Еспресо. Захід
Огляд

Блаженніший Святослав 13 років у статусі глави УГКЦ: чим відомий патріарх

27 березня, 2024 середа
11:30

Цього дня, 27 березня, у 2011 році відбулася інтронізація глави УГКЦ Святослава Шевчука у Патріаршому соборі Воскресіння Христового у Києві

Зміст

"Еспресо.Захід" нагадає цікаві факти про главу УГКЦ та його шлях у стані патріарха греко-католицької церкви.

Життєвий шлях Шевчука

глава УГКЦ Святослав Шевчук

Фото: ugcc.ua

 

Святослав Шевчук народився 5 травня 1970 року у музичній сім’ї – мати була вчителькою у музичній школі. Вдома у майбутнього глави УГКЦ чи не завжди лунали звуки фортепіано. Улюблений його композитор – Антоніо Вівальді. Блаженніший зізнається, що грає, коли ніхто не чує.

З церковною діяльністю Святослава Шевчука познайомили його бабуся та дідусь. У радянський час церква була у підпіллі. Свої перші кроки на церковному шляху юний Святослав робив у середовищі дяків та церковних співців, адже в домі Шевчуків священники підпільно служили Божественну літургію. Вже тоді він вчився читати старослов’янською мовою Псалми.

Після закінчення середньої школи Святослав навчався у Бориславському медичному училищі. Водночас у 1983–1989 роках — в підпільній греко-католицькій духовній семінарії. Відбув військову строкову службу в Радянській армії. У 1991–1992 роках навчався в Центрі філософсько-богословських студій "Дон Боско" у м. Буенос-Айресі (Аргентина), а у 1992–1994 роках — у Львівській духовній семінарії Святого Духа. 24 червня 1994 року був висвячений на священника. Після цього продовжив навчання, зокрема, з 1994 по 1999 роки у Папському університеті святого Томи Аквінського (Рим, Італія), де здобув ліценціат, а згодом і докторат з відзнакою Summa cum laude в галузі богословської антропології та основ морального богослов'я візантійської богословської традиції.

У 1999 році о. Святослав повернувся до України, де займався освітою молодих семінаристів. Спершу був віцеректором, а з 2007 року – ректором Львівської духовної семінарії. Крім цього, він був поряд тодішнього глави УГКЦ Блаженнішого Любомира Гузара, адже займав пост його голови секретаріату та особистого секретаря.

У 2009 році почався єпископський шлях о. Святослава, два роки він служив в Буенос-Айресі (Аргентина) для вірян УГКЦ.

У 2011 році Блаженніший Любомир пішов у відставку з поста глави УГКЦ по стану здоров’я і постало питання, хто тепер очолить найбільшу церкву Галичини? 23 березня 2011 року виборчий Синод єпископів УГКЦ обрав саме єпископа Святослава Шевчука Верховним архієпископом Києво-Галицьким, Главою української греко-католицької церкви. 25 березня цей вибір затвердив Папа Римський Бенедикт XVI. А інтронізація нового Глави УГКЦ відбулася 27 березня у Патріаршому соборі Воскресіння Христового у Києві. У віці 40 років, Блаженніший Святослав став наймолодшим з-поміж єпископів УГКЦ та четвертим за віком з-поміж наймолодших католицьких архиєреїв у світі.

Блаженніший Святослав поліглот, адже окрім рідної української, вільно володіє англійською, німецькою, італійською, іспанською, польською, російською, латиною, грецькою, та старослов'янською мовами.

До речі, молодший брат глави УГКЦ також священник. Всеволод Шевчук закінчив Стенфордську духовну семінарію, потім — університет у Вашингтоні. Одружений (дружина Галина). 12 березня 2011 року був висвячений у сан священника.

Найпам'ятніші діяння у статусі глави УГКЦ

Блаженніший Святослав

Фото: УГКЦ

 

За Блаженнішого Святослава головну церкву УГКЦ перенесли зі Львова (собор св. Юра) до Києва. 18 серпня 2013 року, з нагоди 1025-річчя Хрещення України-Русі, глава УГКЦ освятив новий кафедральний храм у Києві, Патріарший собор Воскресіння Христового. На прощу з нагоди освячення собору прибули понад 20 тис. прочан (та понад 700 священників.

Під час Революції гідності 2013–14 років глава УГКЦ підтримав протестувальників та виступив за оновлення влади. Згодом неодноразово відзначав велике значення події в історії країни та наголошував на важливості жертви Небесної сотні й гідного її вшанування.

З початком російсько-української війни наприкінці лютого 2014 року, Глава УГКЦ був одним з тих релігійних лідерів, що рішуче та відкрито виступили з засудженням російської агресії та стали на підтримку визвольної боротьби українського народу.

Після повномасштабного вторгнення Росії Глава УГКЦ разом з більшістю українських релігійних лідерів закликав до боротьби проти агресора.10 листопада 2022 року митрополит Шевчук зустрівся з Папою Бенедиктом XVI. Під час зустрічі Шевчук заявив, що війна в Україні має ідеологічний і колоніальний характер, порівняв Росію з нацистським режимом. Попри те, що Папа Римський має вищий статус, глава УГКЦ завжди дотримувався своєї думки і не транслював двозначних заяв з Ватикану, наприклад, слова про "білий прапор". Навпаки, глава Української греко-католицької церкви Святослав Шевчук переконаний у здатності українців вистояти проти російської агресії, кажучи, що нікому й на гадку не спадає здатися.

Щодо позиції до ПЦУ, то спочатку єдиною канонічною церквою в Україні Блаженніший Святослав вважав УПЦ МП, але потім підтримав надання об'єднаним православним церквам Томоса про автокефалію. А вже 22 грудня 2021 року Святослав Шевчук заявив, що УГКЦ прагне об'єднатись з ПЦУ, але у майбутньому. За словами Шевчука, він за те, щоб "християни були єдиними". Водночас Шевчук додав, що жодних таємних переговорів про це не ведеться.

25 грудня 2022 року відбулась зустріч між головою УГКЦ та ПЦУ. Вони обговорили реформу церковного календаря. Вони зустрілися в Митрополичому домі, що на території Михайлівського золотоверхого собору. Зустріч була успішна, адже у 2023 році УГКЦ та ПЦУ вперше святкували Різдво 25 грудня, тобто за григоріанським стилем, який найбільш поширений у світі.

Блаженніший Святослав дотримується ліберальних поглядів та завжди відкритий до інтерв’ю і діалогів. Під час пандемії коронавірусу, митрополит закликав людей молитися вдома та дивитися онлайн-трансляцію, не торкатися та не цілувати ікон. А в теперішній час кризи довіри до Церкви загалом, вважає, що не потрібно ганятися за рейтингом суспільної довіри.

"Ми не гонимося за рейтингом. Для Церкви у суспільстві найціннішим є суспільне благо. Не вузькокорпоративні інтереси церковних інституцій, а добро нашого народу. Колись Блаженніший Любомир говорив, що у Церкви немає нічого, окрім доброго імені. І Богу дякувати, що це наше добре ім’я, яке ми маємо, ми можемо ним як найбільшим скарбом ділитися", - сказав глава УГКЦ.

На початку цього року Центр Разумкова провів дослідження рівня довіри суспільства до різних інституцій, яке показало, що Церкві довіряє 61% українців. 

Читайте також: Глава УГКЦ святкує день народження: цікаві факти з життя патріарха

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.16
    Купівля 41.16
    Продаж 41.65
  • EUR
    Купівля 43.09
    Продаж 43.86
  • Актуальне
  • Важливе
2024, неділя
24 листопада
18:32
Світло
Коли на Львівщині 25 листопада не буде світла: графіки вимкнень
18:10
У центрі Луцька трапилась пожежа в багатоповерхівці
17:23
Огляд
Сніг
Вдень до 9° тепла: прогноз погоди у Львові та на Львівщині на 25 листопада
16:52
Мобілізували на початку жовтня: на війні загинув Олег Зварич з Рівненщини
16:31
Оновлено
Знімок "Надвірнянські скелі" увійшов до 10 найкращих зображень української природи за результатами "Вікі любить Землю" 2024
П'ять світлин природи заходу України - в десятці найкращих конкурсу "Вікі любить Землю" 2024
16:04
Померла 13-річна дівчинка з родини, яка отруїлася грибами на Тернопільщині
15:50
Львів'ян запрошують здати кров у Мобільному центрі в Дублянах
15:32
Оновлено
схема об'їзду на Левандівку
З понеділка 25 листопада частину вулиці Сяйво перекриють. Схема об'їзду
15:17
У Львові відбудеться спортивний фестиваль, спрямований на соціальну реабілітацію ветеранів
14:40
Целип Ігор
Співак з Тернопільщини заспівав у Лондоні для міністра оборони Великої Британії
14:22
На ремонт колектора у одному з львівських парків планують виділити ще п'ять млн грн
13:40
Блокування польських фермерів: прикордонники розповіли про ситуацію в пункті пропуску на Львівщині
13:37
домашнє насильство
У Львові проведуть акцію, присвячену боротьбі з насильством проти жінок
12:59
У Хмельницькому у вогні загинув 21-річний чоловік
12:22
Оркестр "INSO-Lviv" презентував власну "Академію музики"
11:58
У Львові завершили 5-річну реставрацію ротонди в Бернардинському дворику
11:26
Буковинські десантники показали роботу FPV-дронів по окупантах на Вовчанському напрямку
11:00
паспортний контроль кордон
Скільки людей перетнули західний кордон України 23 листопада
10:44
Біля Львова 13 вогнеборців гасили пожежу в дерев’яному будинку
10:30
В УКУ 28 листопада відбудеться благодійний книжковий ярмарок
09:57
Оновлено
світло
Львівобленерго оновило графіки вимкнень світла на 24 листопада
09:50
зона прикордонного контролю, перетин кордону
Черги на кордоні з Польщею у Львівській області 24 листопада
09:30
прощання
Львівщина 24 листопада прощається з трьома полеглими бійцями
09:06
Ексклюзив
Стати більш незалежними в побуті: як Віталій Пчолкін через проєкт "ІнваФішки" допомагає людям з інвалідністю
08:59
видобуток піщано-гравійної суміші
На Рівненщині внаслідок зсуву піску на сміттєзвалищі загинув 13-річний хлопчик
08:39
хмари
Погода на заході України: прогноз синоптиків на 24 листопада
07:30
Огляд
Фортеця, якої більше немає: історія та міфи забутого Надвірнянського замку
07:20
Свята великомучениця Катерина
День ангела Катерини за новим календарем: історія свята та традиції
2024, субота
23 листопада
21:09
Спортсмен із Тернополя здобув бронзову медаль на чемпіонаті України з плавання
20:38
У госпіталі помер захисник Максим Зеленський, який був начальником дільниці на шахті "Степова"
19:35
новини Львівщини
На фронті загинув захисник із Волині Андрій Глез
19:08
У Волинській ОВА через залишену лампадку сталось задимлення приміщення
18:37
Оновлено
зимові Карпати
Залізничники відновили рух потягів на ділянці Сянки-Мукачево, де з рейок зійшла електричка
18:15
У легковому авто в Ужгороді прикордонники знайшли 5 ящиків безакцизних сигарет
17:22
акції пам'яті у Львові
У центрі Львова запалили лампадки у пам’ять про жертв Голодоморів
15:51
вечір пам'яті Ярини Базилевич у Ґенті
У Ґенті українська та бельгійська молодь зібралася на вечір пам'яті Ярини Базилевич, яка загинула внаслідок удару по Львову 4 вересня
15:48
В Івано-Франківську створять навчальний центр 13 бригади НГУ "Хартія"
В Івано-Франківську створять навчальний центр 13 бригади НГУ "Хартія"
15:07
ПЦУ
Громад ПЦУ на Буковині досі вдвічі менше, ніж УПЦ МП: чому так
14:29
У Карпатах лютує зима: на високогір'ї 13° морозу та метрові снігові перемети
У Карпатах лютує зима: на високогір'ї 13° морозу та метрові снігові перемети
14:02
На Хмельниччині чоловік застосував сльозогінний газ проти працівників ТЦК, бо ті відмовилися від хабаря
Більше новин