облаштування захисних споруд, що натякає на певні проблеми у міста з ними. Дійсно, не секрет, що усі укриття залишилися нам у спадок від СРСР, і довгий час їхнє належне утримання було не у пріоритеті.
Детальніше про ситуацію із захисними спорудами у Львові журналістка "Еспресо.Захід" поговорила з Іваном Мовчаном, проректором Львівського державного університету безпеки життєдіяльності.
Як повідомив Іван Мовчан, у нашому місті є великі протирадіаційні захисні споруди, які повністю відповідають вимогам. Ще на початку повномасштабного вторгнення влада подбала про їхню готовність.
"Щоб ви розуміли, у нас у Львові такі укриття є, але деякі з них, у відсотках не скажу, потребують ремонтів. Яких саме – чи капітальних, чи якихось інших – про це зараз не можу говорити. На сьогодні у Львові, наскільки мені відомо, непогані такі споруди укриття є у Львівводоканалу, Львівтеплоенерго та в лікарні швидкої допомоги на вулиці Миколайчука. Вони приведені до належного стану та вимог. Чому спочатку робили там? Бо це пріоритетні напрямки – лікарня та інфраструктура", – пояснює він.
Щодо решти, то важливо розуміти таке. Раніше захисні споруди, не бомбосховища, будували переважно на території заводів чи підприємств. Вони були у власності держави. Проте, як ми розуміємо, з часом територія приватизовувалась, у тому числі й приміщення укриттів. Деяких з них вже немає, бо на місці заводу побудували, наприклад, багатоповерхівку. У інших випадках захисні споруди приводилися до неналежного стану, коли перебували чи досі перебувають в оренді.
Кожна така захисна споруда є різною за розмірами та місцеперебуванням, своєю функцією. Однак, якщо говорити якраз про великі протирадіаційні укриття, то проректор запевняє, що вони мають забезпечити життя людини повністю на три доби.
Ми були з представниками міста та Залізничною районною адміністрацією на вулиці Садовій, в районі колишнього автовокзалу. Зараз там є ринок, а за ним Кінескоп. Мешканці самі знайшли собі там укриття і намагалися відновити його, проте воно потребує серйозного втручання та вкладень, бо розташоване під землею – якщо там немає системи дренажу, то таке укриття може затопити підземними водами. Зараз вносять зміни в умови оренди, щоб орендар такого укриття використовував його лише за призначенням, а не робив з нього, до прикладу, склад. Коли такі зміни запровадять, то, наскільки я розумію, з бюджету міста дадуть кошти на проведення ремонтних робіт", – наводить приклад Іван Мовчан.
Кожна така захисна споруда є різною за розмірами та місцеперебуванням, своєю функцією. Однак, якщо говорити якраз про великі протирадіаційні укриття, то проректор запевняє, що вони мають забезпечити життя людини повністю на три доби.
"Є бомбосховища, є протирадіаційні укриття і до кожного свої окремі вимоги. Але якщо ми не будемо розмежовувати, то, у першу чергу, там мають бути різні приміщення – і їдальня, і туалет, і душові, медичні чи санітарні частини, спальне приміщення. Вони мають бути забезпечені резервним джерелом живлення у спеціальному приміщенні. Мають також бути фільтри повітря та мінімум два виходи. Є у нас у Львові такі укриття, які мають не лише два виходи, але й вантажні ліфти. Звичайно ж має бути водопостачання, яке пов’язано з міською системою, та ще одне резервне чи альтернативне. Обов’язково мають бути запаси води та їжі в окремому приміщенні. Тобто людина під час ядерної загрози може спокійно перебувати у такій споруді до трьох діб", – резюмує Мовчан.
Щодо ухваленої ЛМР програми, то будь-які її деталі зараз засекречені, оскільки це питання нашої оборони. Однак, у додатку до програми надається список з 12 захисних споруд – 8 з них розташовані окремо, решта є вбудованими. Усі з них збудовані до 1981 року та розраховані на 150-300 осіб. Загалом, як йдеться у рішенні №1113, у власності Львівської міської територіальної громади перебувають 17 захисних споруд та 10 протирадіаційних укриттів у різному технічному стані та готовності.
Найголовніше, як резюмує Іван Мовчан, у якому стані б не було укриття, його ремонт обійдеться в рази легше та дешевше, ніж будувати сховище з нуля.
- До слова, у Львові створили інтерактивну карту закладів з генераторами та укриттями
Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку, телеграм-канал та твіттер.
- Актуальне
- Важливе