Еспресо. Захід

Історія виникнення та поширення тризуба, який став символом української державності

19 лютого, 2024 понедiлок
18:30

Сьогодні, 19 лютого, у 1992 році Верховна Рада України своєю постановою "Про Державний герб України" затвердила тризуб як Малий герб України. Так незалежна Українська республіка офіційно отримала один з основних атрибутів державності – власний герб

"Еспресо.Захід" розповість історію виникнення одного з найвпізнаваніших українських символів державності.

Тризуб у часи руських князів

Тризуб на монеті Володимира (Великого) Святославовича

Фото: фото з загальнодоступних джерел - Тризуб на монеті Володимира (Великого) Святославовича

 

Про походження і значення тризуба існують різні теорії і жодна з них не є загальновизнаною серед науковців. Починаючи від трактування тризуба як стилізованого зображення сокола, що падає на свою здобич, або якоря-хреста запозиченого з Візантії, до найбільш поширеної, що це особливий родовий символ князівської династії Рюриковичів, яка правила Київською Руссю. Однак сучасні дослідження кажуть, що цей знак був досить поширений серед різних груп слов’ян, тому він не може належати лише одній династії. Відповідно, основа виникнення і символічного наповнення сучасного українського герба є дуже давньою та потребує ще наукового вивчення. Визначити значення тризуба не просто і тому, що про нього нема жодних письмових згадок в джерелах Київської Русі.

Як би там не було, справді, символ тризуба використовували як знак влади ще руські князі. Сьогодні найдавнішими артефактами з київо-руським тризубом є: двозуб Святослава Великого (його зображено на печатці, яку знайшли в 1912 році при розкопках Десятинної церкви) та тризуб на золотих та срібних монетах Володимира Великого. В болгарському літописі "Хроніка Манасії" (XIV ст.) є зображення війська Святослава під Доростолом з прапорами, на верхів'ях держаків яких зображені тризубці.

Також дослідники знайшли тризуби на цеглинах Десятинної церкви в Києві (986—996). Крім цього, виявлені тризуби відлиті на плитках-кахлях Успенської церкви у Володимирі (1160). Поодинокий тризуб надряпаний у Софійському соборі (в Києві) на стовпі південній галереї, яка до перебудови була зовнішньою північною стіною собору. Крім цього, тризуб зображений на могильній плиті французької королеви Анни Ярославни (1032−1075), яка була донькою Ярослава Мудрого.

На 2016 рік відомо більше двох тисяч предметів, що несуть зображення знаків Рюриковичів: монети, підвіски, печатки, персні-печатки, пломби, прикраси на піхвах мечів та на мечах, знаряддя праці, посуд, рукописи; цегла, кахлі, камені церков, замків, палаців. Особливо багато тризубів в різних варіантах зображено на києво-руських підвісках, які були ярликами-посвідченнями чиновників Київської Русі.

Загалом кажучи, тризуб став спадковим геральдичним знаменом для нащадків Володимира Великого — Святополка І (1015—1019), Ярослава I Мудрого (1019—1054) й інших князів. Двозуб був знаменом Із'яслава Ярославича (1054—1078), Святополка II Із'яславича (1093—1113), галицького князя Льва І Даниловича (1264—1301).

"Знак Рюриковичів" був поширений по всіх князівствах Київської держави протягом кількох століть, але цей знак зазнавав змін, у деяких князів навіть перетворювався з тризуба на двозуб; або ж до класичного Володимирового тризуба додавали хрест на одне з рамен чи збоку, півмісяць, орнаментальні прикраси тощо. Історики встановили, що при переході герба від батька до сина, в "батьківській варіант" вносилися невеликі зміни — таким чином виникло чимало різновидів "знака Рюриковичів". Сучасна історіографія знає близько двох сотень різновидів тризуба.

Однак із занепадом руської держави, "знаки Рюриковичів" також почали відходити в забуття. Ще з кінця ХІ століття цей символ більше не карбували на монетах. Печатки з зображення "знаку Рюриковичів" використовували в X—XIII ст. А вже з середини XIII ст. цей символ повністю зник з ужитку як державні або особисті знаки князів. Період забуття тризуба тривав аж до кінця XVIII сторіччя, коли були знайдені перші монети Київської Русі з цим знаком. Спроби пояснити тризуб почалися з початку XIX сторіччя. Вважається, що у письмові джерела саме термін "тризуб" вперше ввів російський історик Микола Карамзін у 1815 році.

Утвердження тризуба символом Української держави у період визвольних змагань

Фото: Вікіпедія

 

Від княжих часів і до початку ХХ століття, на теренах сучасної України в різний час популярними були різні державні символи. Від синього щита і золотого лева, що пробує вилізти на скелю, який репрезентував західноукраїнські землі, як знак влади князів Галицько-Волинського князівства, а згодом Руського королівства, до золотого запорожця з рушницею на синьому тлі, як знак Війська запорізького і козаків.

Революційні події 1917 року відродили українську державність і поставили на порядок денний питання державного герба України. 25 лютого 1918 року в Коростені Українська Центральна Рада прийняла саме тризуб за герб УНР. На це рішення вплинуло зокрема те, що тризуб набув популярності в країні, оскільки його було зображено на нововведених у грудні 1917 року карбованцях. 22 березня 1918 було встановлено малюнки великого та малого державних гербів, за проєктом художника Василя Кричевського. Однак тогочасні знавці геральдики висунули конструктивну критику створеному Кричевським проєкту, адже той не був геральдистом, тому його малюнки були не точними. До того ж сам закон не мав в собі якихось деталей того, яким має бути тризуб.

З 22 січня 1919 року згідно з законом про Злуку тризуб став використовуватися і як герб Західної області УНР. Залишався він гербом гетьманської держави Павла Скоропадського, а також Директорії.

У перші роки УРСР, була спроба конституційно оформити тризуб як Державний герб України у проєкті Конституції, розробленому Всеукраїнською Національною Радою. Однак комуністична влада не була зацікавлена у розвитку окремих державницьких символів союзних держав, щоб не провокувати розвиток націоналізму з яким вони боролися. Після цього тризуб не зник. Адже у 1939 році на Закарпатті проголосили незалежність держави Карпатська Україна. Державний герб республіки був затверджений 15 березня 1939 року в Хусті. Ним став старий герб Підкарпатської Русі, перша синя смуга якого була увінчана тризубом Володимира Великого з хрестом на середньому зубі. Також ідею герба з тризубом підтримували державники з середовища української еміграції.  

Тризуб у сучасний період

На фото: монумент "Батьківщина-мати"

Фото: Карина Рева

 

Як вже зазначено, 19 лютого 1992 року Верховна Рада України затвердила своєю постановою Державний герб України. Ним став золотий тризуб на синьому щиті — національний символ українців часів визвольних змагань XX століття. Проєкт герба, затверджений Верховною Радою, був розроблений групою українських геральдистів — Андрієм Гречилом, Олексієм Коханом та Іваном Турецьким.

Постанова визначала тризуб малим гербом України, вважаючи його головним елементом великого герба. Зображення герба мусило розміщуватися на печатках органів державної влади і державного управління, грошових знаках та знаках поштової оплати, службових посвідченнях, штампах, бланках державних установ. Документ також мав додаток, в якому містилися кольорове, чорно-біле та схематичне зображення герба із вказаними пропорціями щита і тризуба.

28 червня 1996 року була прийнята Конституція України, яка у Статті 20 проголошувала тризуб головним елементом Великого державного герба України. Тризуб визначався як знак княжої держави Володимира Великого і малий Державний Герб України. Згідно з Конституцією великий Державний герб мусив встановлюватися в майбутньому, окремим законом Верховної Ради України, з урахуванням малого герба та герба Війська Запорізького.

Верховна Рада України на засіданні 24 серпня 2021 року в День Незалежності підтримала проєкт закону про великий герб у першому читанні. Згідно із проєктом:

"Державний Герб України є державним символом України, головним елементом якого є Знак Княжої Держави Володимира Великого (малий Державний Герб України) золотого кольору, розміщений на синьому п'ятисторонньому щиті із заокругленими нижніми бічними кутами із золотою облямівкою; над щитом – зображення великокняжого вінця (корони) Ярослава Мудрого та пурпурово-золотого намету у вигляді рослинного орнаменту; щит тримають: з лівого боку – лев (герб Галицько-Волинського князівства), з правого – воїн-козак із рушницею (герб Війська Запорозького); під щитом – стрічка із двох рівновеликих горизонтальних смуг синього і жовтого кольорів, під стрічкою – два золоті колоски пшениці, переплетені кетягом калини пурпурового кольору зі стилізованим листям пурпурово-золотого кольору. Зображення лева та воїна-козака виконані золотим кольором з елементами пурпурового".

Читайте також: Цей день в історії: у Відні створено Організацію Українських Націоналістів

Теги:
Читайте також:
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 39.39
  Купівля 39.39
  Продаж 39.86
 • EUR
  Купівля 42.1
  Продаж 42.86
 • Актуальне
 • Важливе
2024, середа
24 квітня
22:58
На Буковині митники вилучили понад 1000 заборонених ароматизованих е-сигарет
22:40
Через змову фірм медзаклад Тернополя переплатив 1 млн грн за телевізійні послуги
22:21
У селі біля Львова незаконно зрубали понад сотню дерев
На Хмельниччині судитимуть чоловіка, який незаконно зрізав 31 дерево на 450 тис. грн
22:02
Новини Західної України
Буковинцю, який за €6,5 тис. переправляв ухилянтів до Молдови, повідомлено про підозру
21:54
вогняна веселка у Франківську
У Франківську зафіксували рідкісне природне явище. Фото
21:43
100 окрема механізована бригада
"Завдаємо окупантам колосальних втрат": волинську 100-ту ОМБр передислокували на Донеччину
21:25
На Львівщині у кількох містах і селах не буде газу. Адреси
21:18
Оновлено
"Крихкіші за скло": колекція ікон на склі Остапа Лозинського
Куди піти у Львові із 22 по 28 квітня: "Атомна русалка" й благодійні читання з поетом і військовим Артуром Дронем
21:07
онлайн-шахрайство
Шахраї видурили в мешканців Рівненщини понад 140 тис. грн
20:50
У Львові побільшає велопішохідних переходів. Де вони з’являться
20:37
Оновлено
"Завершується тестовий період", - Москаленко про затори з Сихова в бік центру Львова через зміни ОДР
20:33
новини Закарпаття
На Закарпатті зіткнулися дві автівки: поліція розслідує обставини ДТП
20:08
новини Хмельниччини
У Хмельницькому група людей збувала синтетичні наркотики, їм загрожує до 10 років ув’язнення
20:00
Огляд
Які будинки у Львові найвищі. Рейтинг багатоповерхівок над рівнем моря
19:49
ГМО
Чи вирощують в Україні ГМО-рослини. Роз'яснення Держпродспоживслужби Львівщини
19:35
новини Хмельницького
Водій, який на смерть збив чоловіка та втік з місця події у Хмельницькому, проведе за ґратами 6,5 років
19:25
Долина ірисів
Не лише Долина нарцисів: топ-10 квіткових маршрутів на Закарпатті від "професора з окопу" Федора Шандора
19:12
новини Львівщини
Ймовірна причина займання - кип'ятильник: на Стрийщині в пожежі загинула жінка
19:09
школа у Розгірче
Недобудовану школу на Львівщині продали за 10% початкової ціни
18:55
Львів 25 квітня прощатиметься із загиблим захисником Євгеном Ковпаком
18:39
новини Львова
Вербна неділя у Львові: розклад святкових богослужінь у катедральних храмах міста
18:30
На Закарпатті чоловік поцупив банківську картку у пенсіонера та майже рік нею розраховувався у магазинах
18:13
дитячий садок
В громаді на Львівщині влітку припинять роботу всі дитячі садки
17:55
У Луцьку маршрутка врізалася у Ford, постраждала водійка легковика
17:39
До Львова з концертом приїде німецька легенда електронної музики SCHILLER
17:23
Огляд
ЗСУ
Як можна звільнитися з військової служби в час воєнного стану
17:10
УКУ
В УКУ прокоментували новий закон про реформу вищої освіти
16:56
прикордонники, прикордонник, перевірка документів
Жінка, яку розшукує поліція за підозрою у кількох злочинах, намагалася втекти до Словаччини
16:42
Житель Одещини і медпрацівниця з Рівненщини виготовляли ухилянтам фіктивні документи про інвалідність
Житель Одещини і медпрацівниця з Рівненщини виготовляли ухилянтам фіктивні документи про інвалідність
16:30
У Львові у Національному музеї покажуть "Пісню пісень" Ольги Погрібної-Кох 
16:24
Огляд
Осінь, дощ
Погода Львів: прогноз синоптиків на сьогодні 24 квітня, завтра, тиждень
16:08
Житло для переселенців
У Луцьку затвердили новий порядок надання житла переселенцям
15:57
Олексій Хоміч і Олексій Стахорський
На Донеччині загинули двоє воїнів з Волині – Олексій Хоміч і Олексій Стахорський
15:41
гранати
Закарпатець зберігав вдома бойові гранати, зброю вилучила поліція
15:23
Отець Роман Мірчук
Відійшов у засвіти отець Роман Мірчук – митрофорний протоієрей і похресник Степана Бандери
15:10
Біля кордону з Румунією затримали авто з трьома ухилянтами 
14:58
наркотики
Подружжя зі Львівщини організувало наркобізнес, у них вилучили товару на 1 млн грн
14:49
електросамокати у Львові
Під Львовом сталася ДТП з інспекторкою податкової й дітьми на самокаті 
14:41
У Львові затримали військового, який за хабар обіцяв влаштувати мобілізованого у тилову частину
У Львові затримали військового, який за хабар обіцяв влаштувати мобілізованого у тилову частину
14:25
цистерна для пального
У "Шегинях" митники конфіскували в рівненських бізнесменів цистерну для пального
Більше новин