"Третина хворих надто пізно дізнається про діагноз". Лікарка-інфекціоністка закликає львів'ян обстежитися на ВІЛ
21 травня – Всесвітній день пам'яті людей, що померли від СНІДу
Лікарка-інфекціоністка Другого медичного об'єднання м. Львова Олена Павлишин пояснила, чому важливо протестуватися на ВІЛ-інфекцію навіть за відсутності симптомів, передає "Еспресо.Захід".
За даними Центру громадського здоров'я МОЗ України, на яке посилається фахівчиня, станом на 1 квітня у закладах охорони здоров'я під медичним наглядом перебуває 157 992 пацієнти з ВІЛ, хоча насправді таких хворих, за оцінювальними даними, налічується не менш як 250 000 осіб. В Україні щодня реєструють у середньому 33 випадки інфікування вірусом імунодефіциту людини та 9 випадків синдрому набутого імунодефіциту. П'ятеро людей помирає внаслідок хвороб, зумовлених СНІДом.
"Тобто третину хворих ми виявляємо надто пізно, а кожного шостого – не вдається врятувати", – каже Олена Павлишин.
У день пам'яті людей, що померли від СНІДу, лікарка згадує своїх пацієнтів, яким через пізнє звернення по медичну допомогу не вдалося побороти тяжку хворобу: "Я пам'ятаю очі хлопця, що помер у лікарні при СІЗО у 2007 році від туберкульозу й пневмоцистної пневмонії, а я ніяк не могла знайти докази туберкульозу, через що він не отримав потрібне лікування. Плач мами, яка приїхала забрати сина, бо його звільнили, але він уночі помер. Чоловіка, в якого пізно виявили захворювання і через рік лікування він помер від бактерійної пневмонії (встановили на розтині) з нормальною температурою та 1,5 лейкоцита (легкою ступеню лейкопенії. - ред.). Дітей, які залишилися сиротами, бо жінка боялася осуду й не зізналася, що хвора ні чоловіку, ні родині. Це десятки випадків, про які воліють мовчати лікарі і я також, бо це тягар, який нікуди не зникає".
Фахівчиня закликала львів'ян не поповнювати сумну статистику, а безплатно протестуватися на ВІЛ. Для обстеження та виключення інфекції необхідна лише крапля кров й 15 вільного часу.
- Нагадаємо, в Україні з'явився мобільний додаток, який допомагає хворим на ВІЛ та туберкульоз слідкувати за здоров'ям
- Актуальне
- Важливе