Еспресо. Захід
Огляд

Україна переходить на зимовий час. Як адаптуватися і чи скасують переведення годинників

26 жовтня, 2024 субота
12:19

У ніч на 27 жовтня Україна перейде на зимовий час, повернувши стрілки годинників на годину назад. Цей перехід планувався як останній. Проте закон досі не підписаний

Зміст

Детальніше про переведення годинників, його історію та позицію влади розповість "Еспресо.Захід".

В Україні неодноразово піднімалося питання про скасування переходів між літнім і зимовим часом. 16 липня Верховна Рада ухвалила рішення скасувати переведення годинників з зимового на літній час. Законопроєкт № 4201 підтримали 261 депутат. Таким чином, в жовтні 2024 року годинники в Україні востаннє мали б переводити на зимовий час.

Президент проти?

Проте, законороєкт про скасування переведення досі не підписаний Володимиром Зеленським. Як пише ВВС, цей закон так і не підпишуть, бо президент не планує цього робити. Крім всього, зі слів співрозмовників видання, при скасуванні літнього часу "вилазять збитки у кілька мільярдів".

Коли будуть переводити годинник на зимовий час

Щороку українці двічі змінюють час: навесні переводять стрілки на літній час, а восени – на зимовий. У 2024 році перехід на зимовий час відбудеться в ніч з 26 на 27 жовтня. О 4 годині ранку за київським часом годинники слід перевести на одну годину назад — на 3 год. Це допоможе зберегти більше світлового часу протягом зимового періоду.

Як адаптуватися до зміни часу

Щоб легше адаптуватися до зимового часу і зменшити його вплив на самопочуття, скористайтеся такими порадами:

  • Починайте змінювати режим заздалегідь. 
  • Дотримуйтесь регулярного графіка сну. Лягайте спати та прокидайтеся в той самий час щодня, навіть у вихідні, щоб тіло звикло до нового розкладу.
  • Проводьте більше часу на свіжому повітрі. Денне світло сприяє стабілізації біологічних ритмів, тому намагайтеся більше часу проводити на вулиці вдень.
  • Зменшіть споживання кофеїну та обмежте використання електронних пристроїв перед сном, адже вони можуть негативно вплинути на якість сну.

Чому багато країн відмовилося від переведення часу

На це є низка причин:

Кліматичні умови. У деяких країнах, особливо ближче до екватора, різниця в тривалості дня та ночі протягом року є незначною, тому немає великого сенсу в переведенні годинників.

Економічна неефективність. Деякі країни не бачать значної економії енергії від переведення часу. За оцінками чеських учених, переведення годинників дозволяє заощадити лише 0,34% електроенергії.

Здоров'я та комфорт. Переведення годинників може негативно впливати на здоров'я та біологічні ритми людей. Зокрема, про це під час свого перебування в кріслі міністерки охорони здоров’я наголошувала Уляна Супрун.

Адміністративні труднощі. Для деяких країн, особливо тих, які мають значні міжнародні зв'язки, переведення часу може створювати додаткові труднощі в координації.

Однак ті країни, які продовжують переводити годинники, наполягають, що у країнах з помірним кліматом переведення часу може призводити до економії електроенергії шляхом меншого використання освітлення, а більше світлового дня у вечірній час може бути корисним для соціальних та економічних активностей.

Спроби скасувати переведення часу в Україні

В Україні неодноразово піднімалося питання про скасування переведення годинників. Найбільш відомі спроби відбулися у 2011 та 2020 роках.

У 2011 році Верховна Рада ухвалила постанову про скасування переходу на зимовий час, залишивши країну на літньому. Того ж року Росія теж відмовилася від зимового часу, а тодішній президент України Віктор Янукович розглядав це питання в контексті політичних відносин із РФ. Рішення залишити Україну в московському часовому поясі викликало значний суспільний резонанс, і вже через місяць під тиском громадськості постанову скасували, повернувшись до попереднього режиму.

У 2020 році до Верховної Ради було внесено проєкт закону "Про обчислення часу в Україні", який мав на меті відмову від сезонного переведення годинників з 2021 року та запровадження єдиного київського часу. Проте документ не вказував, який саме час — літній чи зимовий — буде використано, що викликало низку дискусій.

У березні 2021 року Верховна Рада розглянула законопроєкт про скасування переведення годинників, який пройшов перше читання, проте його подальший розгляд відклали на невизначений термін, і щорічна зміна часу тривала.

Після кількох років на паузі цей законопроєкт, автором якого є чинний спікер Верховної Ради Руслан Стефанчук, був доопрацьований та ухвалений 16 липня 2024 року. Закон мав би набути чинності 1 січня 2025 року. За нього проголосували 261 депутат, 3 – проти, і 13 утрималися.

Що думає суспільство

Дані соціологічного дослідження, проведеного компанією Active Group 25 березня 2023 року, показали, що понад 63% українців легко пристосовуються до переведення годинників на літній час, проте лише третина респондентів позитивно ставиться до такого переводу.

Однак є ще одна цікава деталь про переведення годинників – тепер Україна житиме за своїм, окремим від ЄС, часом. На це вказав депутат від "Європейської солідарності" Володимир В'ятрович, чия партія утрималася від голосування за скасування переведення годинників.

"По-перше, це рішення означає, що сонце влітку вставатиме ледь не о третій годині, а в жовтні темрява наставатиме ще під час робочого дня. По-друге, через це значно збільшаться витрати енергії, з якою у нас і так катастрофа і для економії якої і придумано літній час. По-третє – це відвертий розворот у цьому питанні від Євросоюзу до Росії і країн Азії й Африки. … рішення ВР відриває Україну від цього європейського і євроатлантичного простору, розсинхронізовує наш час з часом усіх держав-членів ЄС", – каже нардеп і додає, що такі дії з боку України як кандидата в члени ЄС виглядають недружньо.

Натомість кандидатка біологічних наук та популяризаторка науки Ольга Маслова з ентузіазмом зустріла новину про скасування переведення стрілок годинників, кажучи, що "чекала на це з 2021 року, а говорила - з 2017".

"Якщо коротко – тема складна і дискутивна, бо Україна величезна прекрасна країна, в якій насправді більше однієї часової зони (пояса), але з двох зол стабільний київський час без переходу на літній – краще. Сама процедура "дьоргання стрілок" щопівроку вже давно визнана хронобіологами (фахівцями з біологічної ритміки) та дослідниками сну  не_корисною, а для деяких категорій людей навіть шкідливою", - каже науковиця й наводить чимало аргументів іноземних досліджень цього питання.

Щодо ЄС, то Маслова пише, що науковці там також "уболівають за скасування переведення і хто зна, можливо ми в цьому станемо піонерами".

"Зате цілорічно відрізнятимемось від московського часу, що теж важливо. Давайте хоч спробуємо так пожити пару років. Не сподобається – повернемо все назад, це ж не Конституцію міняти", - додає дослідниця.с

Історія переведення годинників

Ідея переведення часу на літній і зимовий періоди належить Бенджаміну Франкліну (відомому політику й вченому, зображеному на стодоларовій купюрі), який у 1784 році запропонував змінювати час для економії свічок. Однак на практиці цей підхід уперше застосували Німеччина та Австро-Угорщина під час Першої світової війни: 30 квітня 1916 року вони перевели годинники, щоб зменшити споживання вугілля. Згодом інші країни почали впроваджувати подібну практику.

Офіційно в Європейському Співтоваристві "літній час" було затверджено у 1980 році. В Україні переведення годинників на літній час уперше відбулося в 1981 році, коли країна ще входила до складу СРСР. Європейську директиву про синхронізацію переходу на літній час було запроваджено для уникнення транспортних розбіжностей.

Після здобуття незалежності Україна продовжила цю практику: згідно з чинним законодавством, переведення годинників здійснюється двічі на рік — на літній час в останню неділю березня, а на зимовий час — в останню неділю жовтня.

Цікаво, що 1994 року Верховна Рада АР Криму встановила час третього поясу, який на годину випереджав київський і відповідав московському часу. Однак уже 30 березня 1997 року регіон повернувся до київського часу, оскільки Конституційний Суд України визнав таке рішення незаконним.

  • До слова, завідувач Львівської станції Екстреної медичної допомоги, сертифікований лікар терапевт та невролог Ярема Качмар розповів "Еспресо.Захід", який вплив на організм має сезонне переведення годинників.
Теги:
Читайте також:
  • USD 41.16
    Купівля 41.16
    Продаж 41.65
  • EUR
    Купівля 43.09
    Продаж 43.86
  • Актуальне
  • Важливе
2024, неділя
24 листопада
07:20
Свята великомучениця Катерина
День ангела Катерини за новим календарем: історія свята та традиції
2024, субота
23 листопада
21:09
Спортсмен із Тернополя здобув бронзову медаль на чемпіонаті України з плавання
20:38
У госпіталі помер захисник Максим Зеленський, який був начальником дільниці на шахті "Степова"
20:05
світло
Коли на Львівщині 24 листопада вимикатимуть світло: графік відключень
19:35
новини Львівщини
На фронті загинув захисник із Волині Андрій Глез
19:08
У Волинській ОВА через залишену лампадку сталось задимлення приміщення
18:37
Оновлено
зимові Карпати
Залізничники відновили рух потягів на ділянці Сянки-Мукачево, де з рейок зійшла електричка
18:15
У легковому авто в Ужгороді прикордонники знайшли 5 ящиків безакцизних сигарет
17:53
Знімок "Надвірнянські скелі" увійшов до 10 найкращих зображень української природи за результатами "Вікі любить Землю" 2024
Знімок "Надвірнянські скелі" увійшов до 10 найкращих зображень української природи за результатами "Вікі любить Землю" 2024
17:22
акції пам'яті у Львові
У центрі Львова запалили лампадки у пам’ять про жертв Голодоморів
16:50
Огляд
Сніг
Місцями мокрий сніг та ожеледь: прогноз погоди у Львові та на Львівщині на 24 листопада
15:51
вечір пам'яті Ярини Базилевич у Ґенті
У Ґенті українська та бельгійська молодь зібралася на вечір пам'яті Ярини Базилевич, яка загинула внаслідок удару по Львову 4 вересня
15:48
В Івано-Франківську створять навчальний центр 13 бригади НГУ "Хартія"
В Івано-Франківську створять навчальний центр 13 бригади НГУ "Хартія"
15:07
ПЦУ
Громад ПЦУ на Буковині досі вдвічі менше, ніж УПЦ МП: чому так
14:29
У Карпатах лютує зима: на високогір'ї 13° морозу та метрові снігові перемети
У Карпатах лютує зима: на високогір'ї 13° морозу та метрові снігові перемети
14:02
На Хмельниччині чоловік застосував сльозогінний газ проти працівників ТЦК, бо ті відмовилися від хабаря
13:29
"Коли я вже втрачав надію, ракета вилетіла з ПЗРК і влучила в російський Ка-52", — боєць Закарпатської 128-ї бригади
13:00
Рятувальники знайшли чоловіка з Луцька, який заблукав на Говерлі
12:38
Пані посол України в Болгарії Ілащук вручила грамоту ВРУ підсанкційному олігарху Пеєвському, - Шлінчак
11:59
На Львівщині затримали жінку, яка зарізала свого чоловіка ножем
11:35
Оновлено
ресторан
У центрі Львова понад пів сотні ресторанів закривають і продають, – ресторатор Юрко Назарук
11:19
паспортний контроль кордон
Скільки людей перетнули західний кордон України 22 листопада
11:07
Загинув на місці: на Львівщині чоловік потрапив під колеса вантажівки та двох авто
10:45
Польські фермери заблокували пункт пропуску на кордоні зі Львівщиною
10:25
На Закарпатті у фотопастку потрапив вовк: людей застерігають від прогулянок горами
10:00
Головний корпус Львівської політехніки отримав статус пам’ятки національного значення
09:32
зона прикордонного контролю, перетин кордону
Черги на кордоні з Польщею у Львівській області 23 листопада
09:19
прощання
Львівщина 23 листопада прощається з чотирма полеглими воїнами
08:59
хмари
Погода на заході України: прогноз синоптиків на 23 листопада
2024, п'ятниця
22 листопада
22:45
унікальний орган на Львівському вокзалі
На Львівському залізничному вокзалі звучав унікальний орган із фрагментами розірваних російських ракет
22:22
Біля кладовища на Тернопільщині невідомі вкрали туї
21:37
Під час відпустки в ДТП загинув військовий із Прикарпаття
21:22
Схуд на 18 кг: який стан 15-річного студента, якого старшокурсники побили у Хмельницькому
21:00
Збірку Жадана продали за 220 тис. грн: у Франківську на благодійному аукціоні зібрали майже 2 млн грн
20:42
новини Львівщини
На фронті загинув захисник із Тернополя Віталій Бабій
20:23
Львівські "Карпати" з мінімальним рахунком здолали "Колос"
20:03
Відчути місто на дотик: у Жовкві відкрили мініскульптуру центру міста
19:25
На кордоні з Румунією снігові замети перевищили пів метра: прикордонники показали фото
19:00
Оновлено
світло
Відключення електроенергії на 22 листопада скасовані, – Львівобленерго
18:12
У Шептицькому демонтували металеві літери старої назви міста
Більше новин