На Львівщині нарахували 2300 ділянок самосійних лісів. Чи можна там зрізати дерева на дрова
Чи можуть штрафувати людей, які зрізають на дрова дерева там, де колись було поле та у яких випадках такі ділянки уже офіційно вважаються лісом
Законопроєкт, який передбачає кримінальну відповідальність за зберігання деревини без документів, якщо її вартість перевищує 30 тис. грн викликав чимало запитань. Чи можна зрізати без дозволу дерева на власному подвір’ї або на занедбаних полях, які поросли лісом, хоча за документами – це землі сільськогосподарського призначення. "Еспресо.Захід" з’ясував, коли самозаліснені землі офіційно починають вважатись лісом, а коли на них можна, і навіть треба, зрізати дрова.
На Львівщині 10 200 га можуть визнати самосійними лісами
"Два роки тому в Україні був прийнятий про збереження так званих самосійних лісів. Відповідно до нього, при обласних і районних державних адміністраціях були утворені комісії по ідентифікації таких, – каже у коментарі "Еспресо.Захід" керівник Західного міжрегіонального управління лісового та мисливського господарства Анатолій Дейнека. – На Львівщині було виявлено понад 2300 ділянок самосійних лісів загальною площею понад 10 200 га".
За словами Анатолія Дейнеки, на кожну цю ділянку Західне міжрегіональне управління лісового та мисливського господарства внесло подання в органи місцевого самоврядування, на території яких є ці ділянки. Далі органи місцевого самоврядування мають розглянути ці подання і прийняти рішення про віднесення до самозалісненої такої цієї ділянки, ну або відхилити з якихось поважних причин. Наразі уже є рішення щодо 1100 га самозаліснених територій.
Місцева рада може відмовити відносити ці ділянки до самосійних лісів, однак розглянути подання зобов’язана розглянути ці подання.
Важливо: якщо ділянка, поросла лісом, у приватній власності, місцева рада не може її включити до самосійних лісів. Це може зробити лише власник ділянки.
Після того, як ділянку офіційно визнали самосійним лісом, її передають державним або комунальним лісовим господарствам. І далі на ці дерева уже поширюються такі ж правила, як і на звичайні ліси.
"Який постійний лісокористувач ближче до тої ділянки, тому і передають. Це розумно, бо тоді можна, скажімо так, забезпечити охорону і тих масивів, які вже є в користуванні, ну і цієї самозалісненої ділянки, – каже Анатолій Дейнека. – Два тижні тому наше управління ініціювало в обласній адміністрації проведення виїзної наради посвяченої питанням збереження самозаліснених ділянок на Стрийщині. Ми виїжджали в Гніздичівську ОТГ, яка прийняла рішення про 26 га власне таких ділянок і передала їх в Стрийській філії державного підприємства "Ліси України".
Коли дерева можна зрізати без дозволу
Як пояснюють у Державній екологічній інспекції Хмельницької області, видалення дерев на земельній ділянці, яка перебуває у приватній власності та на присадибній ділянці здійснюється за рішенням власника (користувача) земельної ділянки без сплати їх відновної вартості. Тобто дозвіл на те, аби зрізати дерево у власному саду, подвір’ї чи ділянці, яка була виділена колись як пай і поросла лісом, не потрібна.
Як якщо дерево росте за межами присадибної земельної ділянки, наприклад біля паркану, у такому випадку видалення дерев здійснюється за рішенням виконавчого органу міської, селищної, сільської ради. Для цього треба звернутися до органу місцевого самоврядування із заявою, а відповідна комісія вивчає це питання, складає акт обстеження тих насаджень, що підлягають видаленню, і видає заявнику копію рішення.
Однак ці правила стосуються лише дерев, які ростуть у межах населених пунктів. Порядок видалення дерев за межами населених пунктів затверджують у громадах і вони можуть дещо відрізнятись. Але тут варто пам'ятати одне: ви не можете зрізати дерева чи робити будь-які роботи на ділянці, яка вам не належить. Якщо ви хочете зрізати самосів на землях комунальної власності, маєте звернутись до органу місцевого самоврядування.
Які штрафи передбачені за зрізання дерев без дозволу
Наразі діє закон 2019-го року "Про внесення змін до деяких законів України щодо збереження українських лісів та запобігання незаконному вивезенню необроблених лісоматеріалів". Відповідно до нього, незаконна порубка і пошкодження дерев або чагарників тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від 15 до 30, а на посадових осіб - від 75 до 150 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Тобто, це 255 гривень – 510 гривень.
Ті самі дії, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню, передбачають накладення штрафу на громадян від 30 до 60, а на посадових осіб - від 300 до 600 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Окрім штрафу, вас можуть змусити відшкодувати збитки. А це уже залежить від діаметра кореня пенька.
"Для прикладу, якщо діаметр пня незаконно зрізаного дерева у межах населеного пункту 50 сантиметрів, то доведеться відшкодувати збитки на суму 2800 гривень, і це незалежно, яке дерево, дуб чи вільха, пояснюють у ДЕІ Хмельницької області. – Якщо ж це дерево зрізане за межами населеного пункту, у лісі або на землях сільськогосподарського призначення, то відшкодування за такий же самий діаметр пня – 50 сантиметрів – ще більше – 11 тисяч 201 гривня".
Коли зрізати дерева на ділянці обов'язково
Якщо ви є власником земельною паю, але на вашій ділянці ростуть самосійні дерева, то ви не лише маєте право їх зрізати, але й зобов'язані це зроби. Адже за статтею 35 Закону України "Про охорону земель" визначено, що власники і землекористувачі, в тому числі орендарі, земельних ділянок при здійсненні господарської діяльності зобов’язані забезпечувати використання земельних ділянок за цільовим призначенням.
Також власник зобов'язаний "забезпечувати захист земель від пожеж, ерозії, виснаження, забруднення, засмічення, засолення, осолонцювання, підкислення, перезволоження, підтоплення, заростання бур’янами, чагарниками і дрібноліссям". Тобто фактично власник не має допускати, аби земля сільськогосподарського призначення заростала лісом та чагарниками.
- Актуальне
- Важливе