У Добромилі випадково віднайшли пивницю ХVIII ст. – рідкісну пам'ятку архітектурної спадщини
Археологи вважають знайдені підземелля у Добромилі рідкісною пам’яткою архітектурної спадщини історичних міст Європи та пропонують законсервувати, аби потім відреставрувати
Про це йдеться у висновку обстеження знахідки, оприлюдненому ЛОО Українське товариство охорони пам'яток історії та культури.
"У 20-х числах квітня в часі робіт по ремонту площі Ринок у Добромилі стався обвал у підземне приміщення. Щоб зʼясувати усе на місці, була організована поїздка у Добромиль за участю досвідченого археолога архітектури пана Юрія Лукомського", – повідомили у товаристві охорони пам’яток.
Відповідно до висновку Юрія Лукомського, провалене під час реконструкційних робіт цегляне склепіння поблизу будинку на площі Ринок,14 у Добромилі є реліктом так званого передпоріжжя – підземної пивниці, влаштованої перед фасадом приринкової кам’яниці. Під час обстеження місця провалу зафіксували окремі особливості цегляного приміщення передпоріжжя, виявили з нього прохід у старіше, муроване з каменю.
Читайте також: Сенсаційний тунель у Добромилі і байдужа влада
"Можна констатувати локалізацію на площі Ринок у Добромилі різночасового комплексу передпоріж, який функціонував і розвивався впродовж ранньомодерного, а, можливо, і пізньосередньовічного періодів розвитку міста", – йдеться у висновку. Зокрема, даними археолога, у в одній частині передпоріжжя виявили цеглу, типову для ХVІІ – ХVІІІ ст, в іншій – для ХVІІІ – ХІХ ст.
"Збережені у такому сухому стані передпоріжжя є рідкісними пам’ятками архітектурно-археологічної спадщини історичних міс Європи. В майбутньому ці об’єкти повинні бути відреставрованими, музеєфікованими та використаними для збагачення інсторико-архітектурного серидовища живими свідками тяглості розвитку та самобутності Добромиля", – вважає Юрій Лукомський. Він рекомендує наразі законсервувати знахідку, оскільки під час воєнного стану складно провести фундаментальні архітектурно-археологічні дослідження, а гілку запроєктованої дощової каналізації перемістити. Археолог також пропонує змінити планування вулиці, аби дорожнє полотно було під ухилом від південного та північного узбіччя.
- Актуальне
- Важливе