Мільйони голосів за Незалежність: 33 роки тому відбувся Всеукраїнський референдум
У перший день зими 1991 року майже 32 мільйони людей прийшли на Всеукраїнський референдум щодо незалежності України та розпаду СРСР
Про цей доленосний день української історії розповідає "Еспресо.Захід".
Мільйонне "так" за незалежність України
Фото: колаж Еспресо
Бюлетень референдуму містив текст Акта проголошення незалежності України та одне запитання: "Чи підтверджуєте Ви Акт проголошення незалежності України?", до якого було два варіанти відповіді: "Так, підтверджую" або "Ні, не підтверджую".
Прийшли на референдум, щоб потвердити власну волю, тоді 31 891 742 людини. А своє тверде "так" визначили 28 мільйонів 804 тисячі українців, а це 90,32% учасників.
Ця історична подія стала першим свідченням прямого народовладдя в країні, а підсумки – передумовою для перетворення задекларованої незалежності на незалежність справжню. Люди йшли на голосування з особливою піднесеністю та великими очікуваннями.
Таким чином на референдумі було визнане волевиявлення народу та підтверджений Акт проголошення незалежності України, ухвалений 24 серпня 1991 року Верховною Радою України. У той день проголосували за 346 народних депутатів. Таке рішення дозволило ствердити: Радянський Союз як об’єкт міжнародного права більше не існує. На світову арену виходить незалежна Україна.
Як голосували різні регіони України
Фото: Courtesy Photo
Не було жодного регіону, де ідея незалежності України не знайшла б підтримки більшості українців. Варто відзначити, що вагому роль у такій єдності відіграла позиція української інтелігенції.
"Люди! Ось ви в неділю підете до виборчих дільниць, але не думайте, що це ваші кроки. Це вже хода історії", – сказала у своїй палкій промові до громадськості Ліна Костенко.
Найактивніший відгук був у Київській, Хмельницькій, Черкаській, Вінницькій, Івано-Франківській, Львівській, Тернопільській, Волинській, Рівненській, Житомирській областях – тут "за" проголосували понад 95% громадян.
Потужну більшість голосів за творення власної держави віддали й у Донецькій, Луганській, Одеській та Харківській областях. Тут своє "так" сказали понад 80% громадян.
У Криму підтримала незалежність також понад половина громадян – проголосували "за" 54,19% на півострові, а в Севастополі – 57,07% учасників референдуму.
Визнання незалежної України на міжнародній арені
Всеукраїнський референдум, 1 грудня 1991 року. Фото: Liu Heng Shing
Незалежною та суверенною Україну почали визнавати фактично відразу ж після проведення референдуму. Вже 2 грудня 1991 року першими це зробили Польща і Канада, де сформована найбільша українська діаспора. А 4 грудня до них доєдналися Литва і Латвія.
Загалом упродовж першого місяця після референдуму Україну визнали понад 50 держав світу. Проте найбільш визначальними у процесі міжнародного визнання стали останні дні 1991 року. Тоді незалежність і суверенітет України визнали всі держави G-7.
Тим часом вже до першої річниці проголошення незалежності статус відродженої України визнали 132 країни, з яких 110 встановили з нею дипломатичні відносини. Паралельно розпочався процес прийняття України до важливих міжнародних організацій.
- Актуальне
- Важливе