У Празі на вулиці створять найбільшу в Європі картину з петриківським розписом
У Празі під відкритим небом створять картину у манері петриківського розпису, з якою планують потрапити до Книги рекордів Гіннеса
Про це Еспресо.Захід розповіла наша колега, колишня львів'янка Олена Лань, яка вже понад 10 років живе у Празі
27 жовтня у Празі на площі Іржіго з Подєбрад усі охочі зможуть долучитися до створення картини в оригінальній манері українського петриківського розпису. І водночас ще й потрапити до Книги рекордів Гіннеса як співавтори найбільшої в Європі "петриківської" картини, створеної на свіжому повітрі. Очікується, що в акції візьмуть участь щонайменше 500 людей, для яких підготували 20 літрів барви, яка надасть можливість використати в роботі 50 найрізноманітніших відтінків. Полотно площею 30 м2 складатиметься із 6 яскравих орнаментальних мотивів: "Вогняні квіти", "Пагони соняхів", "Казкові квіти з золотими елементами", "Зимова квітка", "Чорнобривці" та "Дивоцвіт".
Як розповіла Олена Лань, автором грандіозного воркшопу ( де добровільним учасникам проєкту допомагатимуть технічні асистенти та перекладачі) є майстриня петриківського розпису з Гостомеля, доцентка кафедри теоретичної та прикладної економіки Київського університету "Крок" Ксенія Захарова. За плечима цієї жінки тільки за рік вимушеного проживання у Чехії вже 300 арт-терапевтичних майстер-класів. Фінансує проект громадська організація "Slovo 21".
"Петриківський розпис особливий усім,- ділиться думками Ксенія Захарова. - Саме тому 5 грудня 2013 року його внесли до Репрезентативного списку нематеріальної культурної спадщини людства ЮНЕСКО. Це найдемократичніший та найуніверсальніший стиль живопису з тих, які знаю. Маючи потужну світоглядну основу, він дозволяє відтворити повний цикл життя, навколишню реальність, стан душі, перспективи розвитку особистості... Його засобами людина спроможна розповісти про все. Навіть про війну…"
Свого часу Ксенія Захарова малювала з бійцями 24-го окремого штурмового батальйону "Айдар", де служив її чоловік. Добровольцем - від 2014 року. Після його повернення сім'я зіткнулася з дуже серйозними проблемами посттравматичного синдрому. І в межах арт-терапії жінка запропонувала чоловікові з нею помалювати. Він поставився до цього несерйозно, але розповів про такий експеримент друзям. Як же зраділа Ксенія Захарова, коли кілька айдарівців попросили її провести для них майстер-клас. Першого разу вони малювали три години поспіль, другого – п’ять. Коли Ксенія Захарова готувалася до цього воркшопу, то відверто панікувала, не розуміла, яких тем можна торкатися, а яких ні. Адже не є психологом.
Робота одного з учасників її айдарівського воркшопу, яку він створив 3 серпня 2017 року. Зараз цей боєць знову на фронті ( Архів Ксенії Захарової)
"Ви здивуєтесь, але майже всі малювали те, що бачили з окопу, - розповідає жінка. - Рослини, які були перед очима: конюшину, траву, реп’яхи… Причому буквально - у прорізі шолома. Я щоразу отримувала видовжений прямокутник, навколо якого нічого не було. А один з бійців захотів намалювати пташку і з усього багатства варіантів обрав зозулю. "Чому?"- здивувалася я. "Відчуваю величезну провину перед своєю сім’єю,- почула у відповідь.- Я залишив своїх дітей і можу загинути". Отака глибока історія сприйняття. Цікаво, що хлопці ніколи не вибирали патріотичних фарб чи кольорів прапору батальйону. Їх приваблювали яскраві казкові барви. Чимало з них зараз на фронті, дехто вже загинув. Але тут, в Чехії, до мене з різних міст приїжджають на воркшопи їхні дружини, які також опинилися у цій країні.
Ксенія Захарова також зізналася, що охочі долучитися до створення "петриківської" картини - окрім іншого - малюватимуть ще й пензликами-"кошачками", які жінка зробила із котячої шерсті, яку нещодавно передали їй хлопці з фронту. Ініціаторка проєкту обмовилася, що для традиційних петриківських пензлів їй потрібна котяча шерсть, і невдовзі отримала посилкою кільканадцять маленьких пакетиків. Попервах її друзі підійшли до вирішення цього питання занадто радикально, просто поголивши власними станками пухнастих батальйонних улюбленців. І найпершим постраждав заради мистецтва бойовий кіт Корсар, якому за втрату краси хлопці заплатили великим пакетом Whiskas. Але Ксенія Захарова все одно уклінно попросила військових обмежитися тільки вичісуванням.
Довідка: Петриківський розпис (або "петриківка") — українське декоративно-орнаментальне народне малярство, яке зародилося на Дніпровщині в селищі Петриківка, звідки й походить назва цього виду мистецтва. Окремі речі з візерунками в спосіб петриківського розпису збереглися ще з XVIII століття. Походження петриківського розпису пов'язують з козацтвом і заселенням Дніпровщини вихідцями з Полтавщини, Слобожанщини та Поділля. 5 грудня 2013 року петриківський розпис було внесено до Репрезентативного списку нематеріальної культурної спадщини людства ЮНЕСКО.
- Актуальне
- Важливе