Дружина Гринкевича, аби захистити квартири в Києві та Львові від арешту, передала їх під заставу, – розслідування
Дружина львівського бізнесмена Ігоря Гринкевича Світлана Гринкевич передала під заставу за кредитними угодами чотири розкішні квартири у Києві та Львові
Про це йдеться в журналістському розслідуванні "Громадського", передає "Еспресо.Захід".
Як йдеться в матеріалі, у травні 2023 року Світлана Гринкевич придбала дві квартири у Новопечерських липках у Києві на 50 та 123 квадратних метри по сусідству. На той час подібні апартаменти коштували 20 мільйонів гривень. Через день після арешту чоловіка, 31 грудня минулого року, Світлана Гринкевич узяла кредит на 5 мільйонів гривень у Олександра Лапшина. А вже 2 січня вона наклала через цей кредит обтяження на обидві квартири у нотаріуса. В реєстрі нині це зазначено як договір іпотеки.
"Якщо людина боїться, що в неї там можуть щось забрати, вони йдуть до нотаріуса й кажуть: "От у нас є розписка на мільйон, ми хочемо під цю розписку укласти договір іпотеки". Закон України про іпотеку вказує, що іпотекотримач є пріоритетним стягувачем. Тобто, майно забезпечене іпотекою, не можуть забрати", – пояснив журналістам адвокат Ярослав Бутирін.
Читайте також: Справа Гринкевичів: які ролі в злочинній схемі мали різні члени сім’ї
Тепер іпотекотримачем обох квартир вказаний саме Олександр Лапшин. Відповідно, поки борг не буде повернуто, квартиру не можуть арештувати чи конфіскувати.
Ще два об’єкти нерухомості Світлана взяла під заставу вже сама, надавши позику власній матері Ірині Федак. Остання придбала квартиру в клубному будинку A Nova House у Києві вартістю у 2 мільйони гривень 8 грудня 2023 року. А вже 15 грудня обидві оформили в нотаріуса договір іпотеки: донька начебто позичила мамі 135 тисяч доларів (майже 5 млн грн), але ще в листопаді. У той самий день, 15 грудня 2023 року, Світлана Гринкевич та Ірина Федак оформили у нотаріуса ще один договір позики, тепер вже на розкішні апартаменти у Львові під 130 квадратів. Вони були придбані у листопаді 2023-го року. Така нерухомість коштувала щонайменше 7 мільйонів гривень.
"Договори про кредит і договір про іпотеку укладають в один день в нормальних умовах. Це робиться в одному місці в один час. Коли розписка або позика – сьогодні, а іпотека – через три дні, виглядає тупо, але цілком законно. З’ясувати, коли там реально була написана розписка – неможливо", – наголосив адвокат.
Відтак, за інформацією "Громадського", Світлана Гринкевич напередодні арешту чоловіка та після нього, віддала під заставу за кредитами всі чотири квартири, загальною вартістю у 29 мільйонів гривень.
Журналісти знайшли в родини Гринкевичів прихований маєток біля Львова
Фото: hromadske
Крім того, журналісти в ході розслідування з'ясували, що Світлана Гринкевич та її мати Ірина Федак мають прихований маєток, розташований неподалік Львова, який відсутній у реєстрах, а вітдак правоохоронці не змогли його арештувати.
За інформацією видання, маєток розташований на території садового товариства "Пролісок" неподалік Львова. Ділянка в 6 соток із будинком на 67 квадратних метрів були оформлені на Світлану Гринкевич 1 серпня 2022 року. Ще три ділянки поруч із загальною площею у 20 соток оформлені на Ірину Федак, матір Світлани. Дві ділянки вона придбала у березні 2022-го. А основну, розміром у майже 10 соток, купила ще у квітні 2019 року. Тоді ж задекларувала на цій ділянці будинок на 300 квадратних метрів.
Проте, як пишуть журналісти, нині всі чотири ділянки обнесені єдиним парканом, а на спільній території височіє маєток, якого не існує в жодних реєстрах. Журналісти-розслідувачі "Громадського" ознайомилися з технічними документами та з'ясували, що площа маєтку — 600 квадратних метрів. В будинку розташовані сауна, кінотеатр, спортзал, СПА-зона, читальна зала, три спальні, 5 санвузлів та інші приміщення.
Журналісти знайшли в інтернеті оголошення про продаж ділянки, яку згодом придбала Ірина Федак та на який розташований маєток. Вартість ділянки на той момент, у 2018 році, становила 110 тисяч доларів (або 5 мільйонів гривень). Будинки схожої площі в сусідніх районах Львова коштують 25-28 мільйонів гривень. Зі знижкою на недобуд та облаштування території довкола, можна оцінити маєток щонайменше у 20 мільйонів гривень. Водночас журналісти зауважили, що роботи на території маєтку припинилися після того, як родина бізнесмена потрапила в корупційний скандал.
Що відомо про справу бізнесмена Гринкевича
Львівського бізнесмена Ігоря Гринкевича затримали працівники ДБР за спробу дати хабар в $500 тис. одному із керівників Бюро. Річ у тім, що компанії, зареєстровані на членів сім'ї Гринкевича, підозрюють в махінаціях з закупівлями для Міністерства оборони на 1,5 мільярда гривень.
Згодом стало відомо, що пов’язані з Гринкевичем компанії постачали Міноборони бронежилети й шоломи за завищеними цінами.
Варто відзначити, що голова Львівської ОВА відмежувався від імовірних протиправних дій бізнесмена.
Заступник міністра оборони України Віталій Половенко у вівторок, 9 січня, повідомив, що міністерство розірве договори з компаніями, які пов'язані з Гринкевичами: їх підозрюють в махінаціях з закупівлями на 1,5 мільярда гривень. Також цього дня львівська обласна рада розірвала меморандум з благодійним фондом Гринкевича.
Нещодавно у сім’ї Гринкевичів вперше відреагували на корупційний скандал.
Крім того, 11 січня стало відомо, що суд арештував майно і рахунки компаній бізнесмена Гринкевича. Правоохоронці також отримали висновки експертів, які встановили, що вся поставлена продукція компаніями Гринкевича на потреби МОУ у 2023 році, не відповідає якісним характеристикам та неможлива для використання військовослужбовцями ЗСУ.
АРМА знайшло в Гринкевичів та їхнього оточення елітні авто, нерухомість і зброю. За інформацією відомства, Ігор Гринкевич та його спільники обвинувачуються у заволодінні бюджетними коштами в особливо великих розмірах.
"60% бюджетних коштів, які підконтрольні фігуранту юрособи отримували від Міноборони, виводились на користь інших афілійованих компаній (найчастіше здійснювались операції щодо надання або повернення фінансової допомоги). Підприємства проводили ризикові (безтоварні) фінансові операції. Решта 40% коштів – для забезпечення виконання державних контрактів – переказувались на рахунки турецьких виробників одягу у Турецькій Республіці", – зазначили в АРМА.
Згодом Печерський суд оприлюднив подробиці затримання бізнесмена Гринкевича, а в ДБР розповіли, на якому етапі перебуває справа.
17 січня Державне бюро розслідувань оголосило підозру членам злочинної організації під керівництвом львівського бізнесмена Ігоря Гринкевича, які завдали збитків державі на майже мільярд гривень
ДБР оголосило у розшук Романа Гринкевича. Він є одним із п’яти підозрюваних у кримінальному провадженні про закупівлі одягу для Збройних сил. Трьом іншим підозрюваним у Печерському районному суді Києва обрали запобіжний захід.
22 січня Державне бюро розслідувань затримало в Одесі Романа Гринкевича - одного з підозрюваних у справі про закупівлю неякісного військового одягу для потреб ЗСУ. Пізніше Печерський районний суд Києва відправив його під варту на 2 місяці із можливістю застави у 500 млн грн.
У ДБР розповіли, що Роман Гринкевич був в Одесі без мобільного зв'язку, щоб його не вистежили.
"Остаточне рішення буде за судом": донька Гринкевича відреагувала на корупційний скандал.
Адвокати Романа Гринкевича подали апеляцію на ухвалу суду про запобіжний захід.
25 січня апеляцію щодо арешту бізнесена Ігоря Гринкевича відклали на місяць.
Застереження: відповідно до ст. 62 Конституції України особа вважається невинуватою у вчиненні злочину і не може бути піддана кримінальному покаранню, доки її вину не буде доведено в законному порядку і встановлено обвинувальним вироком суду.
- Актуальне
- Важливе