Не Палицею єдиним: що відомо про інших бізнесменів і політиків, яких малювали в луцькому храмі
У Свято-Троїцькому соборі Луцька, який є пам'яткою архітектури національного значення, відвідувачі помітили портрети бізнесменів і політиків, намальовані на стінах. За деякими повідомленнями в соцмережах, їх там мало бути понад десяток, а погодження про такі роботи іконописці начебто отримали від очільника Волинської єпархії ПЦУ, митрополита Луцького і Волинського Михаїла
Почали створювати нові фрески ще декілька років тому, коли розпочалась реставрація храму. Загалом стало відомо про зображення народного депутата і бізнесмена Ігоря Палиці, Євгена Дудки, Віктора Чорнухи та Леонтія Іванішина. Двоє останніх уже померли.
Докладніше про волинських бізнесменів, зображення яких на сьогодні вже замалювали через резонанс у суспільстві, читайте в огляді Еспресо.Захід.
Покійні забудовники
Відомий волинський забудовник Віктор Чорнуха помер у 2023 році. Він був почесним громадянином Луцька, головою наглядової ради ПрАТ "Луцьксантехмонтаж №536". До свого 71-річчя не дожив 14 днів.
Народився Чорнуха 21 серпня 1952 року в селі В’язове, що на Сумщині. Був головою спілки роботодавців будівельної галузі Волинської області. У 2006-2010 роках – депутат Волинської обласної ради, з 2010 до 2015 року – член виконкому Луцької міської ради.
За даними порталу "Чесно", тендери та закупівлі, пов'язані із фірмою, якою керував Чорнуха, мали ознаки фіктивності, а закупівлі проводили за завищеними цінами.
Стосовно портрета на стінах храму, то, за словами родини покійного, дозволу в сім'ї ніхто не запитував.
"На жаль, нікого з нас не питали з цього приводу і тим більше не брали дозвіл. Наш батько справді робив багато для громади та церкви, тому прижиттєво йому надали титул ктитора, але бути зображеним у соборі – це точно не та слава, яку він хотів би", – написала донька Ірина Патлашинська.
Одразу після розголосу жінка наголошувала, що родина не буде ініціювати прибирання зображення батька зі стіни церкви, оскільки не була ініціатором нанесення.
"Це мають вирішити компетентні церковні діячі (мав би бути якийсь орган, який склав ті списки без відома причетних людей) і громада", – додала Патлашинська.
Як почесного ктитора у луцькому храмі зобразили ще одного волинського забудовника, нині покійного Леонтія Іванішина. За численні заслуги перед Волинською духовною школою його свого часу нагородили найвищою відзнакою Волинської православної богословської академії "Ктитор Академії", а ім’я вписали на вічне молитовне поминання в пом’яник домового храму "Всіх святих землі Волинської", – йшлося в дописі академії.
Леонтій Іванішин помер у жовтні 2022 року, на 61-му році життя, внаслідок важкої хвороби. Був генеральним директором ТзОВ "Завод будівельних конструкцій".
У 2001 році став лауреатом загальнонаціональної програми "Людина року Волинського краю". У 2009 році тодішній президент України Віктор Ющенко надав йому звання "Заслуженого будівельника України".
Аграрій, який торгував висівками по селах, і компаньйон Коломойського
Знаним на Волині є і бізнесмен Євген Дудка, власник агропідприємства "Вілія". Свого часу його вносили до рейтингу ТОП-100 впливових людей краю.
Як він сам розповідав, першу спробу "сільгоспбізнесу" здійснив ще у студентські роки, коли їздив по селах і торгував висівками разом зі своєю майбутньою дружиною.
Був депутатом Ківерцівської районної ради. Про цю сферу у своєму житті розповідав: "Пішов раз-другий на сесію і зрозумів – не моє".
Те, що його намалювали на стіні Свято-Троїцького храму, для чоловіка стало абсолютною несподіванкою. Принаймні так Євген Дудка написав у соцмережі.
"Для мене це стало несподіванкою. Зображення з храму забрати. Там мають бути воїни-герої", – йшлося на Місто.Медіа. Він додав, що грошей за це не платив.
Про чинного народного депутата і довірену особу нині підсудного олігарха Ігоря Коломойського – Ігоря Палицю, який також був намальований у волинському соборі, Еспресо.Захід уже писав.
Основні статки Ігоря Палиці пов'язують із партнерством з олігархом Ігорем Коломойським. У 2003-2007 роках Палиця керував ВАТ "Укрнафта", де 42% належало групі "Приват". У 2005 році йому передали 10% усього нафтового напрямку групи "Приват". Попри те, що у 2021 році, за даними Forbes, Ігор Палиця був на 44-му місці серед найбагатших українців, а його статки оцінили у 230 млн доларів, декларація політика була доволі скромна.
Довідка
Зображення волинських бізнесменів створили на стінах у верхньому храмі Кафедрального собору святої Трійці у Луцьку. Після розголосу найвідоміший із намальованих Ігор Палиця нібито сам попросив демонтувати фреску із зображенням його обличчя. У Волинській єпархії ПЦУ пообіцяли змінити форму пошанування жертводавців, а станом на сьогодні зображення Ігоря Палиці та інших бізнесменів на стінах храму вже замалювали. Крім того, розписи Свято-Троїцького кафедрального собору Луцька, на яких впізнали обличчя місцевих бізнесменів, вивчатиме робоча комісія Священного синоду ПЦУ.
- Актуальне
- Важливе