Топ-досягнень львівських медиків у 2022 році
Цей рік видався найскладнішим за всю історію незалежної України для кожного українця. Що говорити про медиків. Попередні два роки вони протистояли COVID-19, гартуючи витривалість й не здогадуючись, які виклики чекають на них у 2022. Від початку повномасштабного вторгнення у львівські лікарні безупинно поступають пацієнти з усієї України, які отримали поранення в зоні ведення активних бойових дій та потребують хірургічних втручань чи реабілітації
Наші лікарі беруться за найскладніші випадки, рятуючи життя дорослим і дітям навіть тоді, коли шанси дорівнюють практично нулю. Водночас встигають надавати допомогу хронічним хворим, постраждалим у ДТП, пацієнтам з інфарктами міокарда, інсультами й тромбоемболіями легеневих артерій, людям, в яких діагностували ракові захворювання, які впали й покалічилися, підхопили небезпечну інфекцію, отруїлися неякісними харчами чи чадним газом, отримали опіки або зазнали обмороження. Виправляють вроджені вади, займаються реабілітацією тих, хто втратив стопу через діабет або цілу ногу через остеосаркому. Трансплантують органи й запроваджують новітні методики лікування. Допомагають з'явитися на світ й виходжують маленьких українців. Оперативно вчаться працювати на надсучасному діагностичному й лікувальному обладнанні, закуплені за бюджетні кошти або подаровані благодійниками. Запрошують іноземних колег для обміну досвідом і знаходять можливість, щоб самим поїхати на стажування за кордон. І це все — попри регулярні повітряні тривоги, ракетні обстріли та аварійні відключення електроенергії.
"Еспресо.Захід" пропонує пригадати досягнення львівських лікарів — нейро-, кардіохірургів, онкологів, ортопедів-травматологів тощо. Перелік, звісно, не повний. Наші медики своє невтомною працею продовжують щодня наближати нашу перемогу. Побажаймо їм в цьому успіху.
Трансплантували рекордну кількість органів
Хірурги Першого медоб'єднання Львова пересадили за рік 97 органів: 7 сердець, 12 печінок та 78 нирок. З них три нирки та одну печінку отримали діти.
Нирки трансплантували пацієнтам з важкою нирковою недостатністю (в 90% випадків це був хронічний гломерулонефрит). Від родинного донора за рік пересадили 43 нирки. Посмертно — 35.
Печінку отримали хворі на цироз у віці від 30 до 50 років. До речі, одну з трансплантацій цього органу проводили під час ракетної атаки на Львів.
Серця пересадили 7 чоловікам, найстаршому з яких 67 років, а наймолодшому — лише 34. Важку серцеву недостатність у пацієнтів спричинили вроджена дилатаційна або ішемічна кардіоміопатія. Це коли внаслідок перенесеного інфаркту міокарда уражається значна частина серцевого м'яза.
Провели унікальну операцію на обличчі дівчинки, яка народилася без носа
Дитині було важко дихати, вона часто хворіла та мала комплекси через зовнішність. Реконструктивна операція, яку маленькій Єві (на фото) провели в Києві, не допомогла — дитячий організм відторгнув штучні імпланти. Загалом дівчинка перенесла 4 операції й 12 наркозів. Однак мама Єви вирішила не здаватися та звернулася по допомогу у Міжрегіональний центр дитячої щелепно-лицевої хірургії, що працює на базі "Охматдиту". Львівські лікарі запропонували рішення: провести відкриту реконструктивну ринопластику з використанням фрагмента хряща з ребра пацієнтки.
Тканини забрали через крихітний розріз біля ребра без обмеження функції самого ребра й сформували з них новий носик для дівчинки відповідно до її віку та форми голови. Переконавшись, що все загоїлося, Єву виписали додому.
Майже 9 годин простояли за операційним столом, щоб врятувати пацієнта з рідкісною патологією
Медики Львівської обласної клінічної лікарні врятували життя пацієнту (на фото) з розривом аневризми черевної аорти та аневризмою у воротах нирки. Таких випадків у світі зафіксовано лише три з половиною сотні!
Хірурги медзакладу одночасно провели два складних оперативних втручання: аутотрансплантацію нирки з реконструкцією судин ex vivo та резекцію (видалення) аневризми аорти й клубових артерій. Чоловік пробув на операційному столі понад 8,5 годин.
Операція пройшла успішно. Василь Ганута (так звати пацієнта) завершив реабілітацію та повернувся додому.
Наважилися провести одне з найскладніших втручань у своїй практиці, хоча німецькі колеги сказали, що рак — неоперабельний
10-річний Микита (на фото) переніс 5 складних операцій на мозку та 16 блоків агресивної хімієтерапії. Та попри це, через 3 місяці після завершення лікування хвороба повернулася. Сталося це в Німеччині, куди родина переїхала, тікаючи від обстрілів у рідному Харкові. Лікарі повідомили рідним хлопчика страшну звістку: медицина в його випадку безсила. Пухлина розташовувалася біля стовбура головного мозку, поряд з ділянками та центрами, що відповідають за функції серцебиття, дихання і ковтання. Дістатися до новоутворення було важко. Оперувати було ризиковано ще й тому, що ряд хірургічних втручань сильно змінив анатомію мозку дитини. Батьки рук не опустили та розпочали пошук спеціалістів, які спробують врятувати їхню "кровинку". Знайшли у Львові. Забрати пухлину погодилися в Центрі нейрохірургії Лікарні Святого Миколая Першого. Медики Центру були вже знайомі з маленьким пацієнтом, адже раніше вже надавали йому допомогу.
Операція пройшла вдало. Лікарі майстерно видалили новоутворення, не зачепивши здорових структур.
Врятували від смертельної кровотечі чоловіка з Донеччини, в якого осколок ракети застряг у стегновій артерії
Ракетний снаряд залетів у подвір'я 62-річного Олександра Стрільця (на фото), коли він саме порався по господарству. Чоловікові уламками зрешетило пів тіла.
Одну операцію він переніс в Курахові та ще три в Дніпрі. Кровотечу з небезпечної рани на стегні вдалося зупинити. Але коли пацієнта евакуювали до Національного реабілітаційного центру "Незламні", рана, яка досі непокоїла лікарів, знову почала кровоточити. Осколок ракети залишався в тілі постраждалого від війни й при кожному русі різав судини. Зволікати не можна було, проте й дістати метал також, адже це б додатково травмувало чоловіка. Медики знайшли вихід: перекрили доступ крові до ураженої частини артерії.
Фахівці відділення інтервенційної радіології за допомогою ангіографа — спеціального рентгенівського обладнання, призначеного для виявлення змін у судинах — закупорили ушкоджену артерію, зупинивши тим самим кровотечу, яка становила загрозу для життя пацієнта.
Першими в Україні застосували новітню методику лікування однієї з найпоширеніших пухлин головного мозку в дітей
Пацієнткою стала 10-річна дівчинка зі Стрия (на фото), в якої діагностували медулобластому.
Мартуся потрапила в Західноукраїнський спеціалізований дитячий медичний центр уже після того, як їй видалили пухлину з голови. Дитина була у важкому стані – майже не розмовляла й не рухалася. Медики Центру негайно розпочали лікування за новим протоколом, одночасно провівши й хіміє-, і променеву терапію. Сучасну методику львівські фахівці опанували під час стажування в Нідерландах у рамках проєкту #SAFERUkraine. Щодня контролюючи стан та лабораторні показники пацієнтки, мультидисциплінарна команда медзакладу могла швидко реагувати на найменші відхилення в її самопочутті та стані здоров'я й продовжити заплановане лікування.
Дівчинка майже одразу почала говорити й пробувати самостійно ходити. Як зазначили лікарі, лікування медулобластоми та її наслідків є довготривалим, однак результати, яким вдалося досягти львівським онкологам, значно збільшили шанси дитини на одужання.
Продовжують рятувати пацієнтів з раком яєчників та раком шлунку на пізніх стадіях
Це можливо завдяки застосуванню методу хемоперфузії (так званої "гарячої хімієтерапії"), яку Львівський державний онкологічний регіональний центр спільно з кафедрою онкології Львівського медуніверситету першими запровадили в Україні та одними з перших в Європі ще 15 років тому. Попри те, що його згодом почали застосовували в деяких інших українських медзакладах, за кількістю таких медичних маніпуляцій Львів продовжує утримувати провідні позиції. Однак апарат, яким львівські медики користувалися досі, дещо застарів. Тому придбали новий (на фото), за 2,9 мільйона гривень. Він значно полегшує роботу хірургів і має багато ступенів контролю, що робить процедуру набагато безпечнішою для пацієнтів. Застосовують його для проведення хімієтерапії у пацієнтів з онкозахворюваннями, що на занедбаних стадіях дають метастази по очеревині.
Таким чином львівським онкологам уже вдалося допомогти більш як 300 пацієнтам й хворі продовжують їхати на цю процедуру з цілої України, адже часто це їхній останній шанс на порятунок.
Допомогли дитині з рідкісною вродженою хворобою Ольє
При цій патології уражаються довгі кістки скелета. Кістка перетворюється в хрящову тканину і внаслідок цього втрачається основна якість кісткової тканини – міцність. Тому кістки деформуються, вкорочуються, а іноді й ламаються.
Читайте також: Дитячі стреси, будівництво на кістках і ще рік без е-квитка: що втратив Львів у 2022 році через повномасштабну війну
В 10-річного Артура була серйозно уражена права нижня кінцівка – вкорочене на 6,5 см стегно, деформація колінного суглоба та стопи. Хвороба почала проявлятися в хлопчика у дворічному віці. З часом його ніжка вкоротилася та деформувалася. У медзакладах, до яких зверталися батьки, маленькому пацієнту зробили декілька операцій, однак вони не дали позитивного результату. А в процесі росту на тлі основного захворювання в організмі дитини з'явилися ще й вторинні зміни: виник вивих надколінка, розвинулася сколіотична деформація хребта тощо. Батьки Артура звернулися по допомогу до фахівців клініки нейроортопедії, травматології та реабілітації "Охматдиту", щоб ті подовжили їхньому сину кінцівку. Та коли лікарі оглянули хлопчика, дійшли висновку, що не можна подовжувати стегнову кістку, не скорегувавши вторинні деформації. Відтак маленькому пацієнту провели складне багатокомпонентне хірургічне втручання: за один наркоз – кілька операцій, зокрема забрали з ноги металеві конструкції, які були встановлені на попередніх етапах лікування. Попереду на дитину чекає ще як мінімум два хірургічні втручання: одне приблизно через 8-12 місяців та тоді, коли Артуру виповниться 15-16 років. Наразі хлопчик почувається добре і проходить реабілітацію.
Перезапустили серце 101-річній жінці
Пацієнтка з AV-блокадою потрапила до Лікарні Святого Пантелеймона в критичному стані — з тиском 40/20 мм рт. ст., з пульсом менш як 20 ударів на хвилину. Її одразу забрали до операційної та поставили новий, третій за життя жінки кардіостимулятор. Це — пристрій, який, як комп'ютер, генерує електричні імпульси для скорочення серцевого м'яза.
Уже за декілька хвилин стан 101-річної Марії Оробець (на фото) стабілізувався, й на третій день після втручання вона поїхала додому.
Вперше в Україні трансплантували нирку дівчинці, яка жодного разу не була на діалізі
Пересадку органу провели в Західноукраїнському спеціалізованому дитячому медичному центрі. Донором для 17-річної Андріани з Моршина стала її мама (на фото). На щастя, тест на сумісність виявився позитивним.
Підліток від народження страждала на хронічне захворювання нирок. Тривалий час хворобу вдавалося контролювати — допомагала комплексна медикаментозна терапія. Проте ниркова недостатність продовжувала прогресувати. Нирково-замісна терапія була лише питанням часу. Перед лікарями й батьками от-от мала постати дилема: формувати доступ й розпочинати діаліз чи готуватися до трансплантації органу.
Цей випадок є унікальним, адже нирку пересадили пацієнтці, яка жодного дня не перебувала на діалізі. В Україні до такого кроку медики вдалися вперше, хоча для провідних європейських клінік діяти на випередження в такий спосіб є звичною практикою.
Як повідомили у медзакладі, пересаджена нирка прижилася й добре справляється зі своїми функціями.
Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку, телеграм-канал та твіттер.
- Актуальне
- Важливе