Українські тінейджери в Чехії: проблеми, надії, перспективи
У Чехії стартувала мотивуюча кампанія для підлітків під назвою "Життя є зараз". Її ініціатором стала громадська організація "Мета", яка майже 20 років займається освітою молодих мігрантів
Фінансову підтримку проєкту надає UNICEF. Не залишилося осторонь і Міністерство освіти, молоді та спорту. А от режисером шести відеороликів, які мали б допомогти українцям 15-19 років долучитися до повноцінного життя у чеському соціумі, стала відома українська режисерка-документаліст Оксана Мойсенюк. Кожне відео укомплектовано корисними посиланнями у інформаційному боксі. Самі ролики вже можна побачити у телеграмі, інстаграмі та фейсбуці та ютюбі.
"Ми почали цю кампанію з відео про психологічне здоров’я, – розповідала мені Оксана Мойсенюк після пресконференції у кав’ярні "Чеського Розгласу". – Бо для того, щоб ти міг десь асимілюватися, знайти друзів та визначитися з власним майбутнім, потрібно знайти внутрішню рівновагу. Комусь для цього достатньо поговорити з батьками. Комусь – з другом. А хтось потребує допомоги психолога. І тут нема чого соромитися. Якщо у тебе зламана нога, ти не лікуєш її сам, а йдеш до хірурга. Тож якщо у тебе надламана душа, абсолютно нормально звернутися до психотерапевта. Під нашим першим кліпом є усі потрібні контакти: як для особистої консультації, так і для консультації онлайн. Українською.
Чимало українських тінейджерів живуть у Чехії надією швидко повернутися додому і відмовляються вчити чеську. Але це "швидко" розтягнулося вже на рік. Вони "ходять" до українських шкіл онлайн, майже не спілкуються з чехами та й взагалі рідко виходять з дому. А якщо виходять… Знаєте, це прозвучить дуже негативно, але такими є сьогоднішні реалії… У самому центрі Праги, біля Національного музею є скверик. Там тепер часто збирається українська молодь. Випиває, курить травку… Місцеві мешканці викликають туди поліцію по кілька разів на день, і це дуже негарно позначається на іміджі решти українських біженців. Вікова група 15+ опинилася за кордоном у підвішеному стані. Втратила зв’язки з домом, не здобула їх тут і не здобуде, якщо не почне вивчати чеську мову. Вона їм справді необхідна, хоча б для того, щоб зрозуміти, що саме оголошують у транспорті, коли його маршрут змінюється через ремонт дороги".
За даними соціологів PAQ Research, на сьогодні у Чехії перебуває щонайменше 7 500 українських біженців віком 15-19 років. Наприкінці 2022 року 46 відсотків з них ходили до гімназій, коледжів чи училищ. Проте, на думку Міністерства внутрішніх справ ЧР, їхня кількість може перевищувати і 20 000. Тож у країні з’явилися тисячі безконтрольних молодих людей поза місцевою системою освіти, поза її культурним та спортивним життям.
"Ми зробили опитування 206 випадкових молодих українців на тему, як вони проводять вільний час, – зазначила програмний керівник "Мети" Христина Тітєрова. – Виявляється, здебільшого вдома, бо не мають тут жодних знайомих. І почуваються через це дуже самотніми. Крім того, не слід забувати що 70 000 українців живуть у Чехії в приміщеннях переобладнаних під житло, які знаходяться, наприклад, у лісі. Як підліткові себе там знайти? Де отримати інформацію про те, що відбувається у найближчих населених пунктах у сферах культури та спорту? І як до цього долучитися? Програма "Життя є зараз" спробує їм з цим практично допомогти. Міф, що чеська мова є слов’янською, отже за хвилиночку ви вже будете її знати, почав розвіюватися. Академічна чеська у коледжах є настільки складною, що навіть діти, які наважилися туди вступити, не завжди справляються".
Тітєрова додала, що "Мета" тисне на Міністерство освіти, молоді та спорту ЧР, щоб від 2023 року воно запровадило у коледжах та училищах нульовий мовний курс для українських біженців.
"Ми виявилися абсолютно неготовими до цієї ситуації, – зізнається Мартіна Бєтякова, заступник міністра освіти ЧР. – І група 15+ для нас є вже майже пограничною. Значно легше контролювати дітей, які ходять до молодшої чи середньої школи. Я дуже добре розумію питому частину української молоді, яка не хоче вступати до професійних чи вищих шкіл у Чехії. Простіше завершити ту освіту, яку вже почав. Втім цього року 2 587 українців все ж подали заявки на вступ до чеських коледжів, училищ та гімназій. Найбільшою популярністю користуються навчальні заклади технічного напрямку. На другому місці гімназії та коледжі готельного бізнесу, на третьому економічні та медичні спеціальності. Щодо молодших школярів міністерство намагається розв'язати питання переведення українських класів, які довелося відкрити, на чеську мову та програму навчання. Старші учні, за нашим розпорядженням, навчаються у пільговому режимі. Зокрема, було перекладено українською тести з математики, щоб вони змогли підготуватися до єдиних вступних іспитів до коледжів, гімназій чи училищ.. За даними опублікованими до роковин війни, у наших дитсадках виховується майже сім тисяч дітей із тимчасовим захистом, у середніх школах навчається 40 тисяч таких учнів. Три з половиною тисячі з них навчаються у коледжах та училищах, стільки ж в університетах".
Відомо, що від початку військових дій Росії чеське відділення UNICEF вклало у підтримку освіти дітей біженців 3 мільйони євро,
"Йдеться не тільки про освіту дітей. За цей рік ми підготували 800 українських вчителів-асистентів, які зараз допомагають маленьким українцям у місцевих школах. Навчили їх чеської, допомогли розібратися у системі освіти, пояснили, як ідентифікувати ознаки дитячих психологічних травм. Паралельно вчимо, як працювати з мультикультурними класами і чеських педагогів. UNICEF має філії у 190 країнах світу. А нещодавно з’явилися ще чотири нових відділення: у Словаччині, Чехії, Польщі та Угорщині. Надзвичайно активно працюють з дітьми і представники UNICEF в Україні", – додала Юлія Олейник, голова офісу UNICEF з підтримки біженців у Чеській Республіці
Перший ролик кампанії "Життя є зараз" можна побачити за покликанням.
Олена Лань
- Актуальне
- Важливе