"У нас немає належної реабілітації військових з пораненнями спинного мозку чи голови", - Наталія Арестова
Волонтерка військового госпіталю у Львові каже, що реабілітація для хлопців з ампутаціями в Україні дуже добра. А ось з іншими пораненими – проблема
Про це Наталія Арестова розповіла у програмі "Війна і волонтери", журналістки "Еспресо.Захід"
"Є дуже різноманітні поранення і травми і під одну риску їх підвести неможливо, - каже координаторка волонтерської служби військово-медичного клінічного центру Західного регіону Наталія Арестова. - Якщо, наприклад, хлопці з ампутаціями всім кидаються в очі, вони помітні для стороннього ока, їхнє лікування завжди на виду, то їхня реабілітація Україні поставлена дуже добре. Для них заплановано, де і як вони лікуються, який термін і де вони проходять протезування. Під час всього цього терміну військовий, поки не запротезується, не звільняється з лав ЗСУ, йому виплачується повне грошове забезпечення. Звичайно, при наявності всіх необхідних військових документів. У інших військових, з іншими пораненнями такої організованої реабілітації поранених немає".
За словами волонтерки, найбільші проблеми нині у військових, котрі мають поранення голови та спинного мозку.
"Вони не можуть самі декларувати свої проблеми, не можуть пересуватися, тому що вони зазвичай паралізовані, мало пересуваються, у них є порушення мови, не можуть писати, спілкуватися і якось соціалізуватися, - наголошує Наталія Арестова. - Вони, як ми кажемо, тихо лежать і страждають. Тому військові з травмами голови – найбільш вразлива категорія. Також пацієнти з пораненнями спинного мозку. Інколи приходять до нас іноземні спонсори, хочуть комусь допомогти і, коли ти показуєш хлопця на візочку, то вони кажуть, він цілий, в нього руки, ноги є, очі, він говорить і люди, хто не медик, не розуміє, що поранення хребта веде за собою не лише шрам, а людина паралізована. Не ходять не тільки ноги, а й не працюють всі внутрішні органи. Люди з пораненнями хребта потребують спеціальних інклюзивних умов. Ампутований, звичайно, якщо в нього подвійна ампутація, не може стати на милиці, йому потрібно візок, але в нього руки цілі і він морально не такий зломлений, як люди з пораненнями хребта і черепно-мозковими травмами. Також дуже важкі пацієнти, в яких проникаючі поранення черевної і грудної порожнини".
Тож волонтерка наголошує, потрібні реабілітаційні центри. Адже наразі у Львові працюють тільки з пацієнтами з ампутаціями.
"У нас дуже часто трапляються ситуації, коли, крім ампутацій, є поранення хребта, є поранення голови і такі пацієнти вже з комбінованою травмою для центру ампутацій не цікаві. Адже вони складні та довго реабілітуються і їх відверто не хочуть. Кажуть, у нас нема таких спеціалістів, ми їх не беремо", - зазначила волонтерка.
- Актуальне
- Важливе