У львівській православній церкві побачили двоголового орла: геральдист пояснив значення символу
Львів'яни в соцмережі активно обговорюють елементи оздоби великої церковної люстри у Храмі Різдва Пресвятої Богородиці ПЦУ, що на вулиці Пилипа Орлика. Довкола неї зображений двоголовий орел з короною на головах
Відповідну світлину із цим зображенням опублікував львівський фотограф Мирослав Пархомик у соцмережі.
Дехто з користувачів вбачає у цьому "зраду" і робить припущення, що оздобу для церкви могли замовляти у фірм, які виконували замовлення для московського патріархату. Утім інші дописувачі пояснюють, що жодної змови чи зради нема. Двоголовий орел з короною – давній візантійський герб, що символізував поєднання царської та архієрейської влад. Після падіння імперії — символізував православну церкву, яка походила з Візантії.
"Еспресо.Захід" звернувся за коментарем до геральдиста Андрія Гречила, аби він пояснив, що не все, що зараз використовує Росія, брало початок саме там.
"Двоголовий орел має різну символіку і використовувався у багатьох культурах в різний час. Застосовують його і досі в грецькій, єрусалимській православній церкві. Ця символіка збереглась, як давня візантійська", – пояснив геральдист.
Походить символ з Малої Азії, а в європейську геральдику прийшов з візантійської традиції.
"У багатьох країнах, які себе до певної міри вважають спадкоємцями Візантії, використовували двоголових орлів. До прикладу такий герб є в Сербії, Чорногорії, це і державний символ Албанії, поширена традиція двоголових орлів в Греції, Туреччині, хоч є різниця в кольорах. В Росію цей символ прийшов після шлюбу Івана III з Софією Палеолог", – розповів Андрій Гречило.
Софія Палеолог дочка морейського деспота Фоми Палеолога, яка не мала прав на візантійську спадщину. Вона була племінницею останніх візантійських імператорів Іоанна VIII та Костянтина XI. Іван III взяв візантійського двоголового орла за герб Московії, декларуючи претензії на спадщину Константинополя.
З того часу двоголовий орел використовується і на печатках, як символ московських князів, і як державний герб Російської імперії. В геральдиці цей символ не є винятково російським. Крім того, він був і на наших західних землях.
"Маємо опис грюнвальдської битви 1410 року. У складі об'єднаного польско-литовського війська. Перемиська земля була представлена полком, який йшов під синім полотнищем з жовтим двоголовим орлом. Цілком можливо, що ця візантійська традиція була принесена на наші землі раніше, можливо шлюбними зв'язками", – додав історик Гречило.
Він переконує, що не варто вибачати в усіх символах проросійські ноти.
"Це така ж сама дурниця, як колись на площі Ринок у Нептуна забрали тризубець з рук. Комусь з партійного керівництва привидівся український націоналізм, і на початку 70 років Нептун стояв з патиком", – підсумував геральдист.
- Актуальне
- Важливе