Зміни на вул. Стрийській: чи спричинить у Львові затори революційна ідея департаменту мобільності
Нещодавно комісія транспорту, зв'язку та міської мобільності Львівської міськради знайшла спільну мову з департаментом міської мобільності та вуличної інфраструктури про реконструкцію перехрестя вулиць Рубчака — Стрийська та комплексного підходу зі змін на вул. Стрийській
Про те, що може змінитися, розповідає "Еспресо.Захід".
Новий пішохідний перехід і смуга для громадського транспорту
Фото: Гаряча лінія Львова
На комісії, що відбулася 1 липня, депутати погодили "дорожню карту" за зверненням департаменту міської мобільності та вуличної інфраструктури, які посилаються на петицію ще 2022 року "Організація пішохідного переходу на перехресті вулиць Рубчака - Стрийська".
Тобто мова про зміни на цьому перехресті тягнеться вже кілька років. Головна проблема – немає пішохідного переходу, хоча тут розміщено кілька торгових центрів та багатоповерхівок з магазинами.
Як пояснює директор департаменту міської мобільності та вуличної інфраструктури Олег Забарило, пропозиція міськради – реалізувати благоустрій шляхом комплексної зміни, тобто зі створенням додаткової смуги для руху громадського транспорту по всій вул. Стрийській завдяки звуженню наявних смуг.
"Маємо зробити часткову реконструкцію цього перехрестя. По-перше, відбудеться зміна світлофорного регулювання, щоб підлаштувати його під пішохідну секцію. По-друге, маємо облаштувати пішохідний перехід з вул. Рубчака на протилежну сторону вул. Сирійської. По-третє, організація дорожнього руху – розмітка, знаки. Ескіз передбачає капітальні ремонти в частині хідника. Ключова річ, яка міняється – це смуга громадського транспорту майже по всій вул. Стрийській. Там є досить велика ширина смуг – 4 – 4,5 м, ми можемо привести ширину смуг до нормативу і за рахунок цього облаштувати додаткову смуги для громадського транспорту", - каже Олег Забарило.
Він додає, що кошти на це готові надати приватні інвестори, які утримують свої будівлі поруч дороги. За розрахунками департаменту, на це все може знадобитися близько 5 місяців, тобто вже у грудні буде і пішохідний перехід, і нова смуга для громадського транспорту.
Місто не має всіх даних з мікромоделювання щодо можливих заторів
Ілюстративне фото
Однак не зі всім погоджуються з такими різкими змінами. Голова комісії транспорту, зв'язку і міської мобільності Львівської міськради Ігор Зінкевич сказав "Еспресо.Захід", що без якісного моделювання, місто може отримати додаткові затори:"У проєкті прорахований макрорівень моделювання, але не мікрорівень. На деяких перехрестях я не бачу мікромоделювання, зокрема, на перехресті Стрийська - Рубчака та біля Податкової. До війни запускали громадську смугу тут. Це було до перехрестя, якщо по вул. Стрийській запустити дальше, тоді це може бути ще більша проблема. Бо немає з’їздів, не дотримані норми моделювання. Так, запропонований проєкт нібито трішки корегований і кращий став. Але, якщо говорити про Стрийську - Рубчака, то треба багато чого змінювати по благоустрою. Розширяти, змінювати кути, щоб воно стало безпечним і було принаймні проїзне. Перехрестя Стрийська - Володимира Великого – не завершене, там теж зміни потрібні, міст треба робити, та сама проблема біля Податкової, а саме – виїзд з Нового Львова. Тому говорити про громадську смугу, як каже міськрада, я вважаю, що ще зарано".
Депутат вважає, що лише після того, як все буде перероблено, тоді треба провести мікромоделювання і приймати рішення про запровадження громадської смуги по всій вул. Стрийській.
Також Ігор Зінкевич відзначив, що у департаменті мобільності ЛМР так і не показали листи-підтвердження, що бізнесмени дійсно готові профінансувати роботи, але заявили, що знайшли порозуміння з ними.
"Найбільше, що мене лякає й нам так і не дали відповіді – де гарантія забудовника, що він буде фінансувати зміни на перехресті Стрийська – Рубчака? Якщо немає гарантії, де в нас гроші на це все? Так, говорити про це можна, і треба виправити ситуацію, але важливо, хто це буде робити. Я хочу чітко бачити і розуміти, де ті гарантії від забудовника, чи погоджуються вони зробити все правильно", - додає голова комісії транспорту, зв'язку і міської мобільності, кажучи, що навіть ці обіцяні п’ять місяців для виконання можуть збільшитися, оскільки лише погодження нової ОДР в поліції – мінімум місяць часу.
Цього тижня має відбутися виїзне засідання комісії транспорту разом з департаментом міської мобільності, щоб на власні очі всі могли оцінити й побачити, які зміни тут можуть статися і чи доцільно та є гроші все це зараз втілювати.
Також відзначимо, прийнята "дорожня карта" автоматично не означає, що рішення обов’язкове до виконання. Відповідно, не варто очікувати, що до кінця року на перехресті вулиць Рубчака — Стрийська точно з’явиться пішохідний перехід та нова громадська смуга на вул. Стрийській. Наразі йде мова про обговорення можливих змін та хто за них буде платити.
Зробили дві схеми ОДР, однак втілили дешевшу
Фото: Юрій Романчук
Раніше ми розповідали, чому на цьому перехресті склалася проблемна ситуація. Першопричиною стала активна забудова і перетворення колишнього заводу гідромеханічних передач на різні комерційні структури, зокрема, ТРЦ "ЛАЗ-695", а у травні 2022 року – ТЦ "Fabrik", обидва центри належить компанії "Ріел Естейт Груп". Також ділянку поруч активно забудовувало ТзОВ "Атріум Естейт": з'явилися житлові будівлі з торговими площами й підземним паркінгом. Все це спричинило зростання кількості водіїв та пішоходів, які користуються цим громадським простором, що, звісно, впливає на безпеку дорожнього руху.Тому місто зобов’язало "Ріел Естейт Груп" витратити кошти на облаштування організації дорожнього руху задля підвищення безпеки поруч обох їх ТЦ.
У 2021 році приватна компанія Urban Promo (директор Роман Зубачик) розробила схему ОДР на перехресті вулиць Стрийська-Рубчака. Схема включала розширення смуг і облаштування регульованих пішохідних переходів. Вона була подана в поліцію на затвердження, однак у 2022 році проєкт схеми замінили на "спрощений" варіант, який розробила все та ж компанія Urban Promo на замовлення забудовника.
Як пояснював голова комісії транспорту, зв'язку і міської мобільності Львівської міськради Ігор Зінкевич, забудовник порахував, що перший варіант буде занадто витратним і тому замовив зробити "дешевшу версію". За його словами, зміни погодила Сихівська районна адміністрація.
У поліції повідомили, що немає проблем як щодо першого, так і другого проєктів, які обидва були затвердженні правоохоронцями. Тобто з погляду закону, наявний ОДР на перехресті вул. Стрийська-Рубчака немає порушень. Однак з цим не погодяться місцеві, адже там немає пішохідного переходу, що наражує людей на небезпеку.
Крім цього, є скарги на організацію самого дорожнього руху, зокрема, у січні 2024 року тут сталася масштабна аварія за участі двох автомобілів, коли травмувалося п’ятеро осіб. У суді досі розбираються, хто винен і чи не є головною проблемою саме організація дорожнього руху на цій ділянці.
Читайте також: "Іноді люди різко хапають за светр і починають кудись тягнути": з якими проблемами стикаються незрячі та якої допомоги справді потребують- Актуальне
- Важливе