Еспресо. Захід
Інтерв’ю

У нас ще не було колективного СЗЧ, усі випадки – індивідуальні, – ОК "Захід"

Христина Парубій
16 грудня, 2024 понедiлок
07:24

Чи є масовими випадки СЗЧ у війську, чому військові залишають поле бою та чи сприяє поверненню чоловіків у військо норма про зняття кримінальної відповідальності за такий перший вчинок

Зміст

Про це журналістка "Еспресо.Захід" запитала в речника оперативного командування "Захід" Олега Домбровського

Складне питання для української армії – самовільне залишення частини. З яких причин люди найчастіше покидають поле бою? 

Причини – індивідуальні. Йдеться не тільки про військовослужбовця, який виконує бойове завдання на полі бою, це й боротьба зі  своїми внутрішніми психологічними страхами. Тривалість перебування в певних стресових ситуаціях може впливати, але це, знову ж таки, не є визначальним фактором того, що люди можуть це зробити. На СЗЧ може вплинути дуже багато факторів: психологічна втома, емоційне вигорання, бойова втома, сімейні негаразди, можливо, потенційні негаразди всередині колективу, конфліктні ситуації індивідуального характеру між самими військовослужбовцями. Але не було ще  колективного СЗЧ. Такого не траплялося в нас. Чи працюємо ми над індивідуальними випадками? Звісно. В іншому разі не було б тих законодавчих новел щодо декриміналізації першого СЗЧ. Це знову ж таки до того, як ми об'єктивно дивимося на ті чи інші обставини. І це дає можливість регулювати цей процес. 

СЗЧ має масовий характер у війську? 

Не можу про це сказати, тому що це індивідуальна річ у кожному підрозділі. Може бути певна кількість людей, які скоюють цей злочин. Ми проводимо профілактику і певні дії ще на етапі, коли військовозобов'язаний потрапляє на полігон і коли наші курсанти навчаються у вищих військових навчальних закладах. Тому що скоїти цей злочин може будь-хто з військовослужбовців. 

Ви сказали, що причина СЗЧ найчастіше – індивідуальна. Зараз у нас є норма, яка передбачає, що військові після першого СЗЧ навіть можуть собі обрати підрозділ, в якому виконуватимуть завдання. Наскільки це сприяє поверненню чоловіків у військо?

Це лише крок держави назустріч нашим громадянам щодо зняття кримінальної відповідальності за такий перший вчинок. Наскільки він буде ефективним, час покаже, але це необхідно було зробити.

Я розповім вам реальну історію  мобілізованого, який пішов у СЗЧ. Він пів року був на навчаннях. Його готували на певну посаду. Потім він за спеціальністю виконував бойові завдання.  І так сталося, що через рік загинула його група. Чоловіка відправили на кухню і через деякий час сказали: нам тебе більше тут не треба, йди в піхоту. Наскільки такі дії доцільні? Адже в нас навчають людей на певні спеціальності, виділяють кошти…

Знову ж таки, це питання до комунікації. Такі питання треба проговорювати на рівні своїх командирів і начальників. Якщо були порушені якісь права, кожен військовослужбовець може звернутися з заявою та скаргою до старшого начальника. Якщо, наприклад, мій командир не вирішує цього питання, я звертаюся до старшого начальника в обхід свого, але попередивши його: "пане командире, ви не можете вирішити мої питання, тому я звернуся до старшого керівника". У нас в більшості випадків  виникають проблеми на рівному місці через те, що ми боїмося говорити. Якщо є якась проблема, я її формулюю і мушу зрозуміти, хто на якому рівні може допомогти мені її розв’язати. Але хочу відразу зазначити, що в кожному організаційному утворенні є люди з досвідом, які можуть допомагати вирішувати ті чи інші питання: це як і самі командири (начальники), так і їхні заступники й офіцери структур психологічної підтримки персоналу. Звісно, бувають і такі ситуації, але коли ми про це дізнаємося, відразу на них реагуємо і все змінюється. У нас були такі випадки. Людина далі потрапляла в ті підрозділи, де була більш корисною. 

Тобто я правильно розумію: якщо людину вивчили, умовно кажучи, на сапера і вона не має бажання йти в інший підрозділ, її не можуть перевести, так?

Так, якщо вона не бажає і в цьому є сенс. Але бувають такі моменти, що зараз, от у цей день чи в конкретні найближчі тижні, немає можливості розмістити людину на конкретній посаді. Тоді вона може тимчасово перебувати на іншій. Але це не означає, що не відбудеться зміна, коли надалі піде виконувати свої обов'язки за фахом. Знову ж таки, працюють телефони гарячої лінії, де є можливість озвучити проблему конкретного військовослужбовця. Повірте, ми її вирішимо. Запрацював для військовослужбовців застосунок "Армія+", в якому вони також можуть безпосередньо порушити клопотання про переміщення до іншого підрозділу. Системність у цих питаннях тільки почала набирати обертів.

Ще хочу запитати про забезпечення сімей мобілізованих чоловіків. На що можуть розраховувати сім'ї у виплатах, зокрема зниклих безвісти? І зрештою, коли тут є порушення, куди звертатися?

Перш за все хочу звернути увагу наших сімей військовослужбовців: потрібно мати контактні номери телефонів своїх територіальних центрів контактування та соціальної підтримки, Для чого? Бо коли військовослужбовець отримає статус учасника бойових дій, сім'я матиме право на певні пільги. Зокрема на оплату комунальних послуг, на навчання дітей у вищих навчальних закладах, на харчування, позачергове зарахування до дитячих садочків або шкіл. Крім того, кожен регіон України доповнює цю соціальну складову. Окрема категорія, на особливому рахунку – сім'ї наших побратимів і посестер, які перебувають у полоні, загинули чи безвісти зникли. Територіальний центр комплектування та соціальної підтримки разом з органами місцевої влади, Служби безпеки України, Національної поліції України постійно зустрічаються з ними. Але знову ж таки, якщо є випадки, коли люди знають, що саме з цієї категорії військовослужбовців щось не виконано, щось не дотримано, звертайтеся до територіального центру комплектування та соціальної підтримки. Є відділи, які займаються цими питаннями й завжди готові допомогти. Бувають випадки, коли, на жаль, громадяни звертаються не по ту інформацію чи допомогу, яка в компетенції ТЦК та СП. Є багато питань, дотичних до діяльності Національної поліції, яка реєструє, наприклад, сам факт зниклих безвісти наших військовослужбовців. Є питання, які координує представник уповноваженого Верховної Ради України з питань прав людини, які є в кожному регіоні. Є питання, які координують органи місцевої влади. У кожному випадку потрібно чітко розуміти, хто цю проблему має вирішувати. Я не виключаю людський фактор, при комунікації, на жаль, можуть відбуватися непорозуміння, не до кінця надана якась інформація. І зрозуміло, що людина, яка звернулася, не отримала цю інформацію, йде з сумом, тому що не відбувся той контакт, який мав би бути. Але є телефони гарячих ліній оперативних командувань Збройних Сил України по регіону. Наприклад, якщо це наш регіон, заходу України, то відповідно, громадяни можуть звернутися на гарячу лінію до оперативного командування "Захід". Знову ж таки, є контакти на сторінці у facebook, громадяни можуть це перевірити, звернутися в будь-який час. Бачите, ми дуже багато говоримо саме про комунікацію. 

Важливо проговорювати питання, щоб люди знали. Ми проводимо збори з нашими громадянами, важливо стежити за оголошеннями, які публікують органи місцевої влади на своїх інформаційних ресурсах. Можливо також долучатися до спілок, громадських об'єднань, сімей військовополонених чи тих, які пропали безвісти. На жаль, війна диктує свої правила Але для нас цінна кожна людина. І все залежить від того, наскільки якісно й ефективно ми виконуємо всі ці завдання за кожним напрямом.

Читайте також: СЗЧ як сигнал проблем: приклад Гнезділова – наслідки затяжної війни чи криза ротаційної системи. Пояснюємо

Теги:
Читайте також:
Львів
+0.8°C
  • Львів
  • Київ
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.97
    Купівля 41.97
    Продаж 42.47
  • EUR
    Купівля 43.59
    Продаж 44.32
  • Актуальне
  • Важливе
2025, середа
22 січня
22:39
поїзд в Карпати
Укрзалізниця запускає нові нічні потяги із Закарпаття та Прикарпаття до Львова й Києва
22:18
Закрив собою двох побратимів: у госпіталі помер захисник із Рівненщини
22:03
У Рівному загорівся тролейбус, його погасив поліцейський
21:46
Укрзалізниця відкрила продаж квитків на новий потяг Чернівці – Рава-Руська – Варшава
Потяг Рава-Руська – Чернівці продовжили до Коломиї
21:31
У Львові маршрутка наїхала на 46-річного пішохода
У Львові зареєстрували петицію, щоб збільшити час для безкоштовної пересадки у громадському транспорті
21:17
На Закарпатті затримала зловмисників, які переправляли ухилянтів через Тису до Румунії
20:58
"Заробили" 8 млн грн: на Хмельниччині оголосили підозри лікарям, які незаконно оформляли інвалідність
20:40
На Хмельниччині у пожежі загинула дворічна дитина
20:16
У містечку на Львівщині відкрили Алею слави з памʼятними стелами 45 захисників
19:54
Ексклюзив
Перемога чи популізм: чому активісти та юристи не сприйняли закон про заборону джипінгу в Карпатах
19:35
Огляд
БЗВП
Базова військова підготовка у вишах: за що можуть вигнати студента та хто звільняється від БЗВП
19:22
корупція
На Волині керівника комунального підприємства підозрюють у розтраті 3,8 млн грн
19:10
Огляд
Герой України та воює з 2014 року: що відомо про очільника львівської Національної академії сухопутних військ Романа Качура
18:53
дрони
Переплатили за дрони: на Прикарпатті через суд намагаються повернути до бюджету кошти
18:37
Ексклюзив
У Львові вшанували пам’ять перших полеглих Героїв Небесної Сотні
18:19
У Львові успішно провели операцію 10-місячному хлопчику, який проковтнув іграшковий перстень
18:00
прощання
У Львові 23 січня прощатимуться із захисниками Олександром Закірченком та Богданом Матійківим
17:45
ГРВІ
У Львові зростає кількість хворих на пневмонію
17:43
Огляд
Без істотних опадів: прогноз погоди у Львові та на Львівщині на 23 січня
17:30
На кордоні затримали автобус, в якому знайшли незадекларовані одяг та взуття на понад 3,3 млн грн
17:14
На Прикарпатті у 105 років померла зв'язкова ОУН-УПА на псевдо "Фіалка" 
17:00
"На радощах заспівав": бійці 63-ї ОМБр взяли полоненого за допомогою дрона з гучномовцем
16:44
У Львові в артцентрі Jam Factory показуватимуть кіно
16:30
Чоловіку, який влаштував стрілянину по людях на Тернопільщині, оголосили підозру
Вбито трьох людей: справу стрілянини на Тернопільщині відправили до суду
16:15
У Львові лікарі врятували 11-місячного хлопчика, який перекинув на себе чайник з окропом
16:02
Руслан Марцінків
Провадження проти мера Франківська Марцінківа щодо висловлювання про вивезення ромів з міста закрили
15:44
Буковинські лісівники показали, як розважаються ведмеді, коли не сплять
15:30
тюрма
У Львові чоловік, який переправляв ухилянтів за кордон, посадили на 5 років до тюрми
15:16
На Львівщині 14-річна дитина вчинила самогубство: поліція розслідує обставини справи
15:00
Арсен і Данило, воїни 2-ї Галицької бригади
"Соборність – це не просто історія, це наше сьогодення": воїни 2-ї Галицької бригади про бойове братерство і відчуття єдності
14:45
На Рівненщині судитимуть місцевого за бурштин на майже 1,5 млн грн 
14:31
Львівський аеропорт
Міжнародний аеропорт "Львів" співпрацюватиме з Київським авіаційним інститутом
14:14
На Хмельниччині чоловік перерахував 208 тис. грн за неіснуючий трактор
13:44
Акція нагадування про хвилину пам'яті у Львові
У Львові десятки людей вийшли на акцію нагадування про хвилину пам'яті. Фото
13:21
Соборність України як мішень. Спочатку вони ліквідували потяг "Львів-Луганськ". Блог Тетяни Вергелес
13:06
ДТП на Хмельниччині
У ДТП на Хмельниччині загинули мати з 8-річною донькою
12:51
Новини Заходу України
Тернопільщина – єдина область в Україні, де перевищено епідемічний поріг захворюваності на грип
12:44
ліс
Рясне-Руська сільрада перед ліквідацією передала у приватну власність понад 2 га лісів "Галсільлісу"
12:24
У історичному ареалі Львова відремонтували ще 6 балконів за програмою співфінансування
11:57
Судитимуть мешканця Львівщини, який через кілька місяців після сварки вистежив і спробував вбити товариша
Більше новин