У Львові розгорілася дискусія щодо знесення радянських пам’ятників
Керівник Арт-центру "Я Галерея" Павло Гудімов переконаний, що не правильно руйнувати радянські пам’ятники, а потрібно переносити їх у центри тоталітарного минулого. Натомість військові різко висловлюються щодо збереження радянських пам’ятників
Про це розповідає "Еспресо.Захід".
Нещодавно військовий Антон Петрівський висловив обурення щодо висловів мистецтвознавця, керівника Арт-центру "Я Галерея" Павла Гудімова. У соцмережах розгорілася дискусія щодо знесення радянських пам’ятників. Нещодавно в одному з львівських ЗМІ Павло Гудімов висловив думку, що знесення радянських пам’ятників – найгрубіша помилка. Адже вони є цінними свідками історії, від якої ми не можемо відхреститися.
У розмові із журналісткою "Еспресо.Захід" Павло Гудімов розповів, що вже десять років займається питаннями декомунізації і хоче, щоб цей процес відбувався у цивілізований спосіб.
"Я за те, щоб створювати центри тоталітарного минулого, які б розповідали про цей час. Таких центрів має бути декілька, - переконує Павло Гудімов. – Якщо ми просто зруйнуємо пам’ятник – успіху не досягнемо. Потрібно розповідати про цей час. Це наші артефакти. Якщо ми просто їх знищимо, в майбутньому це буде міфілогізовано і буде ностальгія за радянським минулим. А у цих центрах мають розповідати про усі жахіття, які відбувалися у тоталітарному минулому. Крім того, частину цих пам’ятників виконували знакові скульптори про яких потрібно знати. Тому є сенс їх звозити разом і розповідати. Ці пам’ятники є прикладом ідеологічної монументальної пропаганди, яка має бути збережена, як вакцина від тоталітаризму. Якщо ми будемо легковажно ставитися до цього процесу, то в нас будуть пострадянські міста, культура і ми не зможемо вийти з цього кола. Я не говорю, що в таких центра повинні бути усі пам’ятники, але оригінальні екземпляри мають бути представлені".
Військовий та громадський активіст у цивільному житті, який боровся у Львові з радянським минулим різко висловився щодо збереження радянських пам’ятників.
"Тут потрібно чітко розмежовувати функцію збережених пам'ятників. Якщо вони будуть виконувати функцію контрпропаганди в музеї тоталітарного минулого - це нормально. Але, якщо мета експонування - показати мистецьку сторону цих "пам'яток" то це вже за межами контрпропаганди. Гудімов неодноразово наголошував на мистецькій цінності цих артефактів не враховуючи їх шкідливу функцію окупаційних маркерів. Він хоче зберегти якомога більше таких об'єктів. Для ілюстрації всіх жахів радянської системи їх стільки не потрібно точно. А його висловлювання про суб'єктність України в радянській системі і те, що окремі генсеки були вихідцями з нашої території є цинічними і дуже схожими на заяви представників російської пропаганди, які точно так само намагаються відбілити СРСР і знов затягнути туди нас. Чомусь в Європі та Ізраїлі не бачили мистецької цінності у пам'ятниках Гітлеру і німецьким солдатам, які зносили швидкими темпами на деокупованих від німців територіях. Я вже не говорю про тригери, які переживають українці, які пережили радянські репресії і для яких ці об'єкти радянського спадку точно не є мистецькою цінністю".
- Нагадаємо, на Львівщині демонтували ще один радянський пам'ятник.
- Актуальне
- Важливе