У 2023 році міжнародні організації не засипатимуть наші лікарні ліками. Допомагатимуть точково, – медексперт
Це ілюзія, що система охорони здоров'я в Україні цього року нормально протрималася. Не впала завдяки міжнародній гуманітарній допомозі. Однак наступного року краще розраховувати на власні сили. Іноземні партнери зосередяться на допомозі українським військовим та цивільним у прифронтових населених пунктах й щойно деокупованих територіях
На це звернув увагу під час онлайн-дискусії "Що там з бюджетом?", організованої Українським центром охорони здоров'я (UHC) та Центром економічної стратегії, співзасновник UHC, ексзаступник міністра охорони здоров'я Павло Ковтонюк, передає "Еспресо.Захід".
"Ми з колегами багато їздимо по Україні, головним чином по деокупованих територіях, й часто чуємо, що у плані поставок ліків цей рік був для них... найкращим за всю історію, - ділиться спостереженнями експерт. - Однак ми очікуємо, що наступного року буде страшне падіння рівня надходження "гуманітарки" що у грошах, що у товарах. Тож розраховувати лише на міжнародну допомогу не варто. Це допомогло нам у 2022, але у 2023 цей ефект зникне. Звісно, якісь міжнародні поставки будуть, але швидше за все міжнародні організації скажуть нам: "Ситуація стабілізується. Тож домовмося так: ви будете забезпечувати базові речі, а ми будемо допомагати у найбільших болісних точках - прифронтових або щойно деокупованих". Розраховувати на те, що по всій країні лікарні "засипатимуть" ліками, як це було у 2022 (і слава Богу!), у 2023 не варто".
Водночас Павло Ковтонюк висловив побоювання, що тягар видатків на медикаменти впаде на плечі пацієнтів - людей, в яких немає доходів. "Прогнозується, що наступного року у нас у кілька разів зросте рівень бідності (з 5,5% до 23,3%. - ред.). Люди, які залишились в країні, й так будуть не особливо платоспроможні, а медицина може посприяти їхньому зубожінню. З одного боку, в нас є гроші, з якими можна працювати. Загальні державні видатки на охорону здоров'я становитимуть 176,9 мільярда гривень. Але якщо ми не будемо компетентними, мотивованими й креативними, не зможемо мудро розпорядитися цими грошима й просто їх втратимо", - резюмує спікер заходу.
- У 2023 році бюджет України буде бюджетом воєнного часу: потреби оборони становитимуть майже половину витрат. Дізнайтеся, яку суму заклали на наступний рік на медичну галузь та чи вистачить цих грошей, щоб забезпечити потреби українських пацієнтів.
Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку та телеграм-канал.
- Актуальне
- Важливе