Еспресо. Захід
Інтерв’ю

У нас ще не було колективного СЗЧ, усі випадки – індивідуальні, – ОК "Захід"

Христина Парубій
15 грудня, 2024 неділя
21:00

Чи є масовими випадки СЗЧ у війську, чому військові залишають поле бою та чи сприяє поверненню чоловіків у військо норма про зняття кримінальної відповідальності за такий перший вчинок

Зміст

Про це журналістка "Еспресо.Захід" запитала в речника оперативного командування "Захід" Олега Домбровського

Складне питання для української армії – самовільне залишення частини. З яких причин люди найчастіше покидають поле бою? 

Причини – індивідуальні. Йдеться не тільки про військовослужбовця, який виконує бойове завдання на полі бою, це й боротьба зі  своїми внутрішніми психологічними страхами. Тривалість перебування в певних стресових ситуаціях може впливати, але це, знову ж таки, не є визначальним фактором того, що люди можуть це зробити. На СЗЧ може вплинути дуже багато факторів: психологічна втома, емоційне вигорання, бойова втома, сімейні негаразди, можливо, потенційні негаразди всередині колективу, конфліктні ситуації індивідуального характеру між самими військовослужбовцями. Але не було ще  колективного СЗЧ. Такого не траплялося в нас. Чи працюємо ми над індивідуальними випадками? Звісно. В іншому разі не було б тих законодавчих новел щодо декриміналізації першого СЗЧ. Це знову ж таки до того, як ми об'єктивно дивимося на ті чи інші обставини. І це дає можливість регулювати цей процес. 

СЗЧ має масовий характер у війську? 

Не можу про це сказати, тому що це індивідуальна річ у кожному підрозділі. Може бути певна кількість людей, які скоюють цей злочин. Ми проводимо профілактику і певні дії ще на етапі, коли військовозобов'язаний потрапляє на полігон і коли наші курсанти навчаються у вищих військових навчальних закладах. Тому що скоїти цей злочин може будь-хто з військовослужбовців. 

Ви сказали, що причина СЗЧ найчастіше – індивідуальна. Зараз у нас є норма, яка передбачає, що військові після першого СЗЧ навіть можуть собі обрати підрозділ, в якому виконуватимуть завдання. Наскільки це сприяє поверненню чоловіків у військо?

Це лише крок держави назустріч нашим громадянам щодо зняття кримінальної відповідальності за такий перший вчинок. Наскільки він буде ефективним, час покаже, але це необхідно було зробити.

Я розповім вам реальну історію  мобілізованого, який пішов у СЗЧ. Він пів року був на навчаннях. Його готували на певну посаду. Потім він за спеціальністю виконував бойові завдання.  І так сталося, що через рік загинула його група. Чоловіка відправили на кухню і через деякий час сказали: нам тебе більше тут не треба, йди в піхоту. Наскільки такі дії доцільні? Адже в нас навчають людей на певні спеціальності, виділяють кошти…

Знову ж таки, це питання до комунікації. Такі питання треба проговорювати на рівні своїх командирів і начальників. Якщо були порушені якісь права, кожен військовослужбовець може звернутися з заявою та скаргою до старшого начальника. Якщо, наприклад, мій командир не вирішує цього питання, я звертаюся до старшого начальника в обхід свого, але попередивши його: "пане командире, ви не можете вирішити мої питання, тому я звернуся до старшого керівника". У нас в більшості випадків  виникають проблеми на рівному місці через те, що ми боїмося говорити. Якщо є якась проблема, я її формулюю і мушу зрозуміти, хто на якому рівні може допомогти мені її розв’язати. Але хочу відразу зазначити, що в кожному організаційному утворенні є люди з досвідом, які можуть допомагати вирішувати ті чи інші питання: це як і самі командири (начальники), так і їхні заступники й офіцери структур психологічної підтримки персоналу. Звісно, бувають і такі ситуації, але коли ми про це дізнаємося, відразу на них реагуємо і все змінюється. У нас були такі випадки. Людина далі потрапляла в ті підрозділи, де була більш корисною. 

Тобто я правильно розумію: якщо людину вивчили, умовно кажучи, на сапера і вона не має бажання йти в інший підрозділ, її не можуть перевести, так?

Так, якщо вона не бажає і в цьому є сенс. Але бувають такі моменти, що зараз, от у цей день чи в конкретні найближчі тижні, немає можливості розмістити людину на конкретній посаді. Тоді вона може тимчасово перебувати на іншій. Але це не означає, що не відбудеться зміна, коли надалі піде виконувати свої обов'язки за фахом. Знову ж таки, працюють телефони гарячої лінії, де є можливість озвучити проблему конкретного військовослужбовця. Повірте, ми її вирішимо. Запрацював для військовослужбовців застосунок "Армія+", в якому вони також можуть безпосередньо порушити клопотання про переміщення до іншого підрозділу. Системність у цих питаннях тільки почала набирати обертів.

Ще хочу запитати про забезпечення сімей мобілізованих чоловіків. На що можуть розраховувати сім'ї у виплатах, зокрема зниклих безвісти? І зрештою, коли тут є порушення, куди звертатися?

Перш за все хочу звернути увагу наших сімей військовослужбовців: потрібно мати контактні номери телефонів своїх територіальних центрів контактування та соціальної підтримки, Для чого? Бо коли військовослужбовець отримає статус учасника бойових дій, сім'я матиме право на певні пільги. Зокрема на оплату комунальних послуг, на навчання дітей у вищих навчальних закладах, на харчування, позачергове зарахування до дитячих садочків або шкіл. Крім того, кожен регіон України доповнює цю соціальну складову. Окрема категорія, на особливому рахунку – сім'ї наших побратимів і посестер, які перебувають у полоні, загинули чи безвісти зникли. Територіальний центр комплектування та соціальної підтримки разом з органами місцевої влади, Служби безпеки України, Національної поліції України постійно зустрічаються з ними. Але знову ж таки, якщо є випадки, коли люди знають, що саме з цієї категорії військовослужбовців щось не виконано, щось не дотримано, звертайтеся до територіального центру комплектування та соціальної підтримки. Є відділи, які займаються цими питаннями й завжди готові допомогти. Бувають випадки, коли, на жаль, громадяни звертаються не по ту інформацію чи допомогу, яка в компетенції ТЦК та СП. Є багато питань, дотичних до діяльності Національної поліції, яка реєструє, наприклад, сам факт зниклих безвісти наших військовослужбовців. Є питання, які координує представник уповноваженого Верховної Ради України з питань прав людини, які є в кожному регіоні. Є питання, які координують органи місцевої влади. У кожному випадку потрібно чітко розуміти, хто цю проблему має вирішувати. Я не виключаю людський фактор, при комунікації, на жаль, можуть відбуватися непорозуміння, не до кінця надана якась інформація. І зрозуміло, що людина, яка звернулася, не отримала цю інформацію, йде з сумом, тому що не відбувся той контакт, який мав би бути. Але є телефони гарячих ліній оперативних командувань Збройних Сил України по регіону. Наприклад, якщо це наш регіон, заходу України, то відповідно, громадяни можуть звернутися на гарячу лінію до оперативного командування "Захід". Знову ж таки, є контакти на сторінці у facebook, громадяни можуть це перевірити, звернутися в будь-який час. Бачите, ми дуже багато говоримо саме про комунікацію. 

Важливо проговорювати питання, щоб люди знали. Ми проводимо збори з нашими громадянами, важливо стежити за оголошеннями, які публікують органи місцевої влади на своїх інформаційних ресурсах. Можливо також долучатися до спілок, громадських об'єднань, сімей військовополонених чи тих, які пропали безвісти. На жаль, війна диктує свої правила Але для нас цінна кожна людина. І все залежить від того, наскільки якісно й ефективно ми виконуємо всі ці завдання за кожним напрямом.

Читайте також: СЗЧ як сигнал проблем: приклад Гнезділова – наслідки затяжної війни чи криза ротаційної системи. Пояснюємо

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.45
    Купівля 41.45
    Продаж 41.93
  • EUR
    Купівля 43.56
    Продаж 44.22
  • Актуальне
  • Важливе
2024, неділя
15 грудня
21:22
"Не мовчи": у Франківську рідні військовослужбовців провели акцію у підтримку полонених
20:41
Їхала на свята додому: у резонансній ДТП на Львівщині загинула донька співачки з Тернополя
20:17
Познайомилися у львівському Superhumans: у столиці одружилася пара ветеранів
19:57
світло
Графік відключення електроенергії на Львівщині 16 грудня
19:40
Євген Марусяк
Прикарпатець встановив національний рекорд на Кубку світу зі стрибків з великого трампліна
19:21
Воїни 24 бригади показали, як знищують піхоту росіян в трубах каналу в Часовому Яру
19:06
смерть підлітка на Рівненщині
На Рівненщині помер 16-річний хлопець, який був в гостях у друзів: поліція з'ясовує обставини смерті
18:27
Оновлено
сніг, мокрий сніг
Мокрий сніг з дощем: прогноз погоди у Львові та на Львівщині на 16 грудня
17:53
Оновлено
світло
Львівобленерго оновило графіки вимкнень світла на вечір 15 грудня
17:42
Рава-Руська
Від сьогодні почали курсувати потяги на маршруті Варшава – Львів – Тернопіль – Чернівці
17:15
Лесик (Олег Турко)
Лікарі кажуть, такого ще не зустрічали: що відомо про стан музиканта Лесика (Олега Турка)
16:50
Едельвейси знищують ворога
На фронті "Едельвейси" відбили 8 штурмів ворога за день: знищили техніку і живу силу
16:31
Львівські прикордонники розповіли про полоненого окупанта, який поклявся більше ніколи не повертатись в Україну
16:14
Благодійний аукціон "Сила мистецтва vol. 4.0"
Благодійний аукціон "Сила мистецтва vol. 4.0" зібрав 2 млн грн для 80-ї ОДШБр
16:06
У Львові пластуни передали Вифлеємський вогонь миру рідним полеглих українських захисників
15:57
Ужгород став першим містом, яке прийняло Вифлеємський вогонь миру
15:42
Львів перед Різдвом
У Львові Jam Factory запрошує на Різдвяні історії
15:16
автомат Калашникова
На Рівненщині вночі сталась стрілянина з автомата: у поліції повідомили деталі
14:49
Оновлено
У поліції встановили усіх учасників масштабної смертельної ДТП поблизу Львова, в якій загинули сім людей
14:31
перший рейс із Чопа до Братислави
У перший рейс вирушив новий потяг з Чопа, що з'єднує Київ, Львів і Мукачево з Братиславою
14:18
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
Вночі на заході України сили ППО збила 3 ударні дрони
13:31
Кадр зі стрічки "Кава з кардамоном"
Скандал зі зйомками "Кави з кардамоном – 2": львівська письменниця Гурницька отримала відповідь на заяву про порушення авторських прав
12:55
Різдвяні фільми для всієї сім'ї
Найкращі різдвяні фільми для перегляду всією родиною: від культових до нових
12:22
ДТП на трасі "Тернопіль - Львів - Рава-Руська"
Медики розповіли про стан постраждалих у масштабній ДТП на трасі "Тернопіль – Львів – Рава-Руська"
11:45
Скільки людей перетнули західний кордон України 14 грудня
11:31
Воїни 33-ї бригади з Ужгорода показали відео знищення на фронті російського дрона 
10:58
У Львові в підвалі будинку вибухнув акумулятор, зайнялась пожежа
10:30
Ексклюзив
Насильницька мобілізація неефективна, але були можливості оновити дані іншим шляхом, – ОК "Захід"
10:00
Черги на кордоні з Польщею у Львівській області 15 грудня
09:53
сили ППО
У небі над Хмельниччиною вночі 15 грудня збили російський "шахед"
09:30
На Львівщині прощаються з полеглим бійцем Василем Боднаром
09:15
Ексклюзив
Що відомо про смерті пацієнтів "Доктора Пі" (частина третя)
08:36
сніг, мокрий сніг
Погода на заході України: прогноз синоптиків на 15 грудня
07:30
Огляд
Таємниці руїн Бронецького замку: легенди, історія та сховані скарби Карпат
2024, субота
14 грудня
22:03
Юні танцюристи із Тернополя здобули три нагороди на Чемпіонаті світу та Європи
20:30
кіт
"Негайно відчиніть!": чому коти ненавидять закриті двері
20:01
Вертеп на Схід: зі Львова на деокуповану Харківщину
У Рівному відбудеться шкільний фестиваль вертепів
19:30
робота військових у місті Часів Яр
Зустрічають ворога "квітами": воїни 24 ОМБр показали кадри роботи на Донеччині
18:53
ДТП у Львові
У Львові під трамвай потрапив чоловік, він у важкому стані у лікарні
18:35
контрабанда на кордоні
На кордоні зі Словаччиною митники виявили контрабандних електронних сигарет на 1,5 млн грн
Більше новин