На річках басейну Пруту й Сірету виявили понад 60 перешкод, що блокують течію. Чим це загрожує
На Буковині у басейнах річок Прут та Сірет виявили близько 60 перешкод, які блокують вільну течію, створюючи загрози екосистемі, а також місцевим громадам
Про це повідомляють у WWF-Україна за результатами дослідження, передає "Еспресо.Захід".
"Під час дослідження у басейнах річок Прут та Сірет Чернівецької області було виявлено близько 60 перешкод, які блокують їхню вільну течію. Цю роботу здійснили спільно Всесвітній фонд природи Україна (WWF-Україна) та Басейнове управління водних ресурсів (БУВР) річок Прут та Сірет за активної участі місцевих громад", – повідомляють у WWF-Україна.
При цьому екологи зазначають, що це перше комплексне дослідження в басейні цих річок, тому цей проєкт є унікальним і надзвичайно цінним для розуміння екологічного стану річкових екосистем регіону.
Серед перешкод – напівзруйновані об’єкти
Серед виявлених перешкод багато застарілих і напівзруйнованих об’єктів, які вже не виконують своїх господарських функцій, таких як регулювання водного потоку, зрошення чи водопостачання.
"Більше того, ці конструкції створюють загрозу для місцевих громад: через їхню зношеність підвищується ризик руйнування і виникнення небезпечних ситуацій, погіршується гідроморфологічний стан річок", – додають у WWF-Україна.
Частину споруд доведеться демонтувати
Під час дослідження отримали близько 50 відгуків від громад, які зацікавлені у можливості відновлення вільної течії річок свого регіону. Наступним етапом стане визначення споруд, які потрібно демонтувати або адаптувати, щоб повернути річкам природний баланс та забезпечити здорове майбутнє для екосистем і місцевих громад.
"Наразі Урядом вже затверджено Плани управління для 8 річкових басейнів (ПУРБ). Цілями ПУРБів є досягнення доброго стану для річок, озер і підземних вод України, припинення погіршення стану водних об’єктів. Одним із шляхів відновлення та покращення екологічного стану річок є відновлення їхньої вільної течії. WWF-Україна та Державне агентство водних ресурсів України закладають основу для впровадження практики з відновлення вільних течій річок. Без консолідації зусиль держави, суспільства та громад досягти успіху у збереженні та відновленні природного середовища та забезпечення стійкого розвитку громад неможливо", – зазначає керівниця управління забезпечення водними ресурсами Державного агентства водних ресурсів України Марія Шпанчик.
Що дасть відновлення вільної течії річок
"Річки часто називають "водними артеріями" нашої планети, і це справді доречне порівняння. Адже річки дарують життя: вони підтримують біорізноманіття, захищають від негативних наслідків зміни клімату, зменшують вплив екстремальних погодних явищ, таких як повені та посухи. Проте важливо підкреслити, що такі якісні екосистемні послуги здатні забезпечувати лише річки, що вільно течуть. Тобто природній стік цих річок не блокується штучними перешкодами, такими як греблі, кляузи та інші бар’єри", – зауважує керівниця напряму "Вода" WWF-Україна, кандидатка географічних наук Оксана Коноваленко.
Вільна течія річок важлива з кількох причин:
- Підтримка біорізноманіття. Наприклад, багато видів риб, зокрема червонокнижні осетрові, потребують вільного доступу до нерестовищ. Перешкоди у вигляді гребель блокують міграційні шляхи риб, що призводить до скорочення їхніх популяцій.
- Поліпшення якості води. Природний стік річки сприяє самоочищенню води від забруднень, підтримуючи здоров'я всієї річкової екосистеми. Вільна течія запобігає застою осадів та органічних залишків, які спричиняють забруднення води і зниження вмісту кисню в ній.
- Пом’якшення негативних наслідків зміни клімату. Вільні течії річки сприяють збереженню водно-болотних угідь і заплав, які, своєю чергою, слугують природними "пастками" для вуглецю, допомагаючи зменшити його кількість в атмосфері. Водно-болотні угіддя, що покривають лише 1% поверхні Землі, зберігають понад 20% всього вуглецю, який поглинається екосистемами у світі.
- Захист від повеней і посух. Зарегульовані річки часто є менш стійкими до екстремальних погодних явищ, таких як повені та посухи. Здатність річкових екосистем, зокрема заплав, накопичувати й утримувати паводкову воду та одночасно поповнювати запаси підземних вод значно зменшується через вплив людини.
- Актуальне
- Важливе