"Це не сприяє перемозі України": волонтерка з Вроцлава про блокаду кордону
Юлія Костецька – українська волонтерка у Польщі. У Вроцлаві жінка активно допомагає нашим біженцям, а також збирає допомогу для військових. До сусідньої країни переїхати її змусила війна. Вже 25 лютого 2022 року жінка з Києва забрала дітей, літніх батьків та собак до Вроцлава
Оскільки жінка займається волонтерством, блокада кордону особливо сильно зачіпає її діяльність.
"Еспресо.Захід" Юлія розповіла, що на власні очі бачила велику чергу на кордоні, коли поверталася з України назад до Польщі – переправляла пікап українським військовим.
"Є певна когорта поляків, які підігріті російськими коштами, такі собі російські консерви. Вони час від часу себе проявляють тут. От якщо подивитися на блокаду кордону, то ми розуміємо, хто ці люди, які це все ініціювали", – каже Юлія Костецька.
Жінка розказує, як бачила ці кілометрові черги, у яких застрягли наші люди, і в яких жахливих умовах їм доводиться там перебувати. Ділиться, що їй боляче від такого ставлення до українців.
"Люди просто потрапили у пастку – ні вперед, ні назад. Вже загинуло 2 осіб", – каже вона.
Волонтерка також зазначає, що через цей страйк в економічну пастку потрапила й загалом Україна.
"Фактично. ми не маємо зараз ніякого економічного розвитку, ми не маємо обміну товарами, у нас економіка стоїть на кордоні! Крім того, волонтери не можуть доправити свою допомогу в Україну. До прикладу, наші вантажівки з колесами для військових. Це той вантаж, який зараз дуже необхідний армії, але він заблокований. А скільки таких стоїть у черзі? Це шкодить нам усім, нашій перемозі", – розповідає Юлія.
Страйки на кордоні між Польщею та Україною: що відомо
Раніше повідомлялося, що польські перевізники страйкуватимуть на кордоні. Причина – надмірна конкуренція після лібералізації міжнародних перевезень між Україною та країнами ЄС. У зв'язку з цим Міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури України ініціювало зустріч з Польщею та Єврокомісією.
У ДПСУ прокоментували ймовірне блокування кордону. Крім того, Україна направила Польщі офіційну ноту через наміри польських перевізників розпочати страйк на українсько-польському кордоні.
6 листопада польські перевізники розпочали страйк на польсько-українському кордоні. У Мінінфраструктури заявили, що польські перевізники не передали Києву жодних офіційних вимог.
Станом на вечір 7 листопада польські перевізники повністю заблокували проїзд вантажного автотранспорту на двох пунктах пропуску на кордоні з Україною. Згодом також стало відомо, що вантажівки на в'їзд в Україну очікують до 90 годин.
9 листопада у Польщі відбулася зустріч урядовців і перевізників, які блокують кордон з Україною, однак вона завершилася нічим. Водночас черги з вантажних транспортних засобів стають все довшими. Відтак Україна запропонувала польській владі запустити смуги для порожніх вантажівок і очікує на відповідь з їхньої сторони.
15 листопада відбулися тристоронні перемовини з Польщею та Єврокомісією щодо розблокування пунктів пропуску, однак вони не принесли результатів. Натомість Європейська комісія може розпочати карну процедуру проти Польщі, якщо влада не вирішить питання з блокуванням перевізниками пунктів пропуску на кордоні з Україною.
16 листопада словацькі перевізники провели попереджувальну акцію і на годину заблокували перетин кордону українським колегам, приєднавшись до аналогічної польскої блокади. Перевізники заявили, що чекатимуть на реакцію упродовж семи днів, а в разі її відсутності погрожують повністю перекрити пункт пропуску "Вишнє Нємецьке - Ужгород".
Згодом польські перевізники пообіцяли посилити блокаду на кордоні з Україною. Крім того, митники почали фіксувати збільшення черг вантажівок на словацькому напрямку.
Україна та Польща готують позови щодо відшкодування збитків, завданих блокуванням прикордонних автомобільних пунктів пропуску через мітинг перевізників. Крім того, стало відомо, що польські перевізники не пропускають гумдопомогу і небезпечені вантажі.
За словами віце-президента Асоціації міжнародних автоперевізників Володимира Баліна, польські перевізники порушують умови страйку, що може допомогти добитися його скасування. Водночас українська економіка за цей час зазнала збитків вже на понад €400 млн.
Тим часом польські фермери обіцяють продовжити блокування пункту пропуску "Медика-Шегині" до січня. Тож Україна ініціює створення моніторингової групи з боку ЄС на кордоні, а також планує евакуацію українських водіїв.
- Актуальне
- Важливе