Еспресо. Захід
Інтерв’ю

Укриття Львова: що міській владі вдалося за 7 місяців і які плани подальшого впорядкування

Тетяна Яворська
21 жовтня, 2022 п'ятниця
15:54

Про укриття та бомбосховища в Україні активно почали говорити ще до повномасштабного вторгнення – минулої осені. Ще актуальнішим це питання стало після нового етапу російської агресії. Що вдалося зробити у Львові, в якому стані місцеві укриття і які плани у влади щодо їхнього подальшого впорядкування

Зміст

"Еспресо.Захід" поспілкувався з керуючою справами виконкому Львівської міської ради  Наталією Алєксєєвою

Пані Наталю, ніхто не знає, скільки часу львів'яни перебуватимуть під загрозою ударів росіян, тому питання укриттів і бомбосховищ залишатиметься актуальним надовго. Як ви схарактеризували б стан цих споруд у місті? 

Захисні споруди здебільшого будували на території промислових підприємств. Не лише в Україні, а й на Заході. Тобто була концепція, яка передбачала: якщо в місто заходить війна – цивільне населення евакуйовують, залишають лише підприємства, що забезпечують потреби, зокрема, і збройних сил. Тому такі захисні споруди й надалі числяться за територією підприємств. У Львова багато територій промислових підприємств були приватизовані й зараз уже не функціонують або ж там розбудовують житлові об'єкти чи розміщена інша інфраструктура. Тих, що залишилися, небагато і вони далеко від житлових зон. Питання – як і що робити з цими захисними спорудами – більше стосуєтсья власників, адже половина залишається в державній власності. У комунальній власності Львова є лише 17 захисних споруд, на кілька тисяч людей. Тому акцент робимо, як і в усіх інших містах, на найпростіші укриття. На 90% вони розміщені в об'єктах житлового фонду – багатоквартирних будинках. Це здебільшого технічні приміщення, цоколі чи підвали. Фактично це є приватна власність. За законодавством квартира – твоя власність, і ти є співвласником усіх нежитлових приміщень, які є в будинку. 

Тобто виходить, що облаштуванням укриттів мають займатися самі мешканці?

Юридично ще навіть немає механізму, щоб місто туди вкладало гроші. В нас існують програми, за яким місто співфінансує ремонт і інші роботи у багатоквартирних будинках. Такі програми, серед іншого, можуть використовуватися на ремонт чи додаткове облаштування укриттів у будинках, якщо на це буде рішення співвласників. Але перш за все потрібно визначити, чи власники хочуть вкладати гроші й робити ремонти в цих укриттях. Будь-яка ініціатива має виходити від самих власників. Хочу наголосити, що навіть у цей час у нас виникли бюджетні обмеження, пов'язані з воєнним станом. 

У вас є обмеження на вкладання грошей в укриття?

У нас визначено перелік робіт, які ми можемо проводити та фінансувати. Він змінюється щомісяця – десь додається, десь розширюється. Але поки що наші програми навіть зі співфінансування робіт у багатоквартирних будинках не мають можливості отримати фінансування через казначейське обмеження. Ми сподіваємося, що це може бути переглянуто. Це один з аспектів цього питання.

Там, де будинки більш сучасні, й так уже багато зроблено силами ОСББ. Вони просто додатково облаштовували комфортний побут. Адже якщо ви берете якісь вимоги чи рекомендації до облаштування укриттів, чи вимоги загалом, які приміщення можуть визнаватись укриттями (а такі рекомендації надає ДСНС), там не встановлено обов'язкових параметрів. Є дуже мінімальний перелік вимог, яке приміщення ми можемо віднести за обліком до укриттів. Навіть звичайний окоп є укриттям. Бо основний параметр – розташування нижче землі, ще дуже добре, коли є стіни без вікон, а висота має бути не нижче ніж 170 см, аби міг зайти середньостатистичний мешканець. Коли немає доступу до водопровідних труб, треба принести воду. 

Але є також школи, лікарні, інші комунальні заклади, укриттями в яких має опікуватися міська влада.

У частині комунальних закладів якраз місто на повну силу реалізує їх облаштування. Якщо говорити про школи, то реалізовано все – і світло і вбиральні. Робили це впродовж літа. 

Плануєте ще покращувати ці укриття чи там, на вашу думку, все вже добре обладнано?

Цей процес почався з червня, основний акцент – до 1 вересня провести світло, забезпечити воду, туалети. Зараз там дооблаштовують, є нюанси щодо теплозабезпечення – тобто встановлення чи буржуйки, чи іншого альтернативного джерела опалення. У лікарнях також облаштовані укриття, є генератори, аби вони функціонували за будь-якого розвитку подій. Процес удосконалення триває постійно: облаштували в одному місці, переходять до іншого.

Фінансування на ці роботи вистачає?

Враховуючи те, що комунальні лікарні – це некомерційні підприємства, вони обслуговуються у звичайних банках. У них вільні джерела доходів і оперування цими грошима. У школах казначейські вимоги мають стрічку, що стосується підготовки до опалювального сезону чи аварійно-ремонтних робіт, то можемо теж коригувати.

У серпні президент ввів у дію закон про обов'язковість укриття у кожній новобудові. Чи бачили у Львові вже проєкти з укриттями?

Держава внесла зміни щодо ДБН і регулювання містобудівної діяльності. У цій частині й наголошувалося на наявності такого розділу в проєкті, як укриття. Зараз у Львові вже тривалий час не будуть житла без підземних паркінгів, а в сучасних вимогах паркінги можна використовувати як укриття. За законодавством, підземні паркінги є спорудами подвійного призначення. Єдине – закон передбачає додаткову сертифікацію та утвердження того що це є захисною спорудою. Це питання контролює ДСНС. Саме вони можуть підтвердити цей статус і поставити на облік, як споруду подвійного призначення.

Чи є у місті вказівники укриттів, чи достатньо їх? Адже люди, які не знають Львова, не розуміють, куди їм іти. Чи маєте цьому якусь оцінку?

Коли комунікували стосовно цього питання, озвучували три основні вимоги, якими мали б керуватися люди. Перше – шукати торгові центри, які мають паркінги або цокольні приміщення чи приміщення, де немає вітрин. Є онлайн-карта укриттів, можна заходити, подивитись, але головне – якнайдалі від вікон і за принципом подвійної стіни. 

Не знаю, наскільки  інформативними будуть вказівники. Навколишня територія, де люди опиняються, доволі розмаїта. Довкола може бути і 50 укриттів. Як подавати цю інформацію, поки що не дійшли до консенсусу. Комунікаційно це складно організувати. За обліком є 6 тисяч укриттів, і яким чином подати інформацію про них, щоб було всім зручно, крім цього онлайн-доступу, поки що не маємо розуміння. Тому наразі озброюємо людей простими тезами – паркінги, онлайн-карти укриттів і принцип подвійної стіни.

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку та телеграм-канал.
Теги:
Читайте також:
  • USD 41.16
    Купівля 41.16
    Продаж 41.65
  • EUR
    Купівля 43.1
    Продаж 43.87
  • Актуальне
  • Важливе
2024, п'ятниця
22 листопада
22:45
унікальний орган на Львівському вокзалі
На Львівському залізничному вокзалі звучав унікальний орган із фрагментами розірваних російських ракет
22:22
Біля кладовища на Тернопільщині невідомі вкрали туї
21:37
Під час відпустки в ДТП загинув військовий із Прикарпаття
21:22
Схуд на 18 кг: який стан 15-річного студента, якого старшокурсники побили у Хмельницькому
21:00
Збірку Жадана продали за 220 тис. грн: у Франківську на благодійному аукціоні зібрали майже 2 млн грн
20:42
новини Львівщини
На фронті загинув захисник із Тернополя Віталій Бабій
20:23
Львівські "Карпати" з мінімальним рахунком здолали "Колос"
20:03
Відчути місто на дотик: у Жовкві відкрили мініскульптуру центру міста
19:38
Огляд
Сніг
Місцями невеликий сніг: прогноз погоди у Львові та на Львівщині на 23 листопада
19:25
На кордоні з Румунією снігові замети перевищили пів метра: прикордонники показали фото
19:00
Оновлено
світло
Відключення електроенергії на 22 листопада скасовані, – Львівобленерго
18:25
прощання
Львів 23 листопада попрощається із захисником Михайлом Новиком
18:12
У Шептицькому демонтували металеві літери старої назви міста
17:54
"Галки" і "Сойки": Львівщина відправила не передову потужні українські розробки для військових
17:42
"Не відчув, що наїхав": на Рівненщині розшукали водія вантажівки, який збив жінку та зник з місця ДТП
17:26
ресторан
У центрі Львова понад пів сотні ресторанів закривають і продають, – ресторатор Юрко Назарук
17:21
світло
Коли на Львівщині не буде світла 23 листопада: графік вимкнень
17:17
У Чернівцях вперше після початку повномасштабного вторгнення РФ встановлять новорічну ялинку
17:14
Оновлено
вшанування пам'яті жертв Голодомору у Львові
Куди піти у Львові з 18 по 24 листопада: "Запали свічку пам'яті" та "Зерно" від INSO-Lviv
16:56
Як викликати медичну допомогу, коли нема зв'язку і електрики на Львівщині
16:43
"Домівка врятованих тварин" у Львові прихистить на зиму білих лебедів з одного з парків
16:27
Мешканку Тернопільщини підозрюють у торгівлі людьми
16:12
У Тернополі протестують студенти коледжу: причина
15:56
Рейковий автобус Pesa курсуватиме за маршрутом Івано-Франківськ –  Ворохта
15:49
передача Львову титулу Молодіжної столиці Європи 2025
Львову офіційно передали титул Молодіжної столиці Європи 2025
15:42
На Закарпатті доцентка університету за хабарі влаштовувала чоловіків на навчання: жінці оголосили підозру
15:28
У Львові ветерани й захисники можуть відвідувати міські заклади культури безкоштовно
15:06
Судовий вирок
Буковинця судитимуть за переправлення військовозобов'язаних до Румунії
14:52
Переховували чоловіків у кількох будинках: на Рівненщині оголосили підозру двом жителям за організацію незаконних переправлень
14:33
На Закарпатті зіткнулися рейсовий автобус та Audi, загинула 22-річна водійка
14:32
Керецьківська сільрада
Депутату, який підірвав гранати на сесії сільради на Закарпатті, винесли вирок
14:13
На Хмельниччині 70% іноземців, які проживають в області, є росіянами
14:02
затримані біля Білоруського кордону
На Волині викрили двох жителів прикордоння, які переправляли чоловіків до Білорусі
13:45
парк Знесіння у Львові
У Львові в парку "Знесіння" облаштують інклюзивний спортмайданчик та доріжку для прогулянок
13:32
Оновлено
У Львові розпочинають ремонт частини вулиці Сяйво, тролейбус на Левандівку не курсуватиме
13:27
кайданки
У Луцьку затримали 15-річного хлопця, який вимагав 1 млн грн викупу після фейкових замінувань
13:05
земля, земельна ділянка
Депутата зі Львівщини оштрафували на пів мільйона за корупцію
12:59
Оновлено
На Закарпатті викрили чергову схему ухилення від мобілізації
На Закарпатті посадовиця ТЦК, лікарка ВЛК і психіатри торгували діагнозами про психічні розлади
12:50
На Львівщині викрили підпільний склад сировини для виробництва сигарет
12:39
На Львівщині погіршилась ситуація з захворюваністю на кашлюк та правець
Більше новин