Що відомо про Ігоря Палицю, зображення якого малювали, а потім замальовували на стіні луцької церкви
Лучанин Ігор Палиця – український політик, бізнесмен, нардеп трьох скликань, партнер і довірена особа нині підсудного олігарха Ігоря Коломойського. Також він один із тих впливових осіб, портрети яких нещодавно зобразили на фресках у луцькому храмі, а після резонансу - забрали
Хто такий Ігор Палиця і чим він займається, Еспресо.Захід пропонує прочитати в огляді.
Ігор Палиця позиціонує себе як меценат. Є засновником благодійного фонду "Тільки разом" – допомагає освітянам, науковцям, спортсменам і тим, хто перебуває у скруті. Принаймні саме так зазначено на сайті фонду.
Палиця, схоже, є ще й високодуховною людиною, адже жертвує гроші на церкви. Так нещодавно стало відомо, що політика-бізнесмена зобразили на стіні луцького храму ПЦУ як ктитора, що офірував на церкву. Це неабияк збентежило суспільство. Згодом Ігор Палиця, за словами мера Луцька, попросив демонтувати фреску із зображенням його обличчя.
Ігор Палиця народився 10 грудня 1972 року в Луцьку. Після закінчення середньої школи вступив у Волинський національний університет імені Лесі Українки. Працював директором спільного українсько-латвійського підприємства "Мавекс-Л", очолював ВАТ "Нафтохімік Прикарпаття", був головою правління ВАТ "Укрнафта". Відтоді почав співпрацю з Коломойським, коли останній купив 50% акцій нафтової торгової компанії ТОВ "МАВЕКС-Л".
Політична кар'єра Ігоря Палиці
Уперше до Верховної Ради Ігор Палиця балотувався у 2006 році від Селянської партії, до парламенту тоді не пройшов. А вже через рік був вперше обраний народним депутатом за виборчим списком блоку "Наша Україна – Народна Самооборона".
Політичну приналежність він міняв щонайменше чотири рази.
У 2012 році був обраний депутатом Верховної Ради 7 скликання за округом №22 у Луцьку як самовисуванець. У 2014 році вже був нардепом від БПП, але згодом його призначили на посаду голови Одеської обласної державної адміністрації. Одещиною Палиця керував лише рік.
Журналісти оприлюднили листування голови Одеської ОДА Ігоря Палиці й народного депутата Віталія Хомутинніка. За їхніми даними, депутат консультував одеського губернатора з питань корупційної схеми й "тарифів", які діють на українській митниці, писали Українські новини.
У 2015 році політик балотувався до Луцької міської та Волинської обласної рад вже від партії "УКРОП". Тоді Палицю обрали головою Волинської обласної ради.
У 2019 році став народним депутатам утретє – цього разу від політичної партії "За майбутнє".
Місце у списку Forbes, але скромна декларація
Основні статки Ігоря Палиці пов'язують із партнерством з олігархом Ігорем Коломойським. У 2003-2007 роках Палиця керував ВАТ "Укрнафта", де 42% належало групі "Приват". У 2005 році йому передали 10% усього нафтового напрямку групи "Приват".
Попри те, що у 2021 році, за даними Forbes, Ігор Палиця був на 44-му місці серед найбагатших українців, а його статки оцінили у 230 млн доларів, декларація політика доволі скромна. Депутат задекларував квартиру у Луцьку, два офіси, які орендує та декілька коштовних годинників. У декларації за 2022 рік чоловік вказує лише 2 компанії – це ТОВ "Лук Поінт" і ТОВ "Хай В’ю". У 2023 році Ігор Палиця повідомив НАЗК про отримання 5 млн гривень дивідендів від "Лук Поінт" та 1 млн грн видатків; 24 січня 2024 року – 2,5 млн грн дивідендів від цієї ж компанії та 500 тис. видатків; 6 лютого 2024 року - 3 млн грн дивідендів і 600 тис. грн видатків відповідно.
На сайті Центру протидії корупції було опубліковане розслідування, де зазначають, що Ігор Палиця та його сім'я широко користуються перевагами Заходу: вони контролюють бізнес в Австрії, Франції та Швейцарії, володіють розкішною резиденцією поблизу Женеви.
Ігор Палиця купує одяг у Франції, відвідує ресторани Швейцарії, зупиняється у лондонських готелях. Його син, Захар Палиця, вчився у швейцарському університеті.
Родина Ігоря Палиці і її багатства
Із січня 2020 року Палиця-молодший став офіційним партнером у нафтовій справі та бізнесі з продажу зброї олігарха Ігоря Коломойського.
Нині 28-річний Захар Палиця (який, до речі, є громадянином Швейцарії) обіймає посаду бенефіціара в організаціях: "НПК - Галичина", що у Дрогобичі, "Нафтохімік Прикарпаття", "Санрайз готель", Укрінвестторгбуд, "Буковель". Це лише невеликий перелік фірм. За даними youcontrol, він є бенефіціаром або учасником у 34 великих компаніях.
До слова, в Буковелі Захар Палиця разом з мамою Оксаною, також громадянкою Швейцарії, будують найбільший в Україні та Східній Європі аквапарк "Мавка". ТОВ "Аквапарк" зареєстроване в січні 2023 року.
У жовтні 2024 року вони навіть отримали державну підтримку цього проєкту: Кабінет Міністрів схвалив підписання інвестиційного договору з товариством з обмеженою відповідальністю "Буковель" і товариством з обмеженою відповідальністю "Аквапарк". Вкладаючи гроші в розважальний заклад на популярному курорті, фірма Захара й Оксани Палиць отримає від держави податкові пільги.
"Договір буде підписано між Кабінетом Міністрів України, товариством з обмеженою відповідальністю "Буковель" та товариством з обмеженою відповідальністю "Аквапарк" про реалізацію інвестиційного проєкту зі значними інвестиціями. Реалізація проєкту сприятиме створенню не менше 82 робочих місць та щомісячним податковим надходженням до бюджету в розмірі 469,78 тис. грн", – повідомляли на офіційній сторінці Міністерства економіки України.
Заможна й мати Захара – Оксана Палиця. Жінка розлучилась з Ігорем Палицею ще 2002 року, але журналісти-розслідувачі припускали, що це розлучення було фіктивним. Оксана має акції в багатьох компаніях, пов'язаних з Коломойським, надає колишньому чоловікові в оренду нерухомість, а сам Палиця не приховує, що навмисне переписував майно на близьких родичів.
"Усе, що я заробив, я записав на сім’ю, щоб не було як з Ігорем Єремеєвим. Після того, як його не стало, тривають суди у справі спадку, а родина нічого не має. Я не хочу писати якихось незрозумілих заповітів. Мені Бог дав заробити, це мусить залишатися в сім’ї", – цитувала Палицю Українська правда.
Як зазначено в розслідуванні ЦПК, ще 2013 року Оксана Палиця була власницею компанії White Rock. Головний офіс компанії у Буффавенсі – середньовічному замку на сході Франції, неподалік від Женеви.
За даними французького реєстру компаній, White Rock займається нерухомістю, зокрема будівництвом, придбанням будівель, а також їх комерційним використанням, орендою та управлінням. Згідно з інформацією Slidstvo.info, компанія White Rock придбала нерухомість у Франції вартістю 9 млн євро наприкінці серпня 2013 року. Нерухомість розташована в комуні Межев, яка відома своїм гірськолижним курортом в Альпах на сході Франції.
Уже під час повномасштабної війни Вihus.info публікував розслідування про землі під Києвом українських політиків, де фігурувала також сім'я Ігоря Палиці. Батькові депутата, його колишній дружині й синові належать маєтки у селі Плюти неподалік столиці.
"Нині у власності й оренді Оксани Палиці тут понад гектар, в Петра Палиці – 30 соток. Син нардепа Захар Палиця з кінця 2023-го тут володіє не лише землею, а й великим маєтком з тенісним кортом і власним пляжем", – йдеться в матеріалі. Загальну вартість лише землі Палиць у Плютах автори тексту оцінюють у 75 млн грн.
Чим ще відомий Ігор Палиця
Благодійний фонд "Тільки Разом" про який ми згадували на початку огляду, також фінансував озброєну напіввійськову групу "Варта Порядку". Журналісти у розслідуванні програми "Слідство. Інфо" розповідали про приватну армію під прикриттям громадської організації, яка, ймовірно, належала й отримувала фінансування від Палиці та здійснювала контроль над опонентами.
У так званій приватній армії Ігоря Палиці було понад 500 членів, які, за офіційною інформацією, спільно з місцевою поліцією патрулювали вулиці Луцька.
До слова, згідно з розслідуваннями "Чесно.org", фонд також активно використовували для прихованого підкупу виборців 2020 року.
Згідно з розслідуванням Deutsche Welle, Ігор Палиця брав активну участь у купівлі низки готелів та ресторанів у Земмерінгу, гірськолижному містечку в австрійських Альпах. Однак у публічних інтерв'ю пан Палиця заперечує свою участь у цій інвестиційній угоді.
Улітку 2011 придбав 60% акцій футбольного клубу "Волинь" (Луцьк) і став почесним президентом луцького клубу. Станом на сьогодні клуб із 50-річною історією припинив виступи у професійному футболі.
Ігор Палиця має звання заслуженого економіста України, є лауреатом імені Чикаленка за благодійницьку діяльність, а також кавалером ордена за заслуги ІІІ ступеня.
Палиця і скандал з фресками в луцькому храмі
Отримав політик визнання і від релігійних організацій. Цього року в Луцьку, у верхньому храмі Кафедрального собору святої Трійці, на стінах створили зображення волинських бізнесменів, у тому числі Ігоря Палиці. Цей факт викликав резонанс і згодом Ігор Палиця нібито сам попросив демонтувати фреску із зображенням його обличчя. У Волинській єпархії ПЦУ пообіцяли змінити форму пошанування жертводавців, а станом на сьогодні зображення Ігоря Палиці та інших бізнесменів на стінах храму вже замалювали. Крім того, розписи Свято-Троїцького кафедрального собору Луцька, на яких впізнали обличчя місцевих бізнесменів, вивчатиме робоча комісія Священного синоду ПЦУ.
- Актуальне
- Важливе