
Історія Фабрики повидла у Львові: від виноробні до мистецького простору
У Львові на Підзамчі розташувалась добре знана містянам і не тільки будівля із неформальною назвою "Фабрика повидла", нині тут оселився артцентр, а колись виготовляли спочатку алкогольні напої, а згодом – повидло
Про історію унікального міського простору розповідає "Еспресо.Захід".
Фабрика алкогольних напоїв "Йозеф Кронік і син"
Фото: ЦМІ
Фабрика повидла – це унікальна індустріальна пам’ятка Львова, яка є однією з небагатьох промислових будівель міста, що збереглися до сьогодні, поряд із цим віддзеркалюючи дух минулих епох.
Її коріння сягає середини XIX століття. У той час у Львові активно розвивалася алкогольна промисловість: тут діяли численні пивоварні, ґуральні та лікеро-горілчані заводи. А Підзамче було промисловою частиною міста, де працювали млини, склади й виробничі підприємства. Саме тут 1872 року єврейський підприємець Йозеф Кронік засновує фабрику алкогольних напоїв "Йозеф Кронік і син".
На своїй фабриці Йозеф Кронік виробляв ром, вина, горілку та бренді. Перша реклама продукції фабрики, яку опублікувала одна з найбільших львівських газет 1900 року, лише підкреслює зростання успіху компанії на ринку.
Проте 1908 року на фабриці трапилась пожежа. Вогонь знищив частину будівель, які згодом все ж відновили. Власне, впізнавані тепер неоготична будівля та вежа, як частина фабрики, були добудовані приблизно початку ХХ століття.
Але під час Першої світової війни фабрика постраждала вдруге: її підпалили російські війська, які відступали зі Львова. Тим часом у роки Другої світової війни сама будівля вистояла, проте історія сім’ї підприємців закінчилася трагічно – майже всі члени родини Кроніків загинули внаслідок Голокосту.
Що сталося з Фабрикою повидла після Другої світової та втрати господаря
Фото: Jam Factory Art Center
Після приходу радянська влада, звісно ж, націоналізувала підприємство і влаштувала на фабриці винзавод. Отож, у той період будівлі фабрики перейшли у підпорядкування тресту "Укрголоввино" і стали місцем розливу вина, яке імпортували з Молдови та Алжиру.
Натомість у 1970-х роках потужності використовувалися як цех для переробки овочів львівського відділення управління по заготівлі, оптовій та роздрібній торгівлі овочами, картоплею і фруктами мінторгу УРСР – "Плодоовочеторг". Тут виробляли овочеві консерви, мед, гриби і повидло, які можна було купити також у маленькій крамниці поруч. Фабрика тоді була зовсім невеликим підприємством, а працювали на ній 25 людей, які приїздили на роботу з ближніх сіл. Наступного десятиліття, тобто у 1980-х роках, підприємство пройшло технічне оновлення із встановленням вакуумних установок для виготовлення повидла та томатної пасти.
Вже у роки незалежності України тут спочатку 1991 року розпочалася економічна реструктуризація, а 1998 року фабрику реорганізували у ТЗОВ "Вітаконс", яке продовжувало виробляти повидло і овочеві консерви ще близько 10 років
Мистецьке життя Фабрики повидла та перетворення на Jam Factory Art Center
Коли повидляно-овочеве життя фабрики зупинилося, приміщення викупив львівський бізнесмен Олексій Курилишин, за вікнами саме тривав 2008 рік і новий власник планував перетворити занедбані будівлі на готель. Проте фінансова криза зашкодила планам.
Тож, власник дав дозвіл проводити у старих, але колоритних приміщеннях різні культурні заходи. І першими їх ознакувала артмайбутнім Дзиґа, яка привела сюди Тиждень актуального мистецтва з купою зацікавлених відвідувачів. Власне цей захід відбувався тут декілька років поспіль. Але не лише він оживив простір фабрики, побував тут і Львівський тиждень моди, і фестиваль сучасної драматургії "Драма.UA" та багато інших культурних заходів.
Проте своє друге життя Фабрика повидла отримала після того, як 2015 року будівлі придбав історик та промотор культури з Відня Гаральд Біндер. На цей момент будівлі вже потребували чимало вкладень та серйозних реставраційних робіт. Ревіталізацію розпочали 2019 року. Запуск був запланований ще на весну 2022 року, але спершу пандемія, а тоді повномасштабне вторгення змусили відтермінувати відкриття. Тому відкрилась для відвідувачів оновлена Фабрика повидла, яка стала називатися Jam Factory Art Center, вже у 2023 році.
На фасаді будівлі можна побачити сьогодні напис, який колись слугував рекламою для фабрики "Кронік і син" і якому понад сто років, команда відреставрувала його і він став тепер ще однією родзинкою будівлі.. Також тут відновили старовинні елементи будівлі, зокрема й вінтажні сходи.
Відтепер у просторі Jam Factory відбуваються різноманітні концерти, лекції, майстер-класи, розмови, кінопокази, а також відкриваються масштабні виставки.
- Актуальне
- Важливе

