Коли у Львові запрацює пересадка та мобільний застосунок е-квитка. Пояснюємо
У Львові вже могла працювати безкоштовна пересадка у громадському транспорті, коли б не березнева масована хакерська атака на систему е-квитка
Про це розповів "Еспресо.Захід" директор департаменту міської мобільності та вуличної інфраструктури ЛМР Олег Забарило.
Що відомо про хакерську атаку на е-квиток
Як відомо, до квітня у пасажирів львівського громадського транспорту мала б бути можливість безкоштовної пересадки, а до липня – з’явитися мобільний додаток е-квитка. Та у кінці березня сталася потужна хакерська атака на систему е-квитка, поліція навіть відкрила кримінальне провадження і досі про справу не чути.
"Ми на тісному контакті з кіберполіцією", – каже Олег Забарило. - "Постійно комунікуємо з ними. Поки від поліції немає фінального погодження на те, щоб озвучувати ті чи інші обставини, відповідно, не можемо коментувати, хто здійснив атаку".
Однак чиновник запевнив, що в перші дні атаки був залучений Державний центр кіберзахисту Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, а його спеціалісти детально пропрацювали всі моменти з оператором е-квитка ЛКП "Львівавтодор", щоб "убезпечити систему ще більше та унеможливити нові ті чи інші ризики".
Досі не вся система е-квитка відновлена
Директор департаменту міської мобільності та вуличної інфраструктури відзначає, що пасажири у своїй більшості не відчули серйозності ураження, що було завдане системі завдяки відкладеній авторизації, яка є в основі е-квитка. Тому пасажирам списувало кошти за проїзд не одразу, а згодом, що створювало незручності, однак не зупинило роботу.
"Ціллю зловмисників було максимально зашкодити нормальному функціонуванню е-квитка. Було уражено ряд ключових функціоналів. Починаючи від функціонала, який відповідає за коректне валідування пільговиків, баз даних пільговиків, і закінчуючи звітністю, яка є між оператором е-квитка і перевізниками. Якщо по функціоналу, яким користуються безпосередньо пасажири, ми досить оперативна все відновили, то є ще ряд речей, які й до сьогодні не відновлені. Найперше – це звітність між перевізником та оператором. Вона ще доопрацьовується і відновлюється до попереднього стану, який був до хакерської атаки", - розповідає Олег Забарило.
Тобто, за словами чиновника, основна причина, чому відкладається впровадження безоплатної пересадки з одного громадського транспорту на інший при активному е-квитку – це проблема зі звітністю між перевізником та оператором, цей функціонал досі відновлюється через хакерську атаку.
"Практично весь функціонал на сьогодні вже відновлений, є ряд функціонала, який до сьогодні відновлюється і це той функціонал, який має бути залучений на етапі пересадки. Вже після відновлення попередніх параметрів звітності, ми переходимо до налаштування звітності в контексті безоплатної пересадки", - каже Забарило.
Керівник департаменту міської мобільності та вуличної інфраструктури відмовився назвати нові терміни, коли очікувати можливості безоплатної пересадки:
"Не хотів би озвучувати конкретні терміни, зараз довідновлюємо те, що було перед хакерською атакою. Тому треба повноцінно все відновити. І тоді вже в нас буде чітке розуміння, коли виходимо на наступний етап. Ми зараз максимально працюємо з нашими чеськими підрядниками. Відновлення звітності потребуватиме не досить великого терміну. Але все-таки деякі процеси можуть зайняти від місяця до двох, або змістилися й далі через атаку".
Мобільний застосунок "плюс-мінус за графіком"
Щодо мобільного застосунку е-квитка, тут ситуація набагато краща. За словами Олега Забарила, робота "плюс-мінус йде за графіком", а хакерська атака вплинула лише на моменти пов’язані з кількістю людей залучених до роботи з запровадженням мобільного застосунку:
"Звичайно, що впливають ті чи інші технічні моменти, але по мобільному застосунку рухаємося плюс-мінус по плану. Поки що плануємо, що з початку другого півріччя ми вже матимемо готовий функціонал".
До слова, у Львові за п’ять місяців роботи е-квитка у громадському транспорті міста зареєстровано близько 40 млн поїздок. А 65% пасажирів міського громадського транспорту оплачують/реєструють свої поїздки картками ЛеоКарт – загальними, студентськими, учнівськими та пільговими.
- Актуальне
- Важливе