8 листопада - Собор Архистратига Михаїла та інших Небесних Сил Безтілесних
Архистратига Михайла – одне з головних з-поміж свят на честь усіх ангелів. Ангел-цілитель, захисник, якого часто зображають у вигляді воїна. Його вважають покровителем вояків, лицарів
Крім того, в Україні, з часів князя Всеволода (11 ст.) архангела Михаїл – покровитель Києва. Символами столиці є статуя Архистратига на Майдані Незалежності та Михайлівський золотоверхий собор. Під час російсько-української війни під час обстрілу Бородянки, серед згорілих та розбитих будинків, статуя Михаїла залишилася майже неушкодженою.
Коли святкувати день архангела Михаїла, який раніше був 21 листопада?
З 1 вересня минулого року Православна церква України та Українська греко-католицька церква перейшла на новоюліанський календар. А тому усі свята тепер припадають на 13 днів раніше, аніж колись. Свято на честь архистратига Михаїла українці вшановують 8 листопада і називається воно – Собор архістратига Божого Михаїла. Слово "Собор" у цьому випадку означає "спільне прославлення".
"Церква підкреслює особливе значення ангелів, цих розумних безтілесних істот, у нашому житті. З Писання знаємо, що вони створені раніше за людей та є активними учасниками здійснення Божого Промислу", - розповідають у Православній церкві України.
Історія вшанування Архистратига Михаїла
В одкровеннях Івана Богослова – останній книзі Нового Завіту Апокаліпсисі – архангел Михаїл постає як верховний командувач, або ж архістратиг Божого війська супроти нечистих сил, яких перемагає в битві.
У книзі "Керівництво до написання ікон святих догідників" йдеться про те, що святий Архангел Михаїл "зображається таким, що топче ногами люцифера і, як переможець, що тримає в лівій руці на грудях зелену фінікову гілку, а в правій руці спис, на верху якого біла корогва, із зображенням червоного хреста, в ознаменування перемоги Христа над дияволом".
Свято Собору архістратига Божого Михаїла та інших небесних сил безплотних встановлене на початку IV століття на Помісному Лаодикійському Соборі, який відбувся за декілька років до І Вселенського Собору. Лаодикійський Собор 35-м правилом засудив і відкинув єретичне поклоніння ангелам як нібито творцям та правителям світу і утвердив православне шанування їх як виконавців Божої волі, – пояснюють у Православній церкві України.
Звершується це святкування в листопаді – дев'ятому місяці від березня (з якого колись у давнину починався рік) – відповідно до числа 9-ти чинів ангельських. А восьмий день місяця (8 листопада) вказує на майбутній Собор усіх сил небесних у день Страшного Суду Божого, який святі отці називають "днем восьмим", бо після цього віку, що триває седмицями днів, настане "день восьмий", і тоді "прийде Син Людський у славі Своїй і всі святі ангели з Ним, тоді сяде на престолі слави Своєї, і зберуться перед Ним усі народи; і відділить їх одних від одних, як пастир відділяє овець від козлів".
Що означає ім'я Михайло
"Всі ангели були створені Богом добрими, але згодом частина їх почала зловживати свободою і відпала від Бога, інші ж ангели залишились вірними Творцеві та своєму призначенню. Падші ангели були скинуті з Небес, а світлі утвердилися в добрі й любові до Господа", – пояснюють духівники.
Над усіма ангелами небесними поставлений святий архістратиг, тобто начальник воїнства – Михаїл. Він є архангелом. Його ім’я з давньоєврейської перекладається "Хто як Бог?!". А промовлені були ці слова перед боротьбою світлого небесного воїнства зі слугами Денниці, який загордився і проголосив себе "богом". Ця боротьба сталася ще на початку світу і закінчилася, як відомо, поразкою демонів і скиненням їх з Небес.
Священнослужителі закликають у цей день прийти до храму з нагоди свята на честь світлого ангельського небесного воїнства на чолі з архістратигом Михаїлом і помолитись до сил небесних про захист й допомогу для нашого народу.
Михайлове чудо
У Православній церкві святкують окремо одне з чудес Архистратига Михаїла.
За переказами, щоб урятувати дочку, місцевий християнин помолився Архангелу Михаїлу, попросивши у нього зцілення дочки. Дочка була зцілена. У вдячність за це він збудував Церкву імені Архангела Михаїла у місті Колоси (Туреччина). У 3-4 століттях у цій Церкві почав служити Святий Архип, який був активним проповідником Християнства у своєму реґіоні. Це не надто подобалось місцевим язичникам. Саме вони вирішили ліквідувати Церкву імені Архангела Михаїла. Для цього створили канал між місцевими річками. Передбачалося, що вода піде прямо на Церкву та знесе культову споруду. Але Святий Архип почав молитися Архангелу Михаїлу і вода оминула Церкву.
Під крилами та мечем архістратига Михаїла
- Актуальне
- Важливе