Еспресо. Захід
Огляд

Жовква: ідеальна мандрівка зі Львова на один день. Що побачити

14 червня, 2024 п'ятниця
07:30

Жовква – невеличке місто, розташоване зовсім поряд зі Львовом. Проте у цьому мініатюрному просторі зібрано чимало пам’яток архітектури та цікавих мість, ідеальних для оглядин під час мандрівки одного дня

Зміст

Про те, куди піти та що подивитися у Жовкві, розповідає "Еспресо.Захід".

Що побачити у Жовкві

Жовква розташована лише за пів години їзди від Львова, тому спланувати мандрівку у це місто буде не так і складно, адже така подорож не займе багато часу, а натомість додасть енергії та надихне своїми надзвичайними локаціями. Тут компактно розташувалися різноманітні пам'ятки архітектури: це і площа Ринок, і Жовківський замок, церкви, монастирі та багато інших цікавинок. До слова, за кількістю пам'яток Жовква, збудована за принципом "ідеальних міст" доби Ренесансу, займає перші позиції серед маленьких міст Львівщини.

Площа Ринок (сучасна площа Вічева)

Ринкова площа зі старими будинками і ратушею посередині є традиційною ознакою старовинних міст, яким і є Жовква, створена наприкінці XVI століття. Площа має ренесансне планування, на неї виходить один із фасадів замку, костел святого Лаврентія і дві міські брами – Звіринецька та Глинська. 

Тут можна прогулятися аркадними галереями у нижньому ярусі давніх кам'яниць, побачити стовп ганьби, до якого колись ставили дрібних злочинців у вигляді покарання, а також почути історії, пов'язані із цим простором. І, звісно ж, саме звідси можна потрапити до однієї із найважливіших будівель – Ратуші.

площа Ринок (Вічева) у Жовкві

Ратуша у Жовкві

Ратуша розташувалась поміж замком, Глинською брамою та костелом. Тут можна відвідати музей історії міста і туристично-інформаційний центр, а також в теплу пору року піднятися на оглядовий майданчик, звідки відкривається чудовий міський краєвид. Окрім того, щогодини із Ратуші лунає старовинний сигнал сурми, а опівдні годинник виконує мелодію українського гімну.

Одна з найцікавіших атракцій Жовкви – це оригінальний музей який у вежі жовківської ратуші.  Експозиція музею розповідає про історію Жовкви з часів заснування і аж до сьогодення. Серед інших цікавинок тут можна приміряти одяг ХІХ століття, побачити старі кінохроніки, почути голос Андрея Шептицького, Йосифа Сліпого та Степана Бандери, а також почитати вирізки зі старих газет, що розповідають про минуле Жовкви.

Ратуша у Жовкві

Жовківський замок

Будівництво Жовківського замку на замовлення гетьмана Станіслава Жолкевського завершили у 1605 році, а вже у другій половині XVII століття замок став резиденцією короля Яна III Собеського, тож чимало пам'ятає послів і коронованих осіб з усієї Європи. Проте свого сучасного вигляду він набув внаслідок багатьох перебудов та дуже різного ставлення упродовж XIX – XX століття. Наразі замок реконструюють, але внутрішнє подвір'я та музей відкриті для огляду відвідувачів.

Сьогодні, окрім подвір'я, гості замку мають нагоду побачити три нові зали. На першому поверсі розташований музей-кузня з горном та ковальськими інструментами, на другому розмістилася гетьманська зала, яка присвячена різним непересічним особистостям, пов'язаним із замком, а на третьому туристи можуть потрапити до музею "ідеальне місто".

Жовква

Костел святого Лаврентія

Костелу святого Лаврентія, як і більшості будівель старої частини Жовкви, вже понад 400 років. Костел будувався 12 років і був головним храмом міста. У підземеллі похований Станіслав Жолкевський, його дружина Реґіна з Гербуртів із сином Яном, родина Даниловичів, батько короля Якуб Собєський, а також королевичі, державні секретарі, настоятелі та меценати храму.

Зовні костел прикрашений військовою символікою, портретами Жолкевського, Собеського, святого Юрія та святого Мартіна, яких вважали покровителями лицарства. Також тут зображені сцени битв. Тим часом усередині храму збереглись ренесансні й барокові вівтарі, орган, красива ліпнина та скульптура.

Костел святого Лаврентія

Комплекс колишнього Домініканського монастиря

Домініканський монастир сьогодні – це храм Святого великомученика Йосафата (УГКЦ). Він розташувався зовсім неподалік від головної площі міста та зберіг залишки монастирського саду, фрагменти цоколя дзвіниці 1873 року, а також найбільші фрагменти колишніх міських фортифікацій Жовкви.

Фасади прикрашені лише вікнами, пілястрами та карнизом. Тим часом в інтер'єрі храму збереглися відреставровані надгробки Теофіли та Марка Собеських. Окрім того, тут можна побачити відреставровані оригінальний вівтар, амвон і частково стінопис. Зовнішню частину комплексу також частково відреставрували, проте роботи ще тривають.

Домініканський монастир

Синагога

Жовківська синагога вважається однією з найбільших синагог в Європі, а також одним із найкрасивіших єврейських ренесансних храмів. Окрім того, вона є видатною пам’яткою оборонного будівництва XVII століття, адже через своє розташування біля оборонного муру та міської брами, має особливий захисний вигляд: товсті стіни, високо розташовані вікна, оборонні галереї та бійниці під дахом.

Всередині синагогу прикрашали цитати молитов на івриті та різноманітні традиційні розписи, проте зараз старовинна будівля дуже потребує реставрації. Але попри свій доволі знищений час, вона привертає увагу гостей Жовкви, вражає їх своїм розміром і розмахом, а також енергетикою.

Синагога

Василіанська церква і монастир

Комплекс жовківського Василіянського монастиря формувався упродовж XVII – XX століть, зараз ця культова споруда називається Церква Пресвятого Серця Христового і монастир Різдва Христового. Особливу цінність тут становлять мощі ранньохристиянського мученика, святого Партенія, які передали сюди з Відня у ХІХ столітті. Ними замінили мощі святого Івана Сучавського, що їх після військового походу привіз із Молдавії із міста Сучави Ян Собеський.

Це ще одна перлина архітектури Жовкви, яка вражає розписами художника Юліана Буцманюка і куполом-короною. Ці розписи художник створював упродовж декількох років, і вони стали першокласним зразком рідкісного стилю українського модерну першої половини XX століття. У сценах на стінах храму використані національні мотиви, народні образи, одяг та показані історичні події.

Василіанська церква і монастир

Дерев'яна церква Різдва Пресвятої Богородиці

Дерев’яна церква Різдва Пресвятої Богородиці побудована у 1705 році. Це найстаріша церквою у місті, в інтер’єрі якої домінує семиярусний іконостас 1708 – 1710 років, виконаний митцями Жовківського осередку живопису та різьби.

У храмі можна побачити бароковий іконостас з іконами жовківської школи живопису, над яким працювала майстерня Івана Рутковича. Окрім цього, в церкві залишається чимало творів прикладного мистецтва – дерев’яних та металевих світильників, хрестів, старих меблів та стародруків.

Церква Різдва Пресвятої Богородиці

Дерев'яна церква Пресвятої Трійці

Ще одна унікальна дерев'яна церква Жовкви, яка збудована на колишньому Львівському передмісті. Церква внесена в Список Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. 

Церква дерев’яна, тризрубна та має муровану добудову-ризницю. Зруби перекриті трьома шоломовидними банями та завершені сигнатурами і хрестами. Всередині церкви стіни вівтаря прикрашені поліхромним живописом XVIII століття. В 1728 році у храмі встановили п’ятиярусний іконостас, який складається із близько 50 ікон, роботи жовківських майстрів кола найвидатнішого українського художника кінця XVII століття Івана Рутковича. Його без сумнівів вважають визначною пам’яткою мистецтва

Церква Пресвятої трійці

Фото: Жовківський туристично-інформаційний центр

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.16
    Купівля 41.16
    Продаж 41.65
  • EUR
    Купівля 43.07
    Продаж 43.85
  • Актуальне
  • Важливе
2024, неділя
24 листопада
20:13
блокування кордону, Польща
Польські фермери припинили блокування пункту пропуску на кордоні зі Львівщиною
19:55
Павло Розлач
На день бригада тратить понад 100 FPV, – комбриг 80-ки полковник Павло Розлач
19:10
Що кіт розуміє краще за свого господаря
18:32
Світло
Коли на Львівщині 25 листопада не буде світла: графіки вимкнень
18:10
У центрі Луцька трапилась пожежа в багатоповерхівці
17:23
Огляд
Сніг
Вдень до 9° тепла: прогноз погоди у Львові та на Львівщині на 25 листопада
16:52
Мобілізували на початку жовтня: на війні загинув Олег Зварич з Рівненщини
16:31
Оновлено
Знімок "Надвірнянські скелі" увійшов до 10 найкращих зображень української природи за результатами "Вікі любить Землю" 2024
П'ять світлин природи заходу України - в десятці найкращих конкурсу "Вікі любить Землю" 2024
16:04
Померла 13-річна дівчинка з родини, яка отруїлася грибами на Тернопільщині
15:50
Львів'ян запрошують здати кров у Мобільному центрі в Дублянах
15:32
Оновлено
схема об'їзду на Левандівку
З понеділка 25 листопада частину вулиці Сяйво перекриють. Схема об'їзду
15:17
У Львові відбудеться спортивний фестиваль, спрямований на соціальну реабілітацію ветеранів
14:40
Целип Ігор
Співак з Тернопільщини заспівав у Лондоні для міністра оборони Великої Британії
14:22
На ремонт колектора у одному з львівських парків планують виділити ще п'ять млн грн
13:40
Блокування польських фермерів: прикордонники розповіли про ситуацію в пункті пропуску на Львівщині
13:37
домашнє насильство
У Львові проведуть акцію, присвячену боротьбі з насильством проти жінок
12:59
У Хмельницькому у вогні загинув 21-річний чоловік
12:22
Оркестр "INSO-Lviv" презентував власну "Академію музики"
11:58
У Львові завершили 5-річну реставрацію ротонди в Бернардинському дворику
11:26
Буковинські десантники показали роботу FPV-дронів по окупантах на Вовчанському напрямку
11:00
паспортний контроль кордон
Скільки людей перетнули західний кордон України 23 листопада
10:44
Біля Львова 13 вогнеборців гасили пожежу в дерев’яному будинку
10:30
В УКУ 28 листопада відбудеться благодійний книжковий ярмарок
09:57
Оновлено
світло
Львівобленерго оновило графіки вимкнень світла на 24 листопада
09:50
зона прикордонного контролю, перетин кордону
Черги на кордоні з Польщею у Львівській області 24 листопада
09:30
прощання
Львівщина 24 листопада прощається з трьома полеглими бійцями
09:06
Ексклюзив
Стати більш незалежними в побуті: як Віталій Пчолкін через проєкт "ІнваФішки" допомагає людям з інвалідністю
08:59
видобуток піщано-гравійної суміші
На Рівненщині внаслідок зсуву піску на сміттєзвалищі загинув 13-річний хлопчик
08:39
хмари
Погода на заході України: прогноз синоптиків на 24 листопада
07:30
Огляд
Фортеця, якої більше немає: історія та міфи забутого Надвірнянського замку
07:20
Свята великомучениця Катерина
День ангела Катерини за новим календарем: історія свята та традиції
2024, субота
23 листопада
21:09
Спортсмен із Тернополя здобув бронзову медаль на чемпіонаті України з плавання
20:38
У госпіталі помер захисник Максим Зеленський, який був начальником дільниці на шахті "Степова"
19:35
новини Львівщини
На фронті загинув захисник із Волині Андрій Глез
19:08
У Волинській ОВА через залишену лампадку сталось задимлення приміщення
18:37
Оновлено
зимові Карпати
Залізничники відновили рух потягів на ділянці Сянки-Мукачево, де з рейок зійшла електричка
18:15
У легковому авто в Ужгороді прикордонники знайшли 5 ящиків безакцизних сигарет
17:22
акції пам'яті у Львові
У центрі Львова запалили лампадки у пам’ять про жертв Голодоморів
15:51
вечір пам'яті Ярини Базилевич у Ґенті
У Ґенті українська та бельгійська молодь зібралася на вечір пам'яті Ярини Базилевич, яка загинула внаслідок удару по Львову 4 вересня
15:48
В Івано-Франківську створять навчальний центр 13 бригади НГУ "Хартія"
В Івано-Франківську створять навчальний центр 13 бригади НГУ "Хартія"
Більше новин