В УКУ буде Центр сучасної історії ім. Миколи Гаєвого - випускника, який загинув на війні
В УКУ заснували Центр сучасної історії ім. Миколи Гаєвого. Його назвали на честь молодого історика, який загинув на Курському напрямку наприкінці серпня цього року.Героєві було всього 28 років
Про це повідомляють на сторінці Українського католицького університету
Очолить центр доктор історичних наук, професор УКУ, історик Ярослав Грицак. Серед наукових співробітників – професор кафедри історії Гуманітарного факультету УКУ Олександр Зайцев, науковці з Мюнхенського університету Людвіга-Максиміліана.
Для заснування центру УКУ та Мюнхенський університет здобули дослідницький німецький грант.
"Вирішили розпочати проєкт, який стосуватиметься війни і насильства в Україні. Це тема, на жаль, зараз повторюється у дуже трагічний і жахливий спосіб – в час війни Росії проти України. Проблема виникла не сьогодні. Вона має історичне коріння. Тому є глибокий сенс у тому, щоб вивчати історію ХХ ст. України та Європи, аби краще зрозуміти цю війну через призму попередніх воєн і визначити, які можуть бути сценарії виходу з цієї ситуації", – розповідає керівник Центру сучасної історії ім. Миколи Гаєвого, професор Ярослав Грицак.
Центр працюватиме над трьома основними темами. Перша – це дослідження сталінського режиму в Радянському союзі, а також нацистської Німеччини, порівняння цих двох тоталітарних урядів. Друга тематична вісь стосується німецько-українських відносин під час Другої світової війни.
Наукова конференція з нагоди відкриття Центру запланована на 17 жовтня у Львові. Почесною промовицею стане канадська історикиня, професорка Оксфордського університету Маргарет Макміллан, яка прочитає лекцію “Using History to Understand the Present”.
31 серпня стало відомо, що під час операції на Курському напрямку загинув аспірант Українського католицького університету, історик Микола Гаєвой.
Деталі про захисника
Микола Гаєвой народився в Ужгороді, у Горянах. Спершу навчався на історика в Ужгородському національному університеті, а згодом – в Українському католицькому університеті у Львові. У 2019 році він вступив до аспірантури УКУ з історії, де досліджував життя та діяльність Ярослава Стецька.
Під час інтерв’ю з Миколою у 2022 році видання "Varosh" написало про нього: "Друзі згадують, що на перервах між парами він читав Арістотеля, а спілкуючись з ним, важко уявити собі когось більш підхожого під визначення української молодої наукової еліти. Сфера його наукових інтересів – український радикальний націоналізм ХХ ст., війни, тоталітарні ідеології й режими, їхній вплив на українське суспільство. Він прочитав сотні архівних сторінок та стільки ж книжок і спогадів про життя українських націоналістів. Знав не тільки їхній образ у суспільній свідомості, а й реальні принципи та цінності"
Про бойовий шлях та смерть військового
У перший день повномасштабної війни Микола взяв академвідпустку та долучився до війська. Воїн служив у 95 окремій десантно-штурмовій Поліській бригаді ДШВ ЗСУ. Чоловік загинув 27 серпня 2024 року на Курському напрямку, йому було 28 років.
- Актуальне
- Важливе