Поховання в Україні: які способи існують
"Еспресо.Захід" розповідає про види поховань в Україні та світі, а також їхні переваги, недоліки та підводні камені
Нещодавно у Львові заклали капсулу під будівництво крематорію на Голосківському кладовищі. У пояснювальній записці зазначили, що його зведення зумовлене кількома причинами:
- обмеження місця на кладовищах, розширення наявних кладовищ є проблематичним через щільну забудову міста та обмежену доступність землі;
- кремація є більш екологічним похованням, ніж традиційне поховання, зменшує навантаження на ґрунт, підземні води та повітря,
- поховання урни з прахом є дешевшим варіантом у порівнянні з традиційним похованням.
Розглянемо різні способи поховань, які існують в Україні та світі, й альтернативу кладовищам.
Закопування в землю
Згідно із Законом України "Про поховання та похоронну справу", могилою вважається місце на кладовищі, у крематорії, колумбарії або в іншій будівлі чи споруді, призначеній для організації поховання померлих, де похована труна з тілом померлого чи урна з прахом.
Спосіб інгумації, або закопування в землю, є найпоширенішим варіантом поховання в Україні. Згідно з опитуванням, яке провела у 2021 році ВГО "Асоціація сприяння самоорганізації населення", для більшості опитаних українців принципово важливе значення мають такі аспекти:
- щоб про померлу людину залишалася пам'ять – 60,3%,
- щоб людина була похована на рідній землі – 59,8%,
- щоб людина була похована поруч із близькими – 53,7%,
- щоб тіло або прах були обов'язково віддані землі – 51,7%
- Також для багатьох важливо, аби були дотримані традиції (49,8%) та здійснені необхідні релігійні обряди (40,6%).
Отож для значної кількості громадян важливо, щоб в умовного родича чи близької людини після смерті було місце, куди можна згодом прийти, аби згадати про загиблого. Такий варіант найбільш традиційний і найбільш, наприклад, схвалений церквою, де першочергово надається перевага традиційному "похованню труни у землю".
Разом з тим, це один із найдорожчих способів. Так, наприклад, ціни на похорон в одному зі львівських похоронних домів коливаються від 9500 грн до 23 тис. грн. У київському – від 5 тис. грн до майже 150 тис. грн. На противагу послуги кремації у Києві вартують близько 3500 грн.
Гробівець чи склеп
Цей спосіб поховання люди схожий до попереднього, оскільки тіло люди також поміщають до труни, однак її не закопують, а поміщають у спеціальну споруду. Всередині є полички, де розміщується труна. Обов'язковою вимогою для поховання у гробівці за санітарними нормами є поховання в цинковій труні. Така труна герметично запечатується, виключаючи потрапляння всередину повітря.
Серед переваг гробівця є певна економія місця. Всередині можна розмістити цілу родину з вертикальним і горизонтальним розташуванням труни.
Однак варто розуміти, що такий варіант не з дешевих. Ціна на гробівець, вказана на сайті одного зі львівських виробників, становить від 200 тис. грн.
Кремація
Суть кремації полягає у спаленні тіла померлого та повернення рідним у вигляді праху або захоронення на території колумбарію. Зараз в Україні є три чинні крематорії: в Києві, Харкові й Одесі.
Спосіб кремації має свої переваги, оскільки дозволяє зекономити місце на кладовищі, прах можна переносити, тримати у колумбарії, вдома чи розвіяти в особливому місці. До слова, ще однією перевагою є те, що церква не заперечує кремацію, однак виступає за захоронення праху і не дозволяє зберігати прах приватно. Таким чином, цей спосіб може знайти схвалення і серед релігійної та більш традиційної аудиторії.
Говорячи про колумбарії у Львові, їх у місті планувалося два: один на запланованому крематорії, а інший - на військовому меморіалі на Личаківському кладовищі. З останнім вийшло не все так гладко, оскільки проєкт Меморіалу передбачав колумбарій, однак нещодавно керівник справами виконкому Львівської міської ради Євген Бойко заявив, що від ідеї колумбарію таки відмовилися, аби звільнити місце для нових поховань.
Проєкт Меморіалу наразі допрацьовують, а відтак наразі невідомо, чи буде на Личакові колумбарій.
Продовжуючи тему кремації, варто зазначити, що це спосіб поховання також має свої недоліки. Адже, щоб піддати тіло кремації, потрібно нагріти його до температури 900 °C і витратити чимало газу. Внаслідок цього в атмосферу викидається вуглець, ртуть та інші шкідливі речовини, що суттєво шкодить атмосфері.
Промесія (або кріомація)
Серед альтернативних видів поховання є промесія. Це спосіб перероблення тіла померлої людини на прах шляхом його заморожування з подальшим розколюванням на мікрочастинки завдяки вібрації.
Наразі в Україні це не дуже поширений вид, а громадяни ставляться до такого способу скептичніше, ніж до двох попередніх. Причиною такого скептицизму може бути те, що люди знають про цей спосіб дуже мало, тож з осторогою ставляться до невідомого.
Ці види є радше експериментальними й поки що маловідомі широкому загалу. Значна частка респондентів (від 13% до 17%) взагалі не змогла висловити ставлення до відповідних способів поховання.
Ресомація (лужний розчин)
Тіло покійного поміщають в камеру, яку заповнюють водою та гідроксидом калію, а потім під високим тиском нагрівають до 160 °С. Через три години тіло набуває зеленувато-коричневого відтінку, а кістки стають дуже м'якими. Їх ламають і повертають сім'ї, попередньо викачавши всю рідину з тіла, яку потім відправляють у стічні води.
Поки що вартість процедури не дозволяє зробити її масовою - лише на обладнання в США потрібно витратити близько $650 тис.
Біопоховання
Ще один непопулярний в Україні спосіб, суть якого полягає в тому, що прах поміщають у капсулу з натурального матеріалу, який швидко розкладається (наприклад, целюлоза). Туди ж закладають насіння рослини. Після цього урну закопують у землю, а вже за кілька місяців можуть з’явитися перші пагони.
Та не обов’язково закопувати кущі чи дерева близьких десь у поховальному парку. Можна залишити їх удома. Минулого року завдяки Kickstarter запустився проєкт Bios Incube. Це біоурна з прахом ваших близьких (можна також для домашніх тварин), оснащена датчиками рівня світла, електропровідності, вологості, температури ґрунту та повітря, які передають дані на смартфон. Зовнішні стінки Bios Incube відділені спеціальним ізольованим відсіком з водою, тож рослинка живиться автоматично.
Сама капсула для рослини вартує близько $145, а разом з урною все обійдеться в $600-700.
Грибний костюм
Американська науковиця Джей Рім Лі створила грибний костюм, який має буквально "з’їсти" тіло померлого в процесі розпаду. Зокрема, в такому костюмі поховали актора серіалу "Беверлі-Гіллз 90210" Люка Перрі, як повідомляла його донька.
Костюм створено з органічної бавовни, яка пронизана нитками зі спорами особливих грибів. Після поховання тіла спори починають проростати, беручи поживні речовини з тіла. У процесі гриби розкладають тіло та збагачують ґрунт. Кінцева вартість такого поховання невідома.
- Актуальне
- Важливе