Віри, Надії, Любові і Софії: коли відзначають та історія свята
17 вересня за новоюліанським календарем віряни вшановують пам'ять мучениць Віри, Надії, Любові та їхньої матері Софії. Віра, Надія і Любов були страчені за свою віру, а їхня мати Софія, яка виховувала доньок у любові до Бога, померла від горя
Більше про свято розповість "Еспресо.Захід".
У цей день моляться святим за сімейне щастя та здоров’я. Також заведено вітати із днем ангела жінок та дівчат, які мають імена Софія, Віра, Надія та Любов.
За юліанським або ж "старим" календарем свято відзначали 30 вересня. За новоюліанським або ж "новим" календарем, на який УГКЦ та ПЦУ перейшла з 1 вересня 2023 року, дата свята змістилася на 13 днів раніше. Відтак тепер пам'ять Віри, Надії, Любові та їхньої матері Софії вшановуємо 17 вересня.
Історія свята
Свята Софія та її доньки Віра, Надія і Любов – ранньохристиянські мучениці. Вони жили у II столітті нашої ери в Римській імперії. Софія була родом із Мілана, але вона рано овдовіла, і разом зі своїми дітьми перебралася до Риму. Дочок жінка виховувала з любов'ю до Бога та навіть дала їм імена головних християнських чеснот – Віра, Надія і Любов.
Проте жили вони у непрості для християн часи: Римська держава тоді жорстоко переслідувала усіх, хто вірив у Христа. Коли ж чутки про християнську сім'ю дійшли до імператора Адріана, він наказав жінкам з'явитися до нього. Маленьких дівчаток заарештували. Найстаршій Вірі було тоді 12 років, середульшій Надії – 10, а наймолодшій Любові лише 9. Дітей піддали катуванням, а потім убили і передали їхній тіла матері. Софія із почестями поховала своїх дівчаток, провела в молитві біля їхнього гробу три дні й померла від того горя.
Згодом Віра, Надія, Любов і Софія були зараховані до лику святих. А мощі святих мучениць від 777 року зберігаються в Ельзасі у церкві Ешо.
Народні традиції та звичаї
Попри те, що історія трьох дівчаток-мучениць і їхньої матері трагічна, свято вважається радісним та жіночим. За повір'ям, якщо жінка поплаче в цей ранок – вона буде щасливою.
Наші предки вірили, що у цей день жінкам не можна працювати по дому та займатися хатніми клопотами, заборонено вінчатися і свататися. Вважається, що укладений сьогодні шлюб не буде щасливим і швидко розпадеться. Також не варто сьогодні вишивати, шити, в'язати. Лихословити, сваритися й бажати іншим зла – категорично заборонено. Натомість в цей день потрібно обов'язково відвідати богослужіння або помолитися вдома.
День усиновлення
День усиновлення в Україні перебуває під покровом святих Віри, Надії, Любові та їх матері Софії і з 2009 року відзначається на державному рівні. Це день поваги до прийомних батьків, вихователів дитячих будинків родинного типу, педагогів та лікарів. Усіх тих, хто причетний до усиновлення і захисту прав дитини.
У зв'язку із перенесенням свята Віри, Надії, Любові та Софії, із яким тісно переплівся і День усиновлення, 28 липня 2023 президент Володимир Зеленський підписав відповідний указ про його перенесення також на 17 вересня.
Вважається, що Віра, Надія, Любов та Софія захищають усіх тих, хто готовий відкрити своє серце та безкорисливо дарувати щастя й допомагати іншим.
- Які ще свята відзначатимемо у вересні за новим календарем – читайте у новині.
- Актуальне
- Важливе