"У Казахстані спостерігаємо "водорозділ" у владі", – політик Акежан Кажагельдін
Якщо в Казахстані "перегорнуть сторінку Назарбаєва", це буде кінець його історії та політичного спадку.
Про це заявив державний діяч, прем'єр-міністр Казахстану у 1994-97 рр. Акежан Кажагельдін у програмі "Студія Захід з Антоном Борковським" на каналі Еспресо.
Пан Кажагельдин переконаний, що миротворці з ОДКБ покинуть територію Казахстану, як це і заплановано – з тієї причини, що їм там більше нічого робити.
"Усі чудово розуміють, що більшість нації, особливо громадяни, які живуть у містах, де були мирні акції, абсолютно не згодні з тим, що Токаєв вирішив запросити миротворців з ОДКБ. У них немає мандата на подальші дії. І перебування їх там небезпечне для внутрішнього миру й ситуації всередині Казахстану. Я впевнений, що вони виїдуть з країни, і тоді пан Токаєв залишиться сам на сам зі своїм народом, поруч з ним буде той самий апарат, який частково його зрадив, а частково просто спостерігав, хто переможе", – зазначив він.
Тож тепер, наголошує державний діяч, Токаєв мав би діяти й виконувати вимоги народу, зокрема й тому, що через 2,5 року в нього вибори.
"Я як політик і державний діяч можу сказати, що якщо зараз, упродовж кількох наступних днів, миротворці не виявляться втягнутими в якийсь прямий конфлікт з казахстанцями, раптом не стануть виконувати поліцейські функції замість казахської поліції і вчасно вийдуть, ми змушені будемо сказати, що це зроблено вишукано. Зараз ми спостерігаємо такий собі "водорозділ" – або буде перегорнуто сторінку Назарбаєва з його історією, і це буде кривавий кінець його історії, його політичного спадку, або це буде початок нової історії і політичної біографії пана Токаєва. Він людина дуже розумна, дуже тонка. Думаю, він і без мене розуміє, яку сторінку і в який бік треба перегорнути", – додав Кажагельдін.
Він висловив думку про те, що миротворці ОДКБ фактично врятували Токаєва і його владу, адже в Казахстані знайшлися б сили, які звернулися б по допомогу до Китаю чи до Туреччини.
"За великим рахунком миротворці врятували Токаєва і його владу, але вони не вдалися до допомоги минулого режиму. Це доволі символічно також. Тепер дуже важливо, як поведеться Токаєв. Наш народ, як я бачу, дуже рішуче готовий відстоювати свою незалежність, просто так він нічого не віддасть. Поки що погодилися на цю формулу. Побачимо, як усе відбуватиметься далі", – підсумував політик.
-
Нагадаємо, після масових протестів, що спалахнули на початку січня в Казахстані через різкий стрибок ціни на скраплений газ, уряд пішов у відставку, а на всій території країни ввели режим надзвичайного стану. Президент Казахстану Токаєв звернувся по допомогу до очільників держав Організації договору про колективну безпеку (ОДКБ). Рада ОДКБ ухвалила рішення відправити миротворців до Казахстану.
-
Уже 11 січня Токаєв оголосив про завершення основної місії ОДКБ у Казахстані. 13 січня з Казахстану почали виводити сили ОДКБ, а аеропорт Алмати відновив роботу. У Міноборони РФ заявили, що завершать процес виведення сил ОДКБ 19 січня.
Повне інтерв'ю з Акежаном Кажагельдіним читайте на сайті "Еспресо.Захід" у понеділок, 17 січня.
Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку.
- Актуальне
- Важливе