Як у Львові "заморозили" створення Музею Гідності та що буде після підпалу "Дзвону"
18 вересня згоріло приміщення кінотеатру Дзвін, де мав би розташовуватися Музей Гідності у Львові. Через судові процеси, які пов'язані з цим приміщенням, музею там поки що не облаштували. Завдяки цьому цінні експонати не постраждали
Журналістка "Еспресо.Захід" поцікавилася, чому досі не вдалося облаштувати експозицію за цією адресою та що буде далі з музеєм.
У ніч на 18 вересня у Львові зафіксували 8 підпалів у трьох районах міста. Серед них - наймасштабніше загоряння виникло на вулиці Шептицьких, 45 у кінотеатрі Дзвін. Як повідомили у Львівській міській раді площа займання склала близько 400 квадратних метрів. Горів дах та саме приміщення.
Юридична адреса є, а експозицію, фактично ніде показати
На вулиці Шептицьких, 45 ще з 2019 року розташований Музей Гідності у Львові. Принаймні юридично. Адже у всіх документах музейники вказували саме цю адресу. Як розповідає виконуюча обов'язків директора Музею Гідності у Львові, донька Героя Небесної Сотні - Андріяна Дигдалович, у 2019 році депутати Львівської міської ради проголосували за створення музею та передачу приміщення на баланс музейникам.
Втім досі експозиція не була облаштована. Причина - судова заборона на будь-яке застосування приміщення. Директорка музею не знає, чому ранішу ухвалу щодо приміщення не врахували. У 2013 році на сесії підтримали рішення передати в оренду приміщення ТЗОВ "Дзвін і К", яке очолювала тодішня керівниця кінотеатру. Підприємиця зобов'язувалася використовувати приміщення не лише для комерційних цілей, а й створити там музей Степана Бандери. Тоді мер Львова Андрій Садовий ветував це рішення. На що підприємство подало в суд на Львівську міську раду і на приміщення наклали арешт. З цього часу почалася судова тяганина.
У 2019 році рішенням суду скасували ухвалу депутатів про передачу приміщення музейникам. У результаті - триває судова тяганина, а Музею належить лише юридична адреса.
"Вже п'ять років ми маємо тимчасове приміщення для офісної діяльності, - розповідає Андріяна Дигдалович. - У нас немає виставкових площ чи місця, де можемо організовувати просвітницькі заходи, яке б характеризувало музей".
За словами керівниці, з 2019 року неодноразово були зустрічі з представниками мерії, їй пропонували інші приміщення, але вони були в не належному стані: до прикладу, круті сходи, по яких не могли б підніматися поранені воїни чи аварійні, які потребували капітального ремонту.
"Питання з приміщенням затягнулося, але спроби знайти рішення були, - переконує Андріяна Дигдалович. - Ми постійно мали зустрічі з управлінням культури, але потрібного приміщення так і не знайшли. Ми прописали концепцію Музею під приміщення в кінотеатрі "Дзвін" і чекали закінчення судових процесів".
Не виключено, що підпал умисний
"Всі колеги живі та здорові, експонати та цінні речі не постраждали", - такий пост у своїй сторінці на фейсбук написала директорка Музею вранці
18 вересня, коли стало відомо, що кінотеатр Дзвін знищений. Судова тяганина вберегла музей від того, що його ще не встигли облаштувати. Втім, не виключено, що підпал був умисний, єдине питання, кому це було вигідно.
"У цю ніч в усіх місцях загоряння палали електричні щитки, сміттєві баки, а на місці кінотеатру вигоріло саме приміщення. Там видно, що підпалили зсередини. Вціліли стіни, бо вони з цегли, а приміщення кінотеатру вигоріло вщент. Я була на місці пожежі, тож говорю те, що бачила", - зазначає Андріяна Дигдалович.
Що буде з музеєм після підпалу кінотеатру у Львівській міській раді поки не пояснюють. У пресслужбі мерії повідомили, що створили комісію, яка досліджує питання і про результати повідомлять згодом.
А ось Музею тепер доведеться змінювати стратегію розвитку та думати у якому напрямку рухатися. Андріяна Дигдалович каже, зараз розглядають варіанти та хотіли б, щоб приміщення було розташоване поблизу Меморіалу Героям Небесної Сотні чи Личаківського кладовища. Адже працівники Музею працюють не лише з експонатами Революції Гідності, а й усієї російсько-української війни.
"Музей - не лише про Революцію Гідності. Ми говоримо про боротьбу, гідність, про наших воїнів, про Героїв Небесної Сотні, про усіх, хто воює з 2014 року", - підсумувала Андріяна Дигдалович.
Що відомо про пожежу у кінотеатрі "Дзвін"
Займання у будівлі кінотеатру сталось 17 вересня близько 6:00. Приміщення повністю вигоріло. За попередньою інформацією причина пожежі – підпал. Вогонь знищив приміщення та дах будівлі на території 400 квадратних метрів. Внаслідок займання ніхто не постраждав. До ліквідації залучали 40 рятувальників та 8 одиниць спецтехніки.
- Актуальне
- Важливе