Еспресо. Захід
Огляд

"Буде армія — буде держава": 137 років тому народився Вітовський, який зробив Львів українським

8 листопада, 2024 п'ятниця
07:30

У цей день, 8 листопада, 137 років тому народився Дмитро Вітовський — видатний військовий діяч, а також політик, що доклав значних зусиль для утвердження української державності

Зміст

"Еспресо.Захід" розповість про видатного сотника Українських січових стрільців, полковника УГА Дмитра Вітовського, чия діяльність стала символом боротьби за незалежність України.

Ранні роки та освіта Вітовського 

Дмитро Вітовський народився 8 листопада 1887 року в селі Медуха, що на Прикарпатті, в родині дрібної й небагатої шляхти. З юних років хлопець був сповнений рішучості та прагнув змінити своє життя, стати кимось важливим. Тому військовий шлях виявився для Вітовського саме тим соціальним трампліном, який зробив його важливою постаттю історії України. 

Здобувши початкову освіту, Дмитро продовжив навчання у Станіславській гімназії, де почав вивчати не тільки загальноосвітні предмети, але й українську історію. Захоплення ідеями національного відродження надихнули його на активну діяльність у молодіжних організаціях.

Дмитро Вітовський жив і діяв у період, коли Галичина була частиною Австро-Угорської імперії — потужної багатонаціональної держави, що охоплювала різні етноси і культури, але водночас стикалася з численними внутрішніми протиріччями. Наприкінці XIX — на початку XX століття ця імперія перебувала на піку свого розвитку, однак дедалі гостріше відчувалися національні прагнення підкорених народів, які прагнули вийти з-під впливу монархії Габсбургів і боролися за свою культурну та політичну автономію. У цьому політичному середовищі формувалися ідеї, які живили український визвольний рух і мали вирішальне значення для людей на кшталт Вітовського.

Вітовський був членом Української радикальної партії, організатором "Січей", головою драгоманівської таємної організації, загалом одним із найактивніших провідників студентської молоді. Також він брав участь у боротьбі за створення українського університету, навіть розробив план звільнення з в'язниці Мирослава Січинського, який здійснив замах на намісника Галичини графа Андрія Потоцького. 

Власне, що за свою активну політичну діяльність був засуджений та позбавлений старшинського ступеня австрійської армії, якого отримав 1908 року. В 1910 році був на короткий час ув'язнений за політичну діяльність, та після звільнення встиг закінчити свої студії у Краківському університеті, ще до початку того, як вибухнула Перша світова війна. 

Світова війна та військовий шлях Вітовського 

На початку війни Дмитро Вітовський, як і багато галичан, був мобілізований до австрійської армії. Тим більше, що він мав військове звання. Однак його думки були спрямовані на те, щоб скористатися цим моментом для досягнення політичних цілей, пов’язаних з утвердженням української державності. Тому Вітовський став активним учасником легіону Українських січових стрільців, який дозволила сформувати австрійська влада. Там він швидко здобув репутацію талановитого військового командира.

Сотник Вітовський пройшов усі бої УСС у Карпатах, відзначився у визволенні кількох міст від росіян. За перемогу на Маківці нагороджений медаллю "За хоробрість". 28 червня 1915 року він був призначений комендантом здобутого у боях Галича. За його розпорядженням на ратуші міста було піднято синьо-жовтий прапор. Після поранення в ногу його перевели на Волинь, де він допоміг організувати 11 українських народних шкіл.

Вітовський був одним з тих сучасних командирів, завдяки чиїм здібностям легіон Січових стрільців став однією з найорганізованіших та найбоєздатніших військових частин тодішнього українського визвольного руху. Його діяльність стала важливим кроком у розвитку українського війська, що згодом мало вирішальне значення у часи боротьби за незалежність Західноукраїнської Народної Республіки.

Роль у Листопадовому чині

Однією з найяскравіших сторінок життя Дмитра Вітовського є його участь у Листопадовому чину 1918 року. 

У ніч на 1 листопада 1918 року, завдяки продуманому плануванню та організаційним здібностям Вітовського, українські війська швидше за поляків захопили ключові об'єкти у Львові та проголосили створення Західноукраїнської Народної Республіки (ЗУНР). Це було одне з найбільших досягнень українського визвольного руху початку ХХ століття, і саме Вітовський керував багатьма операціями з організації української влади у Львові та на Галичині. Тоді синьо-жовтий прапор замайорів над багатьма містами й селами. 

Після проголошення ЗУНР Вітовський займався питанням організації армії новоствореної республіки, прагнучи сформувати потужну військову силу, здатну захистити молоду державу від зовнішніх загроз. Він був призначений державним секретарем військових справ і особисто займався питаннями комплектування армії, забезпечення військовим спорядженням і підготовки бійців. Тобто саме він стоїть за тим, що ми знаємо як Українська галицька армія, яка змогла довгий час протистояти полякам та втримувати територію, де діяв уряд ЗУНР. Вітовський любив повторяти фразу, що поки буде армія, доти й буде держава. 

До речі, Дмитро Вітовський був одним із тих, хто просунув ідею про Акт Злуки, тобто об’єднання ЗУНР та УНР в одну Українську державу, про що було оголошено 22 січня 1919 року. 

Читайте також: Листопадовий чин: як Львів став українським за один ранок, що увійшов в історію

Трагічна смерть у повітрі 

Після поразки українських сил у боротьбі з поляками за незалежність у 1919 році, Вітовський, як і ніші діячі ЗУНР, був змушений емігрувати. Він активно шукав підтримки для української справи серед західних країн. Однак його життя обірвалося несподівано і трагічно. 

Дмитро Вітовський був одним з членів делегації на мирній конференції в Парижі, яка за дорученням Державного секретаріату мала домагатися припинення агресії Польської держави проти ЗУНР. 4 (2) серпня 1919 року під час перельоту із Парижа до Кам’янця-Подільського, на той час осідку уряду УНР, Вітовський загинув у авіакатастрофі над Німеччиною. Його смерть стала важким ударом для українського визвольного руху, адже він був одним із найталановитіших лідерів, здатним вести націю до перемоги.

Причини трагедії й досі викликають суперечки. Тодішні журналістські версії були, що на літак Вітовського напали польські ВПС, однак джерела не підтверджують цією інформації. Найімовірніше, літак розбився через несправність у моторі, тобто стався нещасний випадок.

На момент смерті Вітовському було 31 рік. Донедавна вважалося, що він загинув 4 серпня 1919 року, проте київський історик Павло Гай-Нижник на підставі раніше невідомих документів встановив, що Дмитро Вітовський загинув саме 2 серпня 1919 року.

Читайте також: Один із творців ЗУНР: 105 років тому в авіакатастрофі загинув полковник Дмитро Вітовський

Вшанування пам'яті

Постать Дмитра Вітовського залишається в пам’яті українців як символ самовідданої боротьби за свободу і незалежність. Його ім’я увічнене в назвах вулиць, пам’ятниках і меморіальних заходах, що проводяться на його честь. 

Дмитро Вітовський став символом боротьби за українську незалежність. Він вірив у ідею незалежної, сильної України, тому присвятив своє життя боротьбі за свободу та справедливість. Його політична діяльність та активність у боротьбі за державність стали основою для подальших зусиль українських націоналістів, які боролися за українську незалежність протягом всього ХХ століття. Для багатьох життя Вітовського, сповнене боротьби за національні цінності, стало прикладом патріотизму і відданості. А його день народження — це чергове нагадування про важливість національної єдності у боротьбі за незалежність України. 

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.16
    Купівля 41.16
    Продаж 41.65
  • EUR
    Купівля 43.07
    Продаж 43.85
  • Актуальне
  • Важливе
2024, субота
23 листопада
10:00
Головний корпус Львівської політехніки отримав статус пам’ятки національного значення
09:32
зона прикордонного контролю, перетин кордону
Черги на кордоні з Польщею у Львівській області 23 листопада
09:19
прощання
Львівщина 23 листопада прощається з чотирма полеглими воїнами
08:59
хмари
Погода на заході України: прогноз синоптиків на 23 листопада
08:40
зимові Карпати
На Закарпатті через падіння каміння з гори зійшла з рейок електричка
2024, п'ятниця
22 листопада
22:45
унікальний орган на Львівському вокзалі
На Львівському залізничному вокзалі звучав унікальний орган із фрагментами розірваних російських ракет
22:22
Біля кладовища на Тернопільщині невідомі вкрали туї
21:37
Під час відпустки в ДТП загинув військовий із Прикарпаття
21:22
Схуд на 18 кг: який стан 15-річного студента, якого старшокурсники побили у Хмельницькому
21:00
Збірку Жадана продали за 220 тис. грн: у Франківську на благодійному аукціоні зібрали майже 2 млн грн
20:42
новини Львівщини
На фронті загинув захисник із Тернополя Віталій Бабій
20:23
Львівські "Карпати" з мінімальним рахунком здолали "Колос"
20:03
Відчути місто на дотик: у Жовкві відкрили мініскульптуру центру міста
19:38
Огляд
Сніг
Місцями невеликий сніг: прогноз погоди у Львові та на Львівщині на 23 листопада
19:25
На кордоні з Румунією снігові замети перевищили пів метра: прикордонники показали фото
19:00
Оновлено
світло
Відключення електроенергії на 22 листопада скасовані, – Львівобленерго
18:12
У Шептицькому демонтували металеві літери старої назви міста
17:54
"Галки" і "Сойки": Львівщина відправила не передову потужні українські розробки для військових
17:42
"Не відчув, що наїхав": на Рівненщині розшукали водія вантажівки, який збив жінку та зник з місця ДТП
17:26
ресторан
У центрі Львова понад пів сотні ресторанів закривають і продають, – ресторатор Юрко Назарук
17:21
світло
Коли на Львівщині не буде світла 23 листопада: графік вимкнень
17:17
У Чернівцях вперше після початку повномасштабного вторгнення РФ встановлять новорічну ялинку
17:14
Оновлено
вшанування пам'яті жертв Голодомору у Львові
Куди піти у Львові з 18 по 24 листопада: "Запали свічку пам'яті" та "Зерно" від INSO-Lviv
16:56
Як викликати медичну допомогу, коли нема зв'язку і електрики на Львівщині
16:43
"Домівка врятованих тварин" у Львові прихистить на зиму білих лебедів з одного з парків
16:27
Мешканку Тернопільщини підозрюють у торгівлі людьми
16:12
У Тернополі протестують студенти коледжу: причина
15:56
Рейковий автобус Pesa курсуватиме за маршрутом Івано-Франківськ –  Ворохта
15:49
передача Львову титулу Молодіжної столиці Європи 2025
Львову офіційно передали титул Молодіжної столиці Європи 2025
15:42
На Закарпатті доцентка університету за хабарі влаштовувала чоловіків на навчання: жінці оголосили підозру
15:28
У Львові ветерани й захисники можуть відвідувати міські заклади культури безкоштовно
15:06
Судовий вирок
Буковинця судитимуть за переправлення військовозобов'язаних до Румунії
14:52
Переховували чоловіків у кількох будинках: на Рівненщині оголосили підозру двом жителям за організацію незаконних переправлень
14:33
На Закарпатті зіткнулися рейсовий автобус та Audi, загинула 22-річна водійка
14:32
Керецьківська сільрада
Депутату, який підірвав гранати на сесії сільради на Закарпатті, винесли вирок
14:13
На Хмельниччині 70% іноземців, які проживають в області, є росіянами
14:02
затримані біля Білоруського кордону
На Волині викрили двох жителів прикордоння, які переправляли чоловіків до Білорусі
13:45
парк Знесіння у Львові
У Львові в парку "Знесіння" облаштують інклюзивний спортмайданчик та доріжку для прогулянок
13:32
Оновлено
У Львові розпочинають ремонт частини вулиці Сяйво, тролейбус на Левандівку не курсуватиме
13:27
кайданки
У Луцьку затримали 15-річного хлопця, який вимагав 1 млн грн викупу після фейкових замінувань
Більше новин