Еспресо. Захід

Третя доза чи ревакцинація? В Україні схиляються до другого варіанта

Зоряна Круль
29 серпня, 2021 неділя
16:04

Колишня мешканка Львова Ярина зі своєю сім'єю (чоловіком і двома дітьми) виїхала до Канади кілька років тому. Сяк-так облаштувавши свій побут на чужині, забрала до себе маму. Днями обоє прилетіли до Львова провідати родичів, з якими через пандемію не бачилися вже два роки. Ексльвів'янки вже отримали дві дози вакцини Pfizer, але не проти вакцинуватися втретє.

Зміст

Ярина промоніторила, якими вакцинами щеплюють у пунктах масової вакцинації у Львові, однак Pfizer не знайшла.

"Для мене головне – вакцинувати маму. Вона старшого віку, з хронічними захворюваннями. Після вакцинації ми перевіряли рівень антитіл і він у неї був дуже високий. Третя доза підсилила б той захист, який у неї вже сформувався", – припускає жінка. Зараз, каже, хвилювань у неї поменшало, адже влада провінції Онтаріо, де проживає родина, пообіцяла забезпечити третьою дозою вакцини всіх осіб із групи ризику.

Якщо людина отримала дві дози вакцини (в Україні це – CoronaVac, AstraZeneca, Pfizer або Moderna), вважається, що вона отримала повний імунний захист і якщо й захворіє на COVID-19, до лікарні точно не потрапить. Є люди зі зниженим імунітетом, які дійсно можуть потребувати додаткової підсилювальної дози препарату, бо дві обов’язкові не забезпечать у них вироблення достатньої кількості антитіл, проте насправді, кажуть лікарі, таких людей небагато. Водночас дедалі частіше науковці висловлюють припущення, що підставити своє плече під укол (і, можливо, й не раз) доведеться кожному з нас, і це буде або третя допоміжна доза, або ж, якщо мине рік після завершення повного курсу вакцинації, – ревакцинація.

Україна, схоже, опинилася в когорті країн, які ще довго працюватимуть над формуванням колективного імунітету.

Багато країн не стали чекати й уже розпочали щеплення від коронавірусної інфекції т. зв. бустерною дозою. Наразі з цією метою застосовують лише дві мРНК-вакцини – попри заклики ВООЗ цього не робити (так само, як і вакцинувати дітей, молодших за 16 років, якщо вони не належать до групи ризику), адже у світі й досі спостерігається серйозний дефіцит вакцин. Наприклад, у Демократичній Республіці Конго як мінімум одну дозу отримало… лише 0,09% населення. А це означає, що в багатьох країнах захисту від хвороби не отримали ані представники груп ризику, які першими займають ліжко-місця у лікарнях, ані медичний персонал, який надає їм допомогу.

Україна, схоже, опинилася в когорті країн, які ще довго працюватимуть над формуванням колективного імунітету. За п’ять місяців, відколи в нас розпочалася масова вакцинація від COVID-19, однієї дозою вакцинувалося 12,1% населення, а двома – 8,14%. Не порівняти, приміром, з Данією, де цей показник становить 75,56% і 71%, відповідно, чи ОАЕ (84,93% і 74,24% відповідно), а отже, й говорити про введення третьої дози поки що зарано.

З цим погоджується й головна санітарна лікарка Львівської області Наталія Іванченко. "Щоб досягнути колективного імунітету, потрібно, щоб вакцинувалося не менш ніж 70% населення. Тільки після цього можна буде говорити про введення бустерної дози, якщо в цьому, звісно, буде потреба", – зазначила фахівчиня в розмові з журналісткою "Еспресо.Захід".

В інтерв’ю BBC News головний санітарний лікар України Ігор Кузін наголосив, що Україна зосередиться на іншій, альтернативній стратегії – ревакцинації через рік після завершення повного курсу вакцинації.

Ще до того, як першу людину у світі – 90-річну жительку Північної Ірландії – вакцинували проти COVID-19 (нагадаємо, саме Велика Британія стала першою країною у світі, яка розгорнула масову кампанію з імунізації проти цієї хвороби), вчені висловили припущення, що вакцинуватися від коронавірусної хвороби доведеться так само, як від грипу, тобто щороку.

В яких країнах уже розпочали вакцинацію третьою дозою?

Швеція

Влада цієї країни запевнила громадян, що зарезервує підтримуючу дозу вакцини для всіх охочих до початку 2022 року, в той час, як особи з групи ризику зможуть отримати її вже цієї осені, а люди з особливо слабким імунітетом – з 1 вересня.

Велика Британія

Уряд країни планує розпочати вакцинацію населення третьою дозою вже цього року. У вересні таке щеплення отримають люди старшого віку та особи з групи ризику. Про закупку 60 мільйонів доз вакцини Pfizer на виконання цієї програми влада повідомила ще у квітні.

США

Третю дозу пропонуватимуть особам, які отримали другу вісім місяців тому або раніше. Програма почне діяти з 20 вересня.

Німеччина

У Баварії, починаючи з 16 серпня, третю дозу отримують усі особи з групи ризику, які зголосилися на таке щеплення. З вересня цю практику хочуть поширити на всі землі Німеччини. Можна отримати бустерну дозу як вакцини Pfizer, так і вакцини Moderna – незалежно від того, дози якого препарату людина отримала перед цим.

Греція

Міністерство охорони здоров'я Греції погодило введення третьої дози особам із групи ризику. Зголошуватися на вакцинацію можна буде після того, як це рішення затвердить уряд. Очікується, що це відбудеться найближчими днями.

Ізраїль

Ізраїль став першою країною у світі, де населення почали вакцинувати бустерною дозою. Медичні працівники й особи, старші за 60 років, могли отримати додаткову дозу вакцини ще у липні. З 13 серпня розпочалася вакцинація осіб, старших 50 років. З 19 серпня – учителів та осіб, старших за 40 років, а з 24 – всіх, кому вже виповнилося 30.

Еквадор

Країна розпочне вакцинацію третьою дозою людей з імунодефіцитом і проведе дослідження, аби з'ясувати, чи потрібні додаткові дози вакцини решті популяції.

Індонезія

У липні тут розпочали вакцинацію допоміжною дозою вакцини Moderna працівників служби охорони здоров'я. Уряд розглядає можливість забезпечити бустерною дозою всіх охочих, починаючи з 1 січня 2022 року. Не виключено, що за третю дозу потрібно буде платити.

Чилі

Ця країна – один зі світових лідерів за темпами вакцинації (повністю завершило вакцинацію майже 70% населення) і перша з країн Південної Америки, де розпочали вакцинацію третьою дозою. Починаючи з 11 серпня, кожна особа, яка досягла віку 55 років, може зголоситися на додаткову дозу.

Домініканська Республіка

У липні країна оголосила про початок добровільної вакцинації третьою дозою.

Австрія

В Австрії планують розпочати вакцинацію бустерною дозою з 17 жовтня. Особи, які належать до груп ризику, можуть отримати свою дозу раніше.

Угорщина

З 1 серпня отримати допоміжну дозу вакцини можуть усі охочі, але не раніше, як через чотири місяці після отримання обов’язкової другої. Для цього необхідно звернутися до того пункту щеплення, де людина отримала дві попередні дози вакцини. "Відмовити вам не мають права", – "інструктують" своїх співгромадян угорські ЗМІ.

Франція

Президент країни Емануель Макрон повідомив, що країна працює над запровадженням підтримуючої дози вакцини для представників груп ризику ("літніх і слабких людей"), починаючи з вересня.

Данія

З понеділка, 30 серпня, розпочнеться вакцинація третьою дозою осіб із групи ризику. Міністр охорони здоров’я Данії Магнус Хеніке запевнив, що отримати підтримуючу дозу зможуть усі охочі, але чітких термінів, коли це відбудеться, не окреслив.

Інші країни

Необхідність введення бустерної дози активно обговорюють у Норвегії, Фінляндії, Китаї та Чехії. А от влада Бразилії такий варіант наразі не розглядає, оскільки переконана, що через рік і так потрібно буде робити ревакцинацію.

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.16
    Купівля 41.16
    Продаж 41.65
  • EUR
    Купівля 43.1
    Продаж 43.87
  • Актуальне
  • Важливе
2024, п'ятниця
22 листопада
22:45
унікальний орган на Львівському вокзалі
На Львівському залізничному вокзалі звучав унікальний орган із фрагментами розірваних російських ракет
22:22
Біля кладовища на Тернопільщині невідомі вкрали туї
21:37
Під час відпустки в ДТП загинув військовий із Прикарпаття
21:22
Схуд на 18 кг: який стан 15-річного студента, якого старшокурсники побили у Хмельницькому
21:00
Збірку Жадана продали за 220 тис. грн: у Франківську на благодійному аукціоні зібрали майже 2 млн грн
20:42
новини Львівщини
На фронті загинув захисник із Тернополя Віталій Бабій
20:23
Львівські "Карпати" з мінімальним рахунком здолали "Колос"
20:03
Відчути місто на дотик: у Жовкві відкрили мініскульптуру центру міста
19:38
Огляд
Сніг
Місцями невеликий сніг: прогноз погоди у Львові та на Львівщині на 23 листопада
19:25
На кордоні з Румунією снігові замети перевищили пів метра: прикордонники показали фото
19:00
Оновлено
світло
Відключення електроенергії на 22 листопада скасовані, – Львівобленерго
18:25
прощання
Львів 23 листопада попрощається із захисником Михайлом Новиком
18:12
У Шептицькому демонтували металеві літери старої назви міста
17:54
"Галки" і "Сойки": Львівщина відправила не передову потужні українські розробки для військових
17:42
"Не відчув, що наїхав": на Рівненщині розшукали водія вантажівки, який збив жінку та зник з місця ДТП
17:26
ресторан
У центрі Львова понад пів сотні ресторанів закривають і продають, – ресторатор Юрко Назарук
17:21
світло
Коли на Львівщині не буде світла 23 листопада: графік вимкнень
17:17
У Чернівцях вперше після початку повномасштабного вторгнення РФ встановлять новорічну ялинку
17:14
Оновлено
вшанування пам'яті жертв Голодомору у Львові
Куди піти у Львові з 18 по 24 листопада: "Запали свічку пам'яті" та "Зерно" від INSO-Lviv
16:56
Як викликати медичну допомогу, коли нема зв'язку і електрики на Львівщині
16:43
"Домівка врятованих тварин" у Львові прихистить на зиму білих лебедів з одного з парків
16:27
Мешканку Тернопільщини підозрюють у торгівлі людьми
16:12
У Тернополі протестують студенти коледжу: причина
15:56
Рейковий автобус Pesa курсуватиме за маршрутом Івано-Франківськ –  Ворохта
15:49
передача Львову титулу Молодіжної столиці Європи 2025
Львову офіційно передали титул Молодіжної столиці Європи 2025
15:42
На Закарпатті доцентка університету за хабарі влаштовувала чоловіків на навчання: жінці оголосили підозру
15:28
У Львові ветерани й захисники можуть відвідувати міські заклади культури безкоштовно
15:06
Судовий вирок
Буковинця судитимуть за переправлення військовозобов'язаних до Румунії
14:52
Переховували чоловіків у кількох будинках: на Рівненщині оголосили підозру двом жителям за організацію незаконних переправлень
14:33
На Закарпатті зіткнулися рейсовий автобус та Audi, загинула 22-річна водійка
14:32
Керецьківська сільрада
Депутату, який підірвав гранати на сесії сільради на Закарпатті, винесли вирок
14:13
На Хмельниччині 70% іноземців, які проживають в області, є росіянами
14:02
затримані біля Білоруського кордону
На Волині викрили двох жителів прикордоння, які переправляли чоловіків до Білорусі
13:45
парк Знесіння у Львові
У Львові в парку "Знесіння" облаштують інклюзивний спортмайданчик та доріжку для прогулянок
13:32
Оновлено
У Львові розпочинають ремонт частини вулиці Сяйво, тролейбус на Левандівку не курсуватиме
13:27
кайданки
У Луцьку затримали 15-річного хлопця, який вимагав 1 млн грн викупу після фейкових замінувань
13:05
земля, земельна ділянка
Депутата зі Львівщини оштрафували на пів мільйона за корупцію
12:59
Оновлено
На Закарпатті викрили чергову схему ухилення від мобілізації
На Закарпатті посадовиця ТЦК, лікарка ВЛК і психіатри торгували діагнозами про психічні розлади
12:50
На Львівщині викрили підпільний склад сировини для виробництва сигарет
12:39
На Львівщині погіршилась ситуація з захворюваністю на кашлюк та правець
Більше новин