Еспресо. Захід
Огляд

Жовква: ідеальна мандрівка зі Львова на один день. Що побачити

14 червня, 2024 п'ятниця
07:30

Жовква – невеличке місто, розташоване зовсім поряд зі Львовом. Проте у цьому мініатюрному просторі зібрано чимало пам’яток архітектури та цікавих мість, ідеальних для оглядин під час мандрівки одного дня

Зміст

Про те, куди піти та що подивитися у Жовкві, розповідає "Еспресо.Захід".

Що побачити у Жовкві

Жовква розташована лише за пів години їзди від Львова, тому спланувати мандрівку у це місто буде не так і складно, адже така подорож не займе багато часу, а натомість додасть енергії та надихне своїми надзвичайними локаціями. Тут компактно розташувалися різноманітні пам'ятки архітектури: це і площа Ринок, і Жовківський замок, церкви, монастирі та багато інших цікавинок. До слова, за кількістю пам'яток Жовква, збудована за принципом "ідеальних міст" доби Ренесансу, займає перші позиції серед маленьких міст Львівщини.

Площа Ринок (сучасна площа Вічева)

Ринкова площа зі старими будинками і ратушею посередині є традиційною ознакою старовинних міст, яким і є Жовква, створена наприкінці XVI століття. Площа має ренесансне планування, на неї виходить один із фасадів замку, костел святого Лаврентія і дві міські брами – Звіринецька та Глинська. 

Тут можна прогулятися аркадними галереями у нижньому ярусі давніх кам'яниць, побачити стовп ганьби, до якого колись ставили дрібних злочинців у вигляді покарання, а також почути історії, пов'язані із цим простором. І, звісно ж, саме звідси можна потрапити до однієї із найважливіших будівель – Ратуші.

площа Ринок (Вічева) у Жовкві

Ратуша у Жовкві

Ратуша розташувалась поміж замком, Глинською брамою та костелом. Тут можна відвідати музей історії міста і туристично-інформаційний центр, а також в теплу пору року піднятися на оглядовий майданчик, звідки відкривається чудовий міський краєвид. Окрім того, щогодини із Ратуші лунає старовинний сигнал сурми, а опівдні годинник виконує мелодію українського гімну.

Одна з найцікавіших атракцій Жовкви – це оригінальний музей який у вежі жовківської ратуші.  Експозиція музею розповідає про історію Жовкви з часів заснування і аж до сьогодення. Серед інших цікавинок тут можна приміряти одяг ХІХ століття, побачити старі кінохроніки, почути голос Андрея Шептицького, Йосифа Сліпого та Степана Бандери, а також почитати вирізки зі старих газет, що розповідають про минуле Жовкви.

Ратуша у Жовкві

Жовківський замок

Будівництво Жовківського замку на замовлення гетьмана Станіслава Жолкевського завершили у 1605 році, а вже у другій половині XVII століття замок став резиденцією короля Яна III Собеського, тож чимало пам'ятає послів і коронованих осіб з усієї Європи. Проте свого сучасного вигляду він набув внаслідок багатьох перебудов та дуже різного ставлення упродовж XIX – XX століття. Наразі замок реконструюють, але внутрішнє подвір'я та музей відкриті для огляду відвідувачів.

Сьогодні, окрім подвір'я, гості замку мають нагоду побачити три нові зали. На першому поверсі розташований музей-кузня з горном та ковальськими інструментами, на другому розмістилася гетьманська зала, яка присвячена різним непересічним особистостям, пов'язаним із замком, а на третьому туристи можуть потрапити до музею "ідеальне місто".

Жовква

Костел святого Лаврентія

Костелу святого Лаврентія, як і більшості будівель старої частини Жовкви, вже понад 400 років. Костел будувався 12 років і був головним храмом міста. У підземеллі похований Станіслав Жолкевський, його дружина Реґіна з Гербуртів із сином Яном, родина Даниловичів, батько короля Якуб Собєський, а також королевичі, державні секретарі, настоятелі та меценати храму.

Зовні костел прикрашений військовою символікою, портретами Жолкевського, Собеського, святого Юрія та святого Мартіна, яких вважали покровителями лицарства. Також тут зображені сцени битв. Тим часом усередині храму збереглись ренесансні й барокові вівтарі, орган, красива ліпнина та скульптура.

Костел святого Лаврентія

Комплекс колишнього Домініканського монастиря

Домініканський монастир сьогодні – це храм Святого великомученика Йосафата (УГКЦ). Він розташувався зовсім неподалік від головної площі міста та зберіг залишки монастирського саду, фрагменти цоколя дзвіниці 1873 року, а також найбільші фрагменти колишніх міських фортифікацій Жовкви.

Фасади прикрашені лише вікнами, пілястрами та карнизом. Тим часом в інтер'єрі храму збереглися відреставровані надгробки Теофіли та Марка Собеських. Окрім того, тут можна побачити відреставровані оригінальний вівтар, амвон і частково стінопис. Зовнішню частину комплексу також частково відреставрували, проте роботи ще тривають.

Домініканський монастир

Синагога

Жовківська синагога вважається однією з найбільших синагог в Європі, а також одним із найкрасивіших єврейських ренесансних храмів. Окрім того, вона є видатною пам’яткою оборонного будівництва XVII століття, адже через своє розташування біля оборонного муру та міської брами, має особливий захисний вигляд: товсті стіни, високо розташовані вікна, оборонні галереї та бійниці під дахом.

Всередині синагогу прикрашали цитати молитов на івриті та різноманітні традиційні розписи, проте зараз старовинна будівля дуже потребує реставрації. Але попри свій доволі знищений час, вона привертає увагу гостей Жовкви, вражає їх своїм розміром і розмахом, а також енергетикою.

Синагога

Василіанська церква і монастир

Комплекс жовківського Василіянського монастиря формувався упродовж XVII – XX століть, зараз ця культова споруда називається Церква Пресвятого Серця Христового і монастир Різдва Христового. Особливу цінність тут становлять мощі ранньохристиянського мученика, святого Партенія, які передали сюди з Відня у ХІХ столітті. Ними замінили мощі святого Івана Сучавського, що їх після військового походу привіз із Молдавії із міста Сучави Ян Собеський.

Це ще одна перлина архітектури Жовкви, яка вражає розписами художника Юліана Буцманюка і куполом-короною. Ці розписи художник створював упродовж декількох років, і вони стали першокласним зразком рідкісного стилю українського модерну першої половини XX століття. У сценах на стінах храму використані національні мотиви, народні образи, одяг та показані історичні події.

Василіанська церква і монастир

Дерев'яна церква Різдва Пресвятої Богородиці

Дерев’яна церква Різдва Пресвятої Богородиці побудована у 1705 році. Це найстаріша церквою у місті, в інтер’єрі якої домінує семиярусний іконостас 1708 – 1710 років, виконаний митцями Жовківського осередку живопису та різьби.

У храмі можна побачити бароковий іконостас з іконами жовківської школи живопису, над яким працювала майстерня Івана Рутковича. Окрім цього, в церкві залишається чимало творів прикладного мистецтва – дерев’яних та металевих світильників, хрестів, старих меблів та стародруків.

Церква Різдва Пресвятої Богородиці

Дерев'яна церква Пресвятої Трійці

Ще одна унікальна дерев'яна церква Жовкви, яка збудована на колишньому Львівському передмісті. Церква внесена в Список Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. 

Церква дерев’яна, тризрубна та має муровану добудову-ризницю. Зруби перекриті трьома шоломовидними банями та завершені сигнатурами і хрестами. Всередині церкви стіни вівтаря прикрашені поліхромним живописом XVIII століття. В 1728 році у храмі встановили п’ятиярусний іконостас, який складається із близько 50 ікон, роботи жовківських майстрів кола найвидатнішого українського художника кінця XVII століття Івана Рутковича. Його без сумнівів вважають визначною пам’яткою мистецтва

Церква Пресвятої трійці

Фото: Жовківський туристично-інформаційний центр

Теги:
Читайте також:
Львів
+6.3°C
  • Львів
  • Київ
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.29
    Купівля 41.29
    Продаж 41.85
  • EUR
    Купівля 44.73
    Продаж 45.42
  • Актуальне
  • Важливе
2025, вiвторок
25 березня
07:46
дощ
Погода на заході України: прогноз синоптиків на 25 березня
07:39
Ексклюзив
Батальйон тероборони "Лев"
"Леви" проти дронів: як добровольці захищають Львівщину від повітряних загроз
07:30
Огляд
Бути братом провідника ОУН: якою була доля Олександра Бандери
07:11
Благовіщення
Що таке Благовіщення і як українські християни відзначають це велике свято
2025, понедiлок
24 березня
22:29
Анна Музичук
Львів’янка Анна Музичук стала переможницею Гран-прі Кіпру
22:10
суд, санкції
Став депутатом "ЛНР": на Рівненщині заочно засудили жителя Луганщини
21:52
У Калуській громаді на Прикарпатті під час театралізованої Хресної дороги збирають гроші для ЗСУ
У Калуській громаді на Прикарпатті під час театралізованої Хресної дороги збирають гроші для ЗСУ
21:32
Пішов з дому і не повернувся: на Волині розшукують 16-річного підлітка
21:13
корупція
На Тернопільщині поліцейський погрожував мобілізацією та вимагав $17 500 за документи для виїзду за кордон
20:54
У Карпатах затримали трьох чоловіків, які маскувалися під прикордонників
У Карпатах затримали трьох чоловіків, які маскувалися під прикордонників
20:35
22-річний боєць "Азова" з Чернівців отримав нагороди від президента та міністра оборони
Вивів групу з оточення: 22-річний боєць "Азова" з Чернівців отримав нагороди від президента та міністра оборони
20:09
Прикарпатський сноубордист Нестор Білоус здобув дебютну медаль на дорослих змаганнях FIS в Австрії
19:48
Три роки вважався зниклим безвісти: підтверджено загибель захисника з Львівщини Ігоря Матули
19:28
Укрзалізниця додала два додаткові вагони до потяга Київ – Чернівці
Укрзалізниця додала два додаткові вагони до потяга Київ – Чернівці
19:10
На Тернопільщині ще одному підлітку пропонували заробити на диверсіях
19:08
Осінь, дощ
Вночі та вранці дощ: прогноз погоди у Львові та на Львівщині на 25 березня
19:03
Огляд
виставка Сергія Савченка "Незворотна перспектива" у Львові
Куди піти у Львові з 24 по 30 березня: "З Любов’ю, Дім"
18:55
У центрі Львові відновлюють роботу фонтанів
18:42
Наталія Шаховська
"Підозрюю, що моя зарплата на посаді ректора може бути нижчою, ніж зараз", – Наталія Шаховська
18:29
У Хмельницькому до 4 років ув’язнення засудили чоловіка, який викинув собаку з 9 поверху 
18:12
Юрій Покорба
НАБУ та СБУ затримали депутата Закарпатської облради за організацію втечі забудовника Комарницького, - Глагола
18:00
Максим Козицький
Голова Львівської ОВА Максим Козицький розлучився з дружиною
17:46
На Львівщині затримали брата та сестру, які допомагали військовозобов’язаним втекти з України
17:30
Геннадій Васьків
Суд дозволив заарештувати ексзаступника Садового Геннадія Васьківа, підозрюваного у розкраданні гуманітарки
17:30
Покинула мати й двічі зупинялось серце: у Львові лікарі виходили немовля
17:18
Поки я був ректором Львівської політехніки, змінилось 8 міністрів освіти, – Юрій Бобало про найбільші виклики на посаді
16:30
Огляд
Легендарний фокусник із закарпатським корінням: 151 рік тому народився Гаррі Гудіні
16:23
Наталія Шаховська
Львівська політехніка отримує найбільше фінансування серед усіх університетів в Україні, але цього замало, – новообрана ректорка Наталія Шаховська
16:18
Пам'ятник Олександру Мацієвському
Військовому Олександру Мацієвському надали звання почесного громадянина Івано-Франківська
16:08
Колумбієць нелегально пробирався до Польщі через Волинь
15:52
Як заняття з робототехніки розвивають у дітей креативність та критичне мислення
15:34
Оновлено
Заволоділи 4 млн грн: на Львівщині викрили змову під час розробки проєкту будівництва дитячої лікарні
Підозри в розкраданні 4 млн грн на розробці проєкту корпусу львівського Охматдиту: посадовця ОВА, ймовірно, відсторонять
15:32
У Львові у театрі "Воскресіння" з'явилася "шведська сімейна забава" 
15:17
У Всеукраїнському чемпіонаті з фінансової грамотності серед десятикласників перемогла учениця з Калуша
15:01
мобілізація, повістка
Мешканця Стрия, який ухилився від мобілізації, засудили до 3 років
14:47
Обіцяв працевлаштувати у підрозділ залізниці: на Закарпатті затримали посадовця, який гарантував уникнення мобілізації за хабар
14:29
військовий квиток, мобілізація
Воїн ЗСУ відсудив у Росії моральної шкоди 4 млн грн
14:10
У Львові зацвіли перші нідерландські тюльпани
14:09
Українські виконавці SOWA та ХАС заспівали легендарну пісню "Гей, степами!" на свій лад
13:57
Посадовець нацпарку "Черемоський", який допустив незаконну вирубку дерева, сплатить громаді понад 7,2 млн грн
Більше новин