Еспресо. Захід
Ексклюзив

Подвиги та зустріч зі смертю: офіцер Олег Яськів про бойовий шлях 103-ї бригади Львівської ТрО

Тетяна Яворська
21 лютого, 2024 середа
19:14

На рахунку 103-ої бригади Львівської тероборони звільнені населені пункти на Слобожанщині, чимала кількість знищених бойових позицій рашистів і живої сили окупантів

Самі ж вони кажуть, що в основному бригада складається з добровольців, які за два роки повномасштабної війни виросли у професійних військових, хоч це й дається важкими зусиллями.

"Еспресо.Захід" поспілкувався з офіцером і добровольцем 103 ТрО Олегом Яськівим, який від роботи науковця перейшов до збройного протистояння ворогові, про перші наступальні операції ТрО та зустріч зі смертю.

Доктор технічних наук, який став захисником

Олег Яськів у цивільному житті, до повномасштабного вторгнення, був проректором з наукової роботи та директором центру Шептицького Українського католицького університету. Він – член президії Наукового товариства ім. Шевченка, доктор технічних наук, раніше займався науковою роботою у Фізико-механічному інституті Національної академії наук України. Уже під час війни з Росією впродовж 2015-2016 років, коли був заступником директора в інституті, намагався реалізовувати з міноборони науково-прикладні проєкти військового характеру. Ще тоді отримав досвід взаємодії з військовим сектором і Укроборонпромом. 

Нині Яськів є воїном львівської 103 бригади. Став на захист держави 24 лютого 2022 року. Каже, що не раз ставив собі питання, чому саме обрав цю дорогу. Вважає, що його вибір значною мірою обумовила власна біографія. 

"Є в людини цей внутрішній тиск, який визначає її дії – сума її вчинків у минулому, плюс цінності та переконання. Мене знали мої друзі і близькі з шкільної парти радянської школи, як такого, що боровся проти авторитарної системи за незалежну Україну, був учасником усіх революцій, відроджував Пласт. Це все в сумі зробило мене тим, ким я є нині. І коли стало зрозуміло, що війна неминуча, добровільно обрав шлях військового", – розповідає пан Олег.

коли насувалась загроза війни, для мене перестав  бути важливий соціальний чи науковий статус. Ніхто тоді, 24 лютого, не знав за яким сценарієм буде розвиватись війна.

Строкової служби він не проходив, колись закінчував військову кафедру. Про те, що буде велика війна мав передчуття ще задовго до повномасштабного вторгнення, а тому восени 2021 року долучився до резерву територіальної оборони. Серед нечисленних резервістів був кістяк із друзів ще з студентських часів. З однодумцями, пригадує, відчував себе там своїм, разом пройшли безліч бурхливих політичних подій.

"Як проректор, я міг мати відстрочку. Але коли насувалась загроза війни, для мене перестав  бути важливий соціальний чи науковий статус. Ніхто тоді, 24 лютого, не знав за яким сценарієм буде розвиватись війна. І навряд чи хтось очікував, що вона триватиме 2 і більше років. Не таємниця, що була загроза швидкого наступу на захід країни", – пояснює військовий.

В бойових умовах військові швидко стають професіоналами 

Разом із побратимами Олег Яськів спостерігав за розвитком бригади, як змінюються професійні навички її бійців, а робота воїнів стає злагодженішою. Зізнається, що бригади тероборони, мабуть, мали найбільший з-поміж інших родів військ відсоток непрофесіоналів, добровольців. 

"103-я бригада за декілька перших днів фактично повністю була сформована з самих лише добровольців. Так, більшість з них були не фахівцями, не кадровими військовими, не контрактниками, це ставило перед командуваннями завдання подвійної складності. Як у максимально стислі терміни сформувати військові підрозділи із тих, хто ще вчора були мирними українцями з різних професій. Ця еволюція відбулась дуже швидко і на очах один в одного", – каже Яськів.

Можливо так сталося тому, припускає оборонець, що бригада тероборони опинилася на передовій, а не на другий чи третій лінії оборони. А в таких екстремальних умовах усі процеси налагоджуються швидше. Додає, що фактично за декілька місяців перебування на фронті 103-я бригада навчилась не тільки оборонних, а й наступальних дій. 

"Загалом можна сказати, що за два роки мирні українці стали професійними військовими. Хоча, звичайно, якщо порівнювати з кадровими військовими, які у війську вже 10-20 років, то ще є куди рости і куди вдосконалюватись", – каже офіцер.

Яськів розповідає, що легше було налагоджувати роботу та виконувати бойові завдання ще й тому, що пліч-о-пліч служили земляки, які часом давно знали один одного особисто. Адже саме тероборона стає обличчям і голосом регіону в ЗСУ. 

Фото: фото надав Олег Яськів

Про бої 103-ї бригади напишуть багато книжок

Попри відносно невеликий досвід, 103-я бригада може похвалитися успішними підрозділами, наприклад операторів БПЛА, які ставлять рекорди і за кількістю влучань, і за сумою збитків ворогу. Яськів каже, що в цьому контексті навіть назвав би свою бригаду однією з найкращих серед Сил територіальної оборони.

В нас є декілька пілотів, які просто віртуозно працюють. Вони мають талант і дар до керування дронами. На їхньому рахунку є підбиті екземпляри дуже дорогої техніки на багато мільйонів доларів.

"Звісно, кожна з таких операцій є завжди небезпечна, бо хлопцям доводиться виїжджати в поле, близько до лінії зіткнення, де вони перебувають під великою загрозою, але виконують свої завдання самовіддано і якісно", – розповідає про роботу аеророзвідників та пілотів ударних дронів їхній побратим.

Крім того саме бійці 103-ї бригади, поміж інших підрозділів, здійснювали успішну контрнаступальну операцію біля Сіверського Дінця восени 2022 року. Там вони йшли з півдня на Харківщину, звільняти території. Під загрозою ворожого обстрілу здійснювали складну військову операцію. Офіцер зазначає, що коли прийде час, то про події тих днів буде написано чимало книжок. 

Про головні бої бригади він згадує так:

"Найважливішими – це було звільнення низки населених пунктів на півдні Слобожанщини. Вище Сіверського Дінця у напрямку Лиману. Це була перша наступальна операція в якій брали участь наша бригада, за підтримки інших підрозділів, але в основному це було зроблено силами нашої 103-ї бригади.

Це – наша найбільша гордість. Бригада взяла під контроль населені пункти і таким чином забезпечила підтримку загального наступу українських військ на Харківщині. Це те, чим можемо пишатись.

А дуже складними були бої в перші місяці, біля Білогорівки, де батальйони прийняли перший бій. Тоді таки справились із поставленим завданням, хоч, на превеликий жаль, не без втрат. Це була перша зустріч зі смертю. Непростими для бригади стали і дні, коли довелось стримувати наступ росіян у січні цього року на Куп'янському напрямку.", – розповів офіцер.

Потрібно пам'ятати, що невід'ємною частиною життя стала війна

Зустрічаються зі смертю щоденно і цивільні українці, які хоронять своїх Героїв. Аби витримати весь біль війни, Олег Яськів радить кожному працювати на повну і виконувати роботу відмінно, поряд з тим не забуваючи про культуру, спорт і власне здоров'я.

"Війна перейшла у довгу фазу і ніхто не знає, скільки вона триватиме. Тому це така, можливо, марафонська дистанція, яку потрібно пройти з мінімальними втратами, в тому числі психологічними. Мені здається , що легше всього кожному пройти ці випробування, чи він цивільний, чи військовий, просто роблячи свою роботу не просто добре, а дуже добре. Зараз ми не маємо права на помилки на жодному рівні".

Водночас, Яськів каже, що треба намагатись жити, як і раніше, але з усвідомленням, що тепер невід'ємною частиною нашого життя є війна. 

"Нам ще дуже складно, але від цього кожен день боротьби додає нам героїзму – і армії, і нашому народу. Якщо ми це усвідомимо, що мало який народ у Європі чинив би такий відчайдушний опір, і мав би успіх, перемагав би, то нам всім повинно бути гордо за свою країну і кожного з тих, хто наближає нашу перемогу", – наголосив офіцер. 

До слова, багато сотень 103 бригади ТрО нагороджені різними відзнаками. Від кавалерів ордену Богдана Хмельницького, Золотого і Срібного Хреста до Героя України.

Теги:
Читайте також:
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.44
    Купівля 39.44
    Продаж 39.93
  • EUR
    Купівля 42.14
    Продаж 42.9
  • Актуальне
  • Важливе
2024, середа
1 травня
22:51
На Львівщині помер лауреат Шевченківської премії Йосип Парубочий
22:35
укриття на Похилій
У Рівному правоохоронці повернули державі протирадіаційне укриття вартістю 1,5 млн грн
22:27
У Луцьку у річці знайшли мертвим 21-річного хлопця, якого шукали декілька місяців
22:14
СБУ
На Волині й Закарпатті змінилися голови СБУ. Кого призначив Зеленський
21:35
На Левандівці у Львові вогнеборці врятували чотирьох людей з палаючої багатоповерхівки
21:14
Ексклюзив
поранений військовий Віктор Саранчук
Військовий скористався єдиним шансом врятувати зір і слух: Віктор Саранчук розповів про прогрес у лікуванні
21:11
Роками жили безхатьки: у міськраді Стрия показали жахливий стан "палацу Марисі"
20:51
Умови європейського зразка: на Тернопільщині оновили ізолятор тимчасового тримання
20:32
У Франківську гурт Dakh Daughters зіграв концерт у центрі психічного здоров’я
20:14
У Львові попрощаються з трьома воїнами, які загинули захищаючи Україну
20:04
загиблий військовий, ЗСУ
У Чистий четвер на Буковині попрощаються з 16 воїнами, які загинули 2022 року, захищаючи Київщину
19:56
На Рівненщині браконьєри вбили червонокнижну тварину
19:37
Львів, вулиця, головний вокзал, вокзал, львівська залізниця
У Львові біля головного вокзалу може з’явитися новий McDonald's
19:20
Найкращий спосіб витримати драматизм війни – хоча б іноді знаходити привід усміхнутися: боєць волинської ТрО
19:06
Гроджут
В Ужгородському парку згорів "велетень-заколотник"
18:51
Четверо мешканок Хмельниччини шили одяг і продавали як брендовий: їх судитимуть
18:49
Сонце
Тепло і без дощу: прогноз погоди у Львові та на Львівщині на 2 травня
18:34
будинок для переселенців
На Рівненщині працівники "Армії відновлення" відремонтували 5 будинків для переселенців 
18:17
На Львівщині у жінки, яка раніше втратила чоловіка й дочку, на війні загинув син
17:59
рекрутинговий центр
Набиратимуть у ЗСУ, Нацгвардію та ДПС: на Закарпатті відкрили рекрутинговий центр
17:45
Ексклюзив
новини Львова
Місяць обізнаності про меланому: у Львівському онкоцентрі нацгвардійцям оглянули родимки
17:33
Ексклюзив
авто для ЗСУ
Документи на автівку військові роблять ще до того, як отримують її, – волонтерка Уляна Дідич
17:12
Школа на Малоголосківській
У Львові почали будівництво нової школи у мікрорайоні, який називають бетонним гетто
16:57
За $7 тис. обіцяв вивезти за кордон під виглядом другого водія: у Львові викрили переправника ухилянтів
16:41
Ексклюзив
кордон у Медиці
Черги сягали 70 км: яка ситуація в ПП "Медика – Шегині" після розблокування кордону
16:25
Мав судимість і був на умовному терміні: 22-річного жителя Закарпаття підозрюють у торгівлі наркотиками
16:08
У Франківську назвали ім'я нового керівника обласної філармонії
15:55
освітянка-колаборантка
У Тернополі судили освітянку-колаборантку з Луганщини: впроваджувала російські стандарти в школі
15:39
На війні загинув воїн з Косівщини Василь Лейбʼюк
15:25
Юрій Гузинець
Зеленський звільнив очільника Ужгородської РДА
15:11
У реабілітаційному центрі на Рівненщині побили переселенця з Донеччини
У реабілітаційному центрі на Рівненщині побили переселенця з Донеччини: подробиці
14:55
Судовий вирок
У Львові судили лікаря швидкої, через бездіяльність якого помер пацієнт
14:39
Кіа Соренто
Прикордонник переписав на вітчима авто, ввезене як гумдопомогу: суд зобов'язав визнати львівського волонтера потерпілим у справі
14:24
У Львові повідомили про підозру трьом бойовикам "ДНР"
14:13
Оновлено
Великодні гаївки у Львівському скансені
Львівський скансен запрошує на Великдень у Гаю: програма
14:11
Коридор пошани для посмертного донора
У Франківську родичі двох пацієнтів дали згоду на посмертне донорство, врятувавши життя п'ятьох людей
13:54
Ярослав Процайло
З червня вважався зниклим безвісти: підтверджено загибель воїна зі Львівщини Ярослава Процайла
13:40
ДТП на Закарпатті
На Закарпатті автівка наїхала на дитину, хлопчик у лікарні
13:26
Ірина Антонюк
У гімназію в Чернівцях, де цькували дітей, призначили нову директорку
13:12
бригада швидкої
Пологи приймали у швидкій: на Закарпатті 17-річна жінка народила другу дитину
Більше новин