Еспресо. Захід
Огляд

Дрогобич: місто солі для подорожі вихідного дня. Що подивитись та куди піти

21 червня, 2024 п'ятниця
08:24

Дрогобич – це невелике самобутнє місто, де активно розвивається туристична галузь, а гостям пропонують до огляду чимало цікавих локацій

Зміст

Про те, куди піти та що подивитися у Дрогобичі, розповідає "Еспресо.Захід".

Що варто обов'язково побачити у Дрогобичі

Старовинний та автентичний Дрогобич оповитий атмосферою легенд, давнини та різноманітних поворотів історії. Його називають містом солі, тож тут вам запропонують навіть каву з сіллю чи солений торт із незабутніми смаковими властивостями. 

У Дрогобичі активно розвивається туризм, тож за допомогою туристичного інформаційного центру можна отримати не лише безкоштовну паперову мапу із позначеними найцікавішими локаціями міста, а й також скористатися електронним додаток. Туристична мапа допоможе вам дістатися і до Ратуші, і до музею ваг, до солеварні чи хоральної синагоги та до багатьох інших привабливих локацій міста.

Ратуша у Дрогобичі

Велична 40-метрова вежа з годинником – це перша локація, яка зустрічає мандрівників у самому серці Дрогобича. Власне із неї найкраще розпочинати свою мандрівку містом.

У вежі ратуші є унікальний годинник із циферблатами на чотири сторони, якому вже понад 90 років. Сама ж ратуша з'явилась у місті ще у XV столітті, проте упродовж сотень років її перебудовували чотири рази, свого сучасного вигляду вежа набула 1929 року, це була перебудова за проєктом львівських архітекторів Яна Семкевича та Мар’яна Нікодимовича. І зараз дрогобицька ратуша входить до 18 найкращих оглядових майданчиків України

Тут, коли подолають усі 156 сходинок, відвідувачі мають нагоду піднятися на оглядовий майданчик, помилуватися краєвидом міста і зробити фото площі Ринок з висоти. Тим часом у Ратуші розташувалася ще одна міська цікавинка – музей ваг.

Ратуша у Дрогобичі

Фото: Туристично-інформаційний центр Дрогобича

Музей-галерея ваг

Галерея ваг розташувалася у підземеллі Ратуші. Тут зібрана справді вражаюча колекція ваг: вона налічує близько 500 найрізноманітніших експонатів, багато із яких вже давно відзначили своє 100-річчя. У музеї можна побачити ваги для яєць, листів, шоколаду, монет, золота, кухонні чи аптечні ваги. Окрім того, галерея представляє унікальні середньовічні ваги інквізиції, завдяки яким у ті часи визначали, чи жінка є відьмою: за тогочасними уявленнями, відьма мала важити не більше 48 кілограмів, щоб могти літати. Це найбільші ваги, які збереглися у музеї, а от найстаріші датуються X століттям.

Музей ваг у Дрогобичі

Фото: Дрогобич.City

Площа Ринок

На Площі Ринок у Дрогобичі збереглись кам’яниці, зведені від XVII до початку XX століть. Серед них зокрема перша аптека міста, будинок знаного місцевого лікаря-хірурга – власника першого автомобіля у Дрогобичі у 1904 році, а також перша книгарня. У своєму родинному будинку на площі колись мешкав американський письменник Джордж Оскар Лі, він же Оскар Літтман, саме його сім'ї до війни належала кам'яниця на площі Ринок, 5.

Площа Ринок у Дрогобичі

Фото: Дрогобич.City

Церква святого Юра у Дрогобичі

Цю старовинну церкву вважають однією з найцінніших святинь Дрогобича. Збудована без жодного цвяха, вона датується ще XV століттям. А унікальні розписи XVII століття, якими стіни вкриті повністю, подарували храму ще одну назву – поема на дереві.

Найбільша збережена пам'ятка сакральної архітектури Галичини внесена до спадщини ЮНЕСКО. За легендою, у Дрогобич церкву звозили по частинах на волах, адже раніше вона належала селу Надієву в Івано-Франківській області. А до дрогобиччан вона потрапила завдяки тому, що храм обміняли на сіль. Проте насправді за допомогою привезених звідти брусів церкву просто розширювали та добудовували.

Церква святого Юра, Дрогобич

Фото: відкриті джерела

Хоральна синагога

Одна із найбільших Хоральних синагог України розташована саме у Дрогобичі. Синагогу зводили наприкінці XIX століття, у часи розквіту єврейської громади міста. 

У часи Другої світової війни приміщення синагоги слугувало конюшнею, опісля тут розміщувався спочатку склад тканин, згодом солі, а потім меблева крамниця. І лише на початку 1990-х років синагогу повернули місцевій єврейській общині. Проте на той момент будівля вже перебувала у доволі зруйнованому стані. 

Її відреставрували, повернувши величний вигляд, для цього єврейська громада Дрогобича відшукала меценатів, які виділили гроші на укріплення стін приміщення, і вона знову почала функціонувати як релігійний об'єкт. Окрім того, синагога неодноразово використовувалася як своєрідний майданчик для мистецьких виставок і проєктів.

Хоральна синагога у Дрогобичі

Фото: відкриті джерела

Костел святого Варфоломія, або ж Бартоломея, та вежа-дзвіниця

Костел є яскравим прикладом готичної архітектури у Дрогобичі. Він оповитий легендами та входить у перелік 15 містичних і таємничих храмів Україні. А його дзвінниця колись виконувала роль однієї з брам для входу у місто

Точна дата побудови храму невідома. Натомість відомо, що король Ягайло своїм указом 1392 року ухвалив будівництво костелу. А 1511 року костел посвятив львівський архієпископ Бернард Вільчек.

Після Другої світової війни костел спіткала доля більшості святинь на українській землі: його зачинили й розмістили там склад театральних реквізитів. Вірянам вдалося його повернути лише у грудні 1989 року. І сьогодні костел вважають рідкісною пам’яткою готичного стилю.

Костел святого Бартоломея у Дрогобичі

Фото: Туристично-інформаційний центр Дрогобича

Дрогобицька солеварня

Сіль віддавна була візитівкою Дрогобича та його великою цінністю. Солевиварювальний завод, який тут діє, є одним із найстаріших підприємств не лише в Україні, а й у всій Європі. Солі присвячене навіть гасло міста: "У ньому вся сіль".

Якщо прогулятися на солеварню, а перед тим замовити екскурсію, то можна дізнатися як варять сіль, як утворюються соляні ріки, подивитися на найстарішу соляну шахту, познайомитися із солеварами і навіть спробувати місцевий ексклюзив на смак. 

Солеварня у Дрогобичі

Фото: Туристично-інформаційний центр Дрогобича

Вулиця Тараса Шевченка (Панська)

Прогулятися однією з найкрасивіших вулиць Дрогобича, колись Панською, а тепер Тараса Шевченка, – це те, що точно варто зробити під час мандрівки до міста. Забудована здебільшого віллами кінця XIX – початку XX століття, вона милує око фактично на кожному кроці, запрошуючи гостей поринути у свою особливу атмосферу.

Саме на вулиці Панській були відкриті перші кав'ярні Дрогобича, за що певний період її по праву називали "вулицею кавових сердець". 

Тут вас зустріне палац початку XX століття, який має ймення вілла Яроша, себто останнього бургомістра Раймунда Яроша. Збудована у стилі віденська сецесія, сьогодні вілла стала домівкою для біологічного факультету Дрогобицького державного педагогічного університету. Ще одним культовим місцем вулиці стала Вілла Б'янки, адже саме про нього згадує у своєму творі "Весна" відомий письменник та художник Бруно Шульц, життя якого тісно пов'язане, адже минало саме тут, із Дрогобичем. Окрім того, вже майже 30 років як тут розташувалася експозиція Дрогобицького краєзнавчого музею, а з 2005 року вілла функціонує як палац мистецтв та картинна галерея.

Не оминайте увагою й решту будівель, розташованих на вулиці давніх дрогобицьких магнатів, бо кожна із них огорнута своєю історією, таємницями і, звісно ж, архітектурними родзинками.

Вілла Бянки

Фото: Туристично-інформаційний центр Дрогобича

Вуличний музей

Це особливий проєкт Дрогобича, який покликаний перетворити простір міста у музей просто неба. На вулицях міста можна відшукати мурали, інсталяції, селфі-точки та історичні пам’ятки, створені у межах проєкту. 

Що шукати

– 11 ангелів-музикантів, які оберігають місто і додають йому свою мелодію. Вони оселилися у парку Степана Бандери та Костельному сквері.

– Art-стовпці, створені місцевою художницею Христиною Соломчак. Їх варто шукати у парку Степана Бандери.

– Водяна колонка на площі Ринок, де можна набрати води і втамувати спрагу. Це символ того, що Дрогобич став одним із перших міст у міжвоєнній Галичині, яке отримало якісне водопостачання.

– Телефонна будка зі справним ретро-таксофоном. Це чи не єдиний такий робочий автомат в Україні.Тут кожен може зайти у кабінку, підняти слухавку і зателефонувати з нього. Локація: вул. Данила Галицького, 8.

– Pixel-art від митця-концептуаліста Олександра Максимова: 10 неординарних мозаїчних портретів. Зокрема шукайте на вулицях міста Бруно Шульца, Івана Франка, Юрія Дрогобича, Зельмана, Сергія Параджанова, Маркіяна Іващишина та іншого.

– Мурали, інформаційні таблиці та селфі-локації. 

Вулична галерея у Дрогобичі

Фото: Туристично-інформаційний центр Дрогобича

Місцями Бруно Шульца

Окремо варто відзначити серед локацій Дрогобича ті, які пов'язані із життям та творчістю добре знаного польського письменника та художника єврейського походження Бруно Шульца. У місті ви зможете побачити його рідний дім, відвідати музей, побачити роботи видатного митця, а також прогулятися вуличками, які тісно вплелися у твори Бруно Шульца. Туристично-інформаційний центр навіть пропонує взяти участь у тематичній екскурсії, яка так і називається "Місцями Бруно Шульца", і покаже своїм відвідувачам місця, де бував сам письменник, локації із книги “Цинамонові крамниці” та інші цікавинки, дотичні до теми.

місцями Бруно Шульца

Фото: Туристично-інформаційний центр Дрогобича

Теги:
Читайте також:
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 40.99
    Купівля 40.99
    Продаж 41.5
  • EUR
    Купівля 45.76
    Продаж 46.45
  • Актуальне
  • Важливе
2024, субота
28 вересня
11:16
Новини Львівщини
Черги на кордоні з Польщею у Львівській області 28 вересня
10:43
Рятувальники на Франківщині допомогли 7-річному хлопчику, який застряг у торговельному автоматі
10:29
Втратив рівновагу і впав: на будівництві неподалік Тернополя загинув чоловік
Знайшли в ліфтовій шахті: на будівництві у Львові загинув робітник
10:23
На Львівщині в ДТП травмувалось троє людей
10:01
На Франківщині судитимуть чотирьох полонених бойовиків, які воювали в російських підрозділах 
09:34
Алтайські озера
Як очищення озер у Львові вплинуло на їхній стан
09:30
прощання
Львівщина 28 вересня прощатиметься з п'ятьма загиблими воїнами
09:10
Львівський архів оприлюднив нові записи про народження, шлюби та смерті за 1940-1941 роки
08:49
хмари
Погода на заході України: прогноз синоптиків на 28 вересня
08:35
ППО
У небі над Рівненщиною ППО знищила ворожу повітряну ціль
07:56
Ексклюзив
МАФ
Планують демонтувати 134 МАФи. Чому у Львові зносять тимчасові споруди та що буде на їхніх місцях
2024, п'ятниця
27 вересня
22:30
новини Львівщини
Незаконно привласнила майже 100 тис. грн: на Волині судитимуть продавчиню
22:06
У Луцьку водоканал за місяць зекономив 1 млн грн завдяки сонячним електростанціям
21:42
Підробила звіти на 1,5 млн грн: на Хмельниччині судитимуть головну бухгалтерку в’язниці
21:20
кайданки
Переховувався у монастирі на Тернопільщині: викрили колишнього вчителя, який ґвалтував хлопчиків
21:04
Ветеран з Тернополя пройде в амуніції 40 км горами, щоб зібрати 300 тис. грн для ЗСУ
20:45
собака, пес
У Львові 84-річному чоловіку світить 3 роки тюрми за вбивство собаки
20:25
​У трьох областях України викрили незаконні рубки дерев на майже 15 млн грн
Незаконно зрубали 95 дерев: на Прикарпатті акціонерне товариство може сплатити штраф у 1 млн грн
20:07
Ключова тема – мобілізація: у Львові відбулося виїзне засідання комітету ВР з питань нацбезпеки
19:48
Ексдиректор оборонного заводу продавав підприємству обладнання з його ж складів, БЕБ оголосило підозру
19:25
Рівнянин з ножем посеред поля напав на пенсіонера, чоловіка заарештували
19:14
"Мовчи": гурт "Пиріг і батіг" презентував нову пісню та кліп
19:01
Кшиштоф Хабєр
Скандал довкола сміттєпереробного у Львові: представник польської компанії каже, що не може зустрітись з Садовим
18:25
Фотографували Тису, щоб оцінити, як краще переплисти її: прикордонники затримали трьох чоловіків
18:18
Осінь, дощ
Невеликий дощ, місцями грози: прогноз погоди у Львові та на Львівщині на 28 вересня
18:09
Представила українську писанку: мисткиня з Калуша Наталія Андибур перемогла на фестивалі Golden Time Talent у Лондоні
18:06
На Буковині знешкодили нарколабораторію і товар на понад півмільйона грн
17:48
В Івано-Франківську облаштують сквер дозвілля для ветеранів біля міського озера
17:33
Львів, архітектура та скульптура
Виклики війни та змін клімату: у Львові відбудеться Ukrainian Resilience Week
17:25
Село Червона Дубина на Хмельниччині перейменували без відома громади: жителі не згодні з новою назвою
17:18
Обіцяв оформлення "непридатності" до військової служби за $25 тис.: затримано 19-річного організатора схеми 
17:16
Ексклюзив
сміттєпереробний завод у Львові
Будівництво сміттєпереробного у Львові зупинив суд, який встановлює, чи мав підрядник відповідну ліцензію, – депутат Петро Адамик
16:45
На митному кордоні "Вишнє Німецьке - Ужгород" частково обмежать рух вантажів
16:34
Козицький і Холод
Голова Львівської ОВА Максим Козицький очолив Палату регіонів
16:17
матч ФК "Карпати" U-19 та "Полісся" U-19
Львівські "Карпати" U-19 перемогли "Полісся" у домашньому поєдинку
16:06
побиття
Чернівчанина, який вкусив за ніс і побив сусіда та його дружину, судитимуть
15:47
У Львові відкрився ще один McDonald's: це вже дев'ятий ресторан мережі у місті
15:23
У Ходорові на Стрийщині горів ринок: двох людей з опіками шпиталізували
15:12
У Львові буде свій "Сіддхартха": театр ім. Курбаса представить прем'єру 
14:57
незаконна зрубка дерев
На Закарпатті незаконно вирубали лісу на 31 млн грн
Більше новин