Хрещення Господнє за новоюліанським календарем: значення свята та цілющі властивості освяченої води
Богоявлення або Хрещення Господнє є останнім великим святом різдвяного циклу. От уже другий рік, після переходу українських церков на новоюліанський календар, його відзначають 6 січня
Це свято приурочено хрещенню Ісуса Христа в річці Йордан, де Христос об'являє себе людям як Месію і Спасителя. У християн візантійського обряду Богоявлення і Хрещення збігаються. Ці свята розрізняють, хоча дві події відбувалися на одному місці з тими ж самими особами.
Чому свято Водохреща має дві назви
Хрещення або Богоявлення входить до числа 12-ти найважливіших свят християн східного обряду. Його встановлення відноситься ще до апостольських часів, а древня назва свята – Феофанія (Теофанія), що грецькою означає Богоявлення.
Після 30 років, прожитих у Назареті з матір'ю та Йосифом, Ісус Христос прийшов охреститися на ріку Йордан.
"І сталось у ті дні, прийшов Ісус із Назарета галилейського і хрестився від Іоана в Йордані. І коли виходив з води, зараз же побачив Іоан небеса, що розкривалися, і Духа, Який, мов голуб, сходив на Нього. І голос був з небес: Ти Син Мій Улюблений, в Якому Моє благовоління", – йдеться в Євангелії від Марка.
"Після хрещення Ісус явив Себе світу як Син Божий. Богоявлення привідкрило нам велику тайну Святої Тройці", – пояснюють суть свята на сайті Волинської єпархії ПЦУ.
Крім того, свято називають ще й Богоявленням, бо Ісус Христос став відомим не тоді, коли народився, а коли хрестився.
Як відзначають Хрещення Господнє
Напередодні Богоявлення вода освячується в храмах, а в сам день – у водоймах. Це роблять у пам'ять про те, що Спаситель освятив воду своїм хрещенням.
Святитель Йоан Золотоустий писав про це: "...всі, почерпнувши води, приносять її додому і зберігають увесь рік; і відбувається явне знамення: ця вода у своїй сутності не псується протягом довгого часу, а залишається свіжою, начебто тільки що взятою з джерела".
Церковне богослужіння в навечір'я Богоявлення схоже на надвечір’я Різдва. В кінці відправи звершується перше освячення води (по-грецьки "агіасма" – "велика святиня"). У саме свято воду освячують в хрестоподібній ополонці, що її називають "йорданом", йшлось на сайті Волинської єпархії ПЦУ.
Якщо є можливість, біля ополонки роблять хреста із криги, зазвичай висотою до 2 метрів, інколи його обливають буряковим квасом для забарвлення. Водохресну воду християни зберігають удома, переважно біля ікон і вживають здебільшого натщесерце.
Звичаї та традиції Водохреща
Олекса Воропай у книзі "Звичаї нашого народу" пише, що на території колишньої держави Війська Запорозького чоловіки добиралися до річки на конях. Дівчата, "аби були рожеві лиця", вмивалися у свяченій воді.
Повернувшись із освячення води додому, господар кропив пучком трав і свяченою водою всю хату, а потім ставив крейдою або рідким тістом хрести на образах, одвірках та місці зберігання посуду.
У деяких регіонах воду у ріках Водохреща вважали святою, тому кілька тижнів після цього свята не можна було прати в річках.
Чи купатися на Водохреща
Українські церкви не забороняють купатися в ополонці на Водохреща, однак наголошують це – не українська традиція і вона не несе жодного духовного навантаження.
"Останніми роками в час святкування Хрещення Господнього активізується мода на масові пірнання в ополонку. Мотивація у кожного різна: хтось "змиває гріхи", хтось випробовує можливості свого тіла, а хтось аргументує це дотриманням "давньої української традиції". Останнє твердження – цілком помилкове! У нашого народу такої традиції, пов’язаної зі святом Богоявлення, не було. (...) Також абсолютно помилковим є судження, ніби купання у крижаній воді після водосвяття "змиває" усі гріхи. Яким чином їх можна "змити"? Хіба сам фізичний акт занурення у освячену воду, без покаяння у гріхах, може призвести до їх подолання?", – йдеться в одному з повідомлень Православної церкви України.
У ПЦУ пишуть, що масові пірнання у воду на свято Богоявлення фактично з‘явилися у другій половині 1990-х – на початку 2000-х років. Отже цей звичай в Україні має новітнє, а не старовинне, походження. Церква не забороняє пірнати у крижану воду, але закликає не вважати цю дію церковною чи пов’язаною зі святкуванням Хрещення Господнього.
Приблизно такої ж позиції дотримують в Українській греко-католицькій церкві.
"Не купання в ополонці робить людину оновленою в її силах, а покаяння. Людину оновлює та благодать прощення і оновлення, яка приходить від Христа", – наголошував Глава УГКЦ Блаженніший Святослав.
Народні прикмети на Богоявлення
Якщо у цей день погода ясна, але морозна, то літо буде спекотним та сухим.
На Водохреща заметіль – і в квітні буде хуртовина.
Іній на деревах – вродять горіхи та садовина.
Снігопад віщує щедрий врожай на цілий рік.
Повний місяць на небі – навесні будуть повені.
Якщо день був сонячним та теплим, така погода протримається ще кілька тижнів.
- Актуальне
- Важливе